8-ci sinifdə "Vitaminlər" mövzusunda dərs
Kataeva Natalya Sergeevna, biologiya müəllimi, Çelyabinsk vilayəti, Zlatoust, 9 nömrəli MAOU orta məktəbininVitaminlər §38
Dərslər zamanı
I Təşkilati məqam
II Dərsin mövzusu və məqsədinin bildirilməsi
III d / z yoxlayın
Frontal söhbət.
1.Hüceyrədə saxlanılan qida maddələrindən necə istifadə olunur?
Zülallar, yağlar, karbohidratlar tərkib hissələrinə parçalanır, onlardan bu orqanizmə xas olan digər zülallar, yağlar, karbohidratlar yaradıla bilməz.
2. Zülallar, yağlar, karbohidratlar hansı maddələrə parçalanır?
Zülallar amin turşularına, yağlar - qliserin və yağ turşularına, mürəkkəb karbohidratlar - qlükoza və sadə şəkərlərə parçalanır.
3. Sizcə, bu maddələr orqanizmdə normal yaşamaq üçün kifayət qədərdirmi?
(Təkliflər verilir)
4. İnsanın yaşaması üçün başqa hansı maddələr lazımdır?
İnsana su və mineral duzlar lazımdır.
V Möhkəmləndirmə keçdi
RefleksiyaBələdiyyə hökuməti Təhsil müəssisəsi
ilə əsas ümumtəhsil məktəbi. Fateevo.
Biologiya dərsi
8-ci sinif üçün
bu mövzuda
"Vitaminlər"
Biologiya və coğrafiya müəllimi
Zykina Nadejda Nikolaevna.
2013 il
Mövzu: biologiya
Sinif: 8-ci sinif
Dərsin Məqsədləri:
1. Təhsil.
"vitamin çatışmazlığı", "hiper- və hipovitaminoz" anlayışları və onların nəticələri ilə tanışlıq;
2. Maarifləndirici.
Davam edin:
3. Təhsil.
Metodlar və texnikalar:
Əsas anlayışlar:
Avadanlıq:
dərslik A.G. Draqomilov, R.D. Mash, “Biologiya. İnsan". Ventana - Say. 2005
Cədvəl "Vitaminlər",
"Multimedia" sistemi,
kompüter təqdimatı "Vitaminlər gözəl maddələrdir",
seçilmiş marşrut üzrə stansiyaların adları və lüğət sözləri olan cədvəllər,
testlər "Vitaminlər gözəl maddələrdir", "Məndə vitamin çatışmazlığı varmı?"
əks,
vitaminlər və onların düzgün istifadəsi haqqında əlavə material.
Dərslər zamanı:
Təşkilat vaxtı
a) iş yerində işləri qaydaya salmaq
b) salamlaşmaq
Motivasiya
Müəllim: Hər birimiz aşağıdakı hadisələri müşahidə etdik:
1.dırnaqların müayinəsi - gücləndirici alırıq, duz vannaları edirik,
2.saçların zəifləməsi və tökülməsi - şampun üzərində günah işlədirik və ən yaxşısını seçməyə çalışırıq,
3.quru dəri - krem almaq
Və bu nədir? Nə məsələdir?
Tələbələrin fikirlərini dinləyirəm
Əlbəttə ki, vitamin çatışmazlığı!
Bu gün, uşaqlar, biz vitaminlər adlanan daha bir üzvi maddə ilə tanış olacağıq. (Slayd 1)
Və dərsimizin mövzusu "Vitaminlər gözəl maddələrdir" (dəftərdə yazı)
Yenilənir əsas bilik.
Müəllim: "+" dəftərinin kənarlarında özümüzü qiymətləndiririk.
1. İnsanın normal fəaliyyət göstərməsi üçün hansı maddələr lazımdır?
(Zülallar, yağlar, karbohidratlar, su və mineral duzlar həyat üçün vacibdir.)
2. Qidalı maddələrin qana və limfaya asanlıqla sorulan həll olunan birləşmələrə çevrilməsi prosesi necə adlanır? (həzm)
4. Karbohidratlar harada həzm olunmağa başlayır? (ağız boşluğunda, tüpürcək fermentinin təsiri altında, həll olunmayan karbohidratların bir hissəsi qlükoza çevrilir)
5. Protein həzmi haradan başlayır? (Mədədə).
6. Qidaların həzminin əsas prosesləri harada baş verir? (V nazik bağırsaq).
7. Bədənimizdəki ən böyük vəzi hansıdır? (Qaraciyər).
8. Öd həzm prosesində hansı rol oynayır? (Fermentlərin fəaliyyətini gücləndirir və yağları kiçik damlalara parçalayır).
9. Hüceyrədə hansı proseslər baş verir (Plastik və enerji mübadiləsi).
10. Enerji və plastik maddələr mübadiləsinin rolu nədir? (plastik maddələr mübadiləsi - hər bir hüceyrənin böyüməsi, bölünməsi və inkişafı; enerjili - yeni maddələr yaratmaq üçün enerji
Məlum olub ki, orqanizmin normal fəaliyyəti, plastik və enerji mübadiləsi üçün çox az miqdarda, lakin bu gün öyrənəcəyimiz həmişə əvəzedilməz maddələr lazımdır.
Vitaminlər haqqında nə bilirsiniz? (Slayd 2)
1. Eskimoslar ehtiyac duyduqları vitaminləri haradan alırlar:
balıq, balıq yağı, qütb ayısı əti, suiti əti
2.Kələmdə vitaminlər istehlak edildikdə ən yaxşı şəkildə qorunur:
təzə, dondurulmuş, konservləşdirilmiş
3. Günəş işığının hərəkəti orqanizmə bir vitamin istehsal etməyə imkan verir. Hansı? Vitamin D, Vitamin A, Vitamin C, Vitamin B.
4. Qida məhsullarından hansı ən çox vitamin çeşidinə və üstəlik, ən çox miqdarda vitaminlərə malikdir?
Çörəkdə, süddə, təzə kələmdə, qaraciyərdə.
5. Bədənin gündəlik C vitamini ehtiyacını ödəmək üçün nə istehlak etmək lazımdır?
1,5 kq pomidor, 1,5 kq dana əti, 1 kq portağal
Cavablar (Slayd 3)
Dördü də
Təzə.
Vitamin D
Qaraciyərdə.
Bu məhsullardan hər hansı biri.
"5 ..." dəftərinin kənarlarında özlərini qiymətləndirin.
Dərsin məqsədinin qoyulması.
Beləliklə, görürsünüz ki, bu mövzuda bəzi biliklər hələ də kifayət deyil və kim bütün suallara düzgün cavab verdisə, məncə, dərsin sonunda yuxarıdakı tapşırıqların hər birinə əlavə bir suala cavab verə biləcək: NİYƏ? ?
Yeni materialın öyrənilməsi:
Bunun üçün biz səyahətə çıxacağıq və “Tədqiqat İnstitutu”, “Əczaçı” və “Dietoloq” stansiyalarını ziyarət edəcəyik.
"Tədqiqat İnstitutu" stansiyası (kompüter dəstəyi)
1881-ci ildə rus biokimyaçısı və həkimi Nikolay İvanoviç Lunini (1853-1937) belə bir sual düşündürdü: zülallar, yağlar və karbohidratlar düzgün nisbətdə qarışdırılsa nə olardı? (Slayd 4)
Sonra tam hüquqlu bir yemək olacaq, ya yox? Daha tez deyildi və indi iki qrup "elm şəhidləri" - siçanlar təcrübə üçün hazırdır. Lunin eksperimental qrupa inək südündən sonra modelləşdirilmiş zülallar, yağlar və karbohidratlardan ibarət “ideal” kokteyl verdi və nəzarət qrupu təbii südlə ziyafət verdi.
Nəticə məyus oldu. Nəzarət qrupu çəki qazandı və şən nəsillər əldə etdi, lakin bütün eksperimental qrup öldü.
Tədqiqatçı belə nəticəyə gəldi: yağlar və karbohidratlar olan bəzi zülallar, görünür, bədən üçün kifayət deyil; qidada həyatın davamı üçün çox vacib olan başqa bir şey olmalıdır.
Luninin işini polşalı biokimyaçı Kazimierz Funk (1884-1967) davam etdirdi. (Slayd 5)
Göyərçinləri uzun müddət soyulmuş düyü ilə bəslədi və quşlar xəstələndilər. Alim yemə düyü kəpəyi əlavə etməyə başlayanda göyərçinlər təəccüblü şəkildə tez sağaldılar. 1912-ci ildə Funk keçirdi kimyəvi analiz və düyü kəpəyindən ilk vitamin B1 və ya tiamin təcrid etdi. Yeri gəlmişkən, Funk tanış olan "vitamin" sözü ilə gəldi - latın vita - "həyat". (Slayd 6)
Vitaminlər
Lüğət sözü kimi lövhədə yerləşdirilib)
Müəllim: Bir çox vitaminlər fermentlərin bir hissəsidir və ya özləri fermentlərdir. Buna görə də aydındır ki, onlardan hər hansı birinin olmaması orqanizmdə hər hansı pozğunluqlara gətirib çıxarır. Bu və ya digər vitaminin ciddi çatışmazlığı ilə müşahidə olunur (Slayd 7)
avitaminoz
və ciddi xəstəliklər inkişaf edir.
Bir az vitamin çatışmazlığı ilə bir insan ümumi pozğunluq, yorğunluq, əsəbilik və iştahsızlıq yaşayır. Bu dövlət adlanır
hipovitaminoz
(Lüğət sözü kimi lövhədə yerləşdirilib)
Vitaminlərin həddindən artıq qəbulu da orqanizm üçün nəticələrə gətirib çıxarır - hipervitaminoz. (Lüğət sözü kimi lövhədə yerləşdirilib) (Slayd 8)
Orqanizm vitaminləri öz-özünə sintez etməyi "bilmir" və ya çox az istehsal edir və buna görə də onları hazır şəkildə qida ilə qəbul etməlidir.
"Əczaçı" stansiyası
Müəllim: Müasir elmə 20-dən çox vitamin məlumdur, onlardan bir neçəsi ilə sadəcə tanış olacağıq. (Slayd 9)
Vitaminlər latın əlifbasının hərfləri ilə təyin olunur A, B, C, D və s.
Problemin qoyuluşu (hər bir şagird vərəqləri alır. Hər kəs öz problemini həll etməyə çalışır) (Əlavə 1) (Slayd 10)
Özünü fərdi iş tələbələrə dərslik, əlavə ədəbiyyat, vitaminləri üçün cədvəldə çatışmayan sütunları doldurmaq. ( əlavə informasiyaƏlavə 2-də)
Tələbələrin çıxışları. Mesajı dinləyərkən cədvəldə çatışmayan sütunların doldurulması. (Əlavə 3) (Slayd 11,12,13,14,15,16,17,18)
Ayrı bir masada vitamin olan qida dəstləri var, düzgün birini seçin, nümayiş etdirin.
Tamamlanmış cədvəlləri standartla müqayisə edin (Əlavə 4) (Slayd 19)
Dəftərin kənarlarında tapşırığın düzgünlüyünü qiymətləndirin ("5" ....)
"Diyetoloq" stansiyası
Qidada vitaminlərin saxlanması üçün əsas tövsiyələrlə hazırlanmış bir tələbənin təqdimatı. Vitaminlərin saxlanması qaydalarına uyğun hazırlanmış yeməklərin nümayişi (Slayd 20)
(Əlavə 5)
Öyrənilən materialın konsolidasiyası
Qruplarda test işi (Əlavə 6)
Test tapşırıqlarına cavablar (Slayd 21)
1.b 2.c 3.c 4.a 5.c 6.b 7.d 8.c 9.c 10.c
Qiymətləri dəftərin kənarlarına qoyun
haqqında məlumat ev tapşırığı(Slayd 22)
2. Süni şəkildə sintez edilmiş vitamin preparatları apteklərdə və demək olar ki, hər evdə satılır. Onların tərkibini təhlil edin. Nəticələrinizi notebooka yazın.
3.Evdə vitamin preparatları yoxdursa, təcili yardım məntəqəsinə gedin və soruşun:
Aptek köşkümüzdə hansı vitaminlər satılır?
Cavablarınızı notebooka yazın.
Xülasə.
Qiymətləndirmə (dərs zamanı bütün tapşırıqların icrasını təhlil edin və dərs üçün ümumi qiymət verin)
Refleksiya (Əlavə 8)
Yeməyi suda uzun müddət islatmayın, axan suyun altında yuyun.
Tərəvəz, meyvə, göbələk emal edərkən paslanmayan bıçaqlardan istifadə edin.
Çiy meyvə və tərəvəzləri günəşdə saxlamayın, işığı vitaminləri məhv edir.
Tərəvəzləri soyarkən qabığın nazik təbəqəsini çıxarın, çünki qabığın altındakı təbəqə xüsusilə vitamin və duzlarla zəngindir.
Tərəvəzləri qaynar suya batırmaq və qapağı bağlı bir qabda bişirmək daha yaxşıdır.
Pişirərkən tərəvəzlər tamamilə su və ya bulyon ilə örtülməlidir.
Tərəvəzlər duzlu suda qaynadılanda vitaminlərinin 70%-ni itirir, ona görə də hazır olanda duz əlavə edin.
Tərəvəzləri bol yağda qızardın.
Hazır şorbanı qapağı açıq qoymayın.
Tərəvəzlər nə qədər böyük kəsilərsə, bişmə zamanı bir o qədər az vitamin itirirlər. Tərəvəzləri çox bişirməyin, onları çox bişirməyin.
Suda həll olunan (B və C) və yağda həll olunan (A, D) vitaminləri ayırd edin. Yağda həll olunanlar, A vitamini ilə zənginləşdirilmiş bitki yağı kimi yağlarla istehlak edildikdə daha yaxşı mənimsənilir.
Əlavə 1
1. Xəstə M., 13 yaşında, yeni doğulmuş pəhrizdən uzaqlaşdı və arıqlamağa çalışaraq, bir ay ərzində bütün yağları qidadan xaric etdi. O, qəbula alacakaranlıq korluğu (“gecə korluğu”) əlamətləri ilə daxil olub: quru dəri, kövrək saçlar, ağız mukozasında kiçik xoralar.
Bədəndə hansı vitamin çatışmazlığı ilə bu pozğunluqlar baş verir? Müalicə üçün hansı qidaları tövsiyə edə bilərsiniz?
2. X1X əsrdə. Rusiya dənizçiləri Şərqi Çin limanlarında və Yava adasında geniş yayılmış qəribə xəstəliyin şahidi olublar. Xəstə insanlar ayaqlarını çətinliklə hərəkət etdirə bilirdilər. Xəstələr sözün həqiqi mənasında bir düyünlə bağlandılar, ardınca iflic və ölüm.
Bizdə belə bir xəstəlik yoxdur, amma yerli camaat qara çörək yemədiyi üçün xəstədir! - dənizçilər dedilər.
Bu xəstəliyin adı nədir və səbəbləri nələrdir?
3. "Gloria" çay maşınının jurnalından səhifə
“... Qasırğa bizim gəmimizi ildırım kimi keçdi. Hind okeanının mavi suları boz köpük altında yoxa çıxdı, dirəklər qırıldı və gəminin üzərinə düşdü, külək min qəzəbli iblis kimi uğultu. Dünən o, ən sürətli yelkənli gəmi idi. Anbarlarımız yeni məhsul çayı ilə doludur və biz Britaniyaya təcili çatdırılma üçün mükafat gözləyirdik. Sürətimizi tamamilə itirdik, amma anbarlar və yüklər sudan əziyyət çəkmədi, çoxlu ət və qarğıdalı əti var idi, hətta kifayət qədər şirin su da var idi. Günlər monoton ardıcıllıqla uzandı və bir ay sonra komanda məğlub oldu qəribə xəstəlik... Qüvvələr insanları tərk etdi, xəstə insan öz taleyinə biganə oldu. İstənilən hərəkət dəhşətli səy tələb edirdi. Dəridə qırmızı ləkələr göründü. Diş ətləri şişdi və qanaxdı, dişlər boşaldı və düşdü. Xəstə dənizçilər bir-birinin ardınca öldülər. Gəminin həkimi ümidsizcəsinə başını tərpətdi və bu xəstəliyi elmi "yas" sözü adlandırdı. Bu xəstəlik nədir, onun səbəbləri nədir? Siz həkimin yerində xəstələri xilas edə bilərdinizmi?
4. Gənc ana kiçik oğlu ilə gəzməyi sevmirdi. Televizoru yandırıb sevimli serialına baxarkən uşağı otağa qoyub, günəş işığı içəri keçməsin deyə pəncərələri pərdələrlə bağlayıb. Bir müddət sonra nənə körpənin döş qəfəsinin deformasiyaya uğradığını, qabırğalarında qalınlaşmaların əmələ gəldiyini, ayaqlarının əyilməyə başladığını görüb. Nənə uşağı həkimə göstərməkdə israr edib. Həkimin təyin etdiyi diaqnoz və müalicə nə idi?
5-ci qrup: Dostum bütün gücün C vitaminində olduğuna inanır və uğurlu idman üçün pəhrizə daha çox tərəvəz daxil etmək lazımdır. Axşam kartofu, çuğunduru, şalğamı soyandan sonra su ilə tökür ki, vaxt itirmədən səhər yeməyi bişirməyə başlasın.
Köhnə dəmir qazanda suyun qaynamasını seyr etməyi sevirəm - doğranmış tərəvəzlər qaynadılır, ətirli buxar qalxır. Tərəvəz yaxşı qaynadılmalıdır - eyni zamanda patogen mikroblar ölür və qaynadılmış tərəvəzlər bədən tərəfindən yaxşı mənimsənilir. İndi bir neçə bulyon kubu və şorba hazırdır! Bu kulinariya mütəxəssisi ilə razısınızmı? Cavabı izah edin.
Əlavə 2
Vitamin A (retinol) bir sıra redoks proseslərində iştirak edir; zülalların, karbohidratların, mineral duzların mübadiləsində iştirak edir, orqanizmin müqavimətini artırır yoluxucu xəstəliklər, uşaqların böyüməsini təşviq edir, dərinin vəziyyətinə, tənəffüs və həzm orqanlarının selikli qişalarına faydalı təsir göstərir. A vitamini hazır formada insan orqanizminə yalnız heyvan mənşəli məhsullarla daxil olur. Onlarda ən zəngin olanlar balıq qaraciyəri və mal əti qaraciyəridir, yumurta sarısı daha azdır. Tərəvəz məhsullarının tərkibində provitamin A-karotin var ki, o, insan orqanizminə daxil olduqda A vitamininə çevrilir.
Karotin mənbəyi tərəvəz və göyərtidir: yerkökü, ərik, pomidor, cəfəri, yaşıl soğan, itburnu və s. Onun olmaması ilə "gecə korluğu" meydana gəlir - insanın alacakaranlıqda görmə qabiliyyətini itirdiyi bir xəstəlik.
B vitaminləri insanlar üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Onlar 15 müxtəlif maddədən ibarət bütöv bir qrup təşkil edirlər. Onlardan ən mühümləri B1, B2, B6, B12-dir.
B1 vitamini Funk tərəfindən kəşf edilən tiamindir. Karbohidratların mübadiləsində iştirak edir, sinirlərə impulsları əzələlərə ötürməyə kömək edir. Funk təcrübəsinə davam edin, bir az daha - və o, bədbəxt quşları əvvəllər yalnız təmizlənmiş düyü yeyən Çin sakinlərinin əziyyət çəkdiyi beriberi xəstəliyinə gətirərdi. Bu xəstəliyin əlamətləri güc itkisi, əzələlərin incəlməsi və zəifliyi, əzalarda ağrı və spazmlardır. Vitamin B1 dənli bitkilərin qabıqlarında və embrionlarında, xüsusən də onun çoxu kəpəkdə gizlənir. Bağırsaq bakteriyaları da tiamin vitamini əmələ gətirə bilir.
Vitamin B2 hüceyrə tənəffüsündə, mərkəzi sinir sisteminin fəaliyyətinin tənzimlənməsində fəal iştirak edir. Onun çatışmazlığı görmə pozğunluğuna, dərinin, selikli qişaların xəstəliklərinə, saç tökülməsinə səbəb olur.
Vitamin B6 zülal mübadiləsində iştirak edir, qan damarlarının divarlarında xüsusi xolesterol maddəsinin çökməsini azaldır, aterosklerozun inkişafına, qaraciyər yağlanmasına və daşların yaranmasına səbəb olur. öd kisəsi.
Vitamin B12 qan hüceyrələrinin - eritrositlərin və trombositlərin meydana gəlməsini tənzimləyir; onun çatışmazlığı anemiyanın inkişafına səbəb olur. Vitamin zülalların mübadiləsində də iştirak edir.
Vitamin C (askorbin turşusu) zülalların və karbohidratların mübadiləsini tənzimləyir, bədəndən xolesterinin xaric edilməsində iştirak edir, aterosklerozla mübarizədə kömək edir, hemoglobinin əmələ gəlməsini artırır, infeksiyalara qarşı müqaviməti artırır, antitoksik təsir göstərir. zəhərli maddələr. Qidada C vitamininin tam olmaması ciddi bir xəstəliyə - sinqa xəstəliyinə səbəb olur. Bir şəxs, ümumi zəiflik fonunda nəfəs darlığı, diş ətindən qanaxma, dəri və əzələlərdə qanaxma, dişlər düşür. Askorbin turşusunun ən zəngin mənbələri bitkilərin yaşıl hissələri, əksər tərəvəz və meyvələrdir. Xüsusilə itburnu, aronia, qara qarağat, limon, yetişmiş bolqar bibəri, paprika, təzə və duzlu kələmdə çoxlu C vitamini var.
D vitamini xüsusilə böyüyən bədən üçün lazımdır, çünki o, kalsium və fosfor mübadiləsində iştirak edir. Bundan əlavə, D vitamini sümüklərin düzgün böyüməsini stimullaşdırır, tiroid, timus, paratiroid və cinsi bezlərin funksional vəziyyətinə təsir göstərir. Onun çatışmazlığı sümüklərin yumşalmasına, onların deformasiyasına - raxitlərə səbəb olur. Raxit kifayət qədər günəş işığı almayan uşaqlarda tez-tez inkişaf edən ciddi bir xəstəlikdir. Ultrabənövşəyi şüalar dəridə bu vitaminin istehsalını stimullaşdırır.
Vitamin və maya ilə zəngin olan dəniz balıqlarının qaraciyərində böyük miqdarda D vitamini var. Gücləndirilmiş balıq yağı D vitamini mənbəyi kimi də istifadə olunur.
Əlavə 7
Test "Məndə vitamin çatışmazlığı varmı?"
1. Payız və qışdan daha çox yazda soyuqdəyməyə tez-tez tutulursunuz?
A - bəli B - yox
2. Yaz soyuqlamasına payız və qış soyuqluğundan daha çox dözürsünüzmü?
A - bəli B - yox
3. Yaz aylarında yuxuya getməyi və oyanmağı ilin digər vaxtlarına nisbətən daha çətin hesab edirsiniz?
A - bəli B - yox
4. Yaz aylarında əsəbilik və yorğunluq sizin üçün xarakterikdirmi?
A - bəli B - yox
5. Dəriniz və saçınız mart ayında yay və payızda olduğu kimi gözəl görünür?
A - bəli B - yox
6. Yaz aylarında həzm problemləriniz olur?
A - bəli B - yox
7. Yazda tez-tez fiziki fəaliyyəti azaltmalı olursunuz?
A - bəli B - yox
8. Təzə tərəvəzlərdən bişmiş yeməyi üstün tutursunuz?
A - bəli B - yox
9. Süfrənizdə hər gün göyərti varmı?
A - bəli B - yox
10. Açıq havada çox vaxt keçirirsiniz?
A - bəli B - yox
Nəticələrin hesablanması: hər “A” cavabı üçün - 1 bal, hər “B” cavabı üçün - 0 bal
0 xal. Siz mükəmməl insansınız! Sizə baxılmalıdır.
1 - 2 xal. Vitamin çatışmazlığı riski azdır.
3 - 5 xal. Kiçik bir vitamin aclığı göz qabağındadır.
6 - 8 xal. Avitaminoz sizin həyatınızın fonudur.
9 - 10 xal. Həyat tərzinizi kəskin şəkildə dəyişdirin.
Əlavə 6
Test "Vitaminlər - Möhtəşəm maddələr"
Vitaminlər təhsildə iştirak edir
A - hormonlar
B - fermentlər
B - zülallar
2. Tərkibində çoxlu C vitamini var
A - toxum paxlalılar
B - qaraciyər
B - itburnu
G - balıq yağı
3. Çox miqdarda D vitamini ehtiva edir
A - itburnu
B - kələm
B - balıq yağında
D - qarağat meyvələri
4. C vitamini çatışmazlığı ilə inkişaf edir
A - sinqa
B - "gecə korluğu"
B - sinir sisteminin pozulması
G - raxit
5. A vitamini çatışmazlığı ilə inkişaf edir
A - raxit
B - "gecə korluğu"
G - sinqa
6. B vitamini çatışmazlığı ilə inkişaf edir
A - sinqa
B - sinir sisteminin pozulması
B - raxit
G - "gecə korluğu"
7. D vitamini çatışmazlığı ilə inkişaf edir
A - sinqa
B - sinir sisteminin pozulması
B - "gecə korluğu"
G - raxit
8. Günəş işığının təsiri altında bir insanın dərisi ola bilər
vitamin əmələ gətirmək
9. Vitaminlər
A - insan orqanizmində əmələ gəlir
B - yalnız yeməklə gəlin
B - əsasən yalnız qida ilə qəbul edilir, bəziləri isə bilər
insan orqanizmində sintez olunur
10. Orqanizmdə hər hansı vitaminin artıqlığı:
A - hipovitaminoz
B - hipervitaminoz
C - vitamin çatışmazlığı
G - multivitaminoz
Hər düzgün cavab bir xal dəyərindədir. "5" - 10 xal
"4" - 9 - 8 xal
"3" - 7 - 6 xal
"2" - 5 və ya daha az xal
Əlavə 4
Vitamin adı
Gündəlik tələb(mq)
"Gecə korluğu", dərinin keratinləşməsinin pozulması, böyümənin pozulması
Balıq ciyəri, mal əti qaraciyəri, kərə yağı, yerkökü, pomidor, ərik, cəfəri, yaşıl soğan,
Qəbul edin, mərkəzi sinir sisteminin zədələnməsi, iflic, əzələ atrofiyası, ürək çatışmazlığı,
Çörək, meyvələr, pivə mayası, dənli bitkilərin qabıqlarında və mikroblarında, xüsusən də onun çoxu kəpəkdə
Skorbüt, qanaxma diş əti, infeksiyalara qarşı həssaslıq
Təzə tərəvəzlər, meyvələr, itburnu, qara qarağat, qara aronia, limon, yetişmiş bolqar bibəri, paprika, təzə və duzlu kələm.
dəniz balığının qaraciyəri, gücləndirilmiş balıq yağı. Ultrabənövşəyi şüalar dəridə bu vitaminin istehsalını stimullaşdırır.
Əlavə 3.
Vitamin adı
Vitamin çatışmazlığından yaranan xəstəliklər (hipovitaminoz)
Gündəlik tələbat (mq)
Bədən üçün vitamin mənbələri
Qəbul edin, mərkəzi sinir sisteminin zədələnməsi, iflic, əzələ atrofiyası, ürək çatışmazlığı,
Çörək, meyvələr, pivə mayası, qablarda və dənli bitkilərin cücərtilərində, kəpəkdə
Təzə tərəvəzlər, meyvələr, duzlu kələm, itburnu, qara qarağat
Raxit, skeletin böyüməsi və sümükləşməsinin pozulması, sümüklərdə kalsiumun miqdarının azalması.
Əlavə 8
Refleksiya
1.Dərsdə aktiv / passiv işlədim
2.Dərsdəki işimdən razıyam / razı deyiləm
3. Dərs mənə qısa/uzun göründü
4.Dərs zamanı yorğun deyiləm/yorğun deyiləm
5. Əhvalım yaxşılaşdı/pisləşdi
6. Dərsin materialı mənə aydın idi / aydın deyildi
faydalı / faydasız
maraqlı / darıxdırıcı
7 ev tapşırığı mənə asan / çətin görünür
maraqlı / maraqlı deyil
"Vitaminlər" mövzusunda dərsin texnoloji xəritəsi
Mövzu: biologiya
Sinif: 8-ci sinif
Məqsəd: vitaminlərin insan orqanizmi üçün rolunu, onların istehlak dərəcəsini və qidada tərkibini aşkar etmək.
Dərsin Məqsədləri:
1. Təhsil.
hüceyrənin bioloji aktiv maddələri olan vitaminlər, onların metabolik proseslərə təsiri haqqında təsəvvürlərin formalaşdırılması;
"vitamin çatışmazlığı", "hiper- və hipovitaminoz" anlayışları və onların nəticələri ilə tanışlıq;
tələbələrin müəyyən vitaminlərin ən çox miqdarını ehtiva edən qidalara yönəldilməsi;
2. Maarifləndirici.
Davam edin:
bioloji məsələlərin öyrənilməsinə idrak marağının inkişafı, məntiqi təfəkkür, öz nöqteyi-nəzərini əsaslandırmaq, təhlil etmək, nəticə çıxarmaq bacarığı
bacarıq inkişafı müstəqil iş dərslik və əlavə ədəbiyyatla
əldə edilmiş bilikləri praktikada tətbiq etmək bacarıqlarının inkişafı;
hər bir tələbə üçün mövzunun şəxsi əhəmiyyətinin müəyyən edilməsi.
3. Təhsil.
müxtəlif bioloji aktiv maddələrin, o cümlədən vitaminlərin insan orqanizminə təsirinin mürəkkəbliyi haqqında anlayışın formalaşması.
vitaminlərin kəşfində yerli elmin prioritetinin göstəricisi;
tələbələrə düzgün və sağlam həyat tərzi arzularının aşılanması
Dərsin növü: Öyrənmə dərsi və yeni biliklərin ilkin möhkəmləndirilməsi.
Dərsin təşkili formaları: frontal, fərdi, qrup
Metodlar və texnikalar:
Şifahi - fərdi tələbə çıxışları.
Problemli - dərsin əvvəlində problemli tapşırıqlar
Reproduktiv - söhbət elementləri ilə müəllimin hekayəsi.
Vizual - tərkibində vitaminlər olan məhsulların sərgisi, təqdimat.
Deduktiv - bir mövzunun ümumidən konkretə təqdim edilməsi və tədqiqi nümunəsində
Hər bir tələbə üçün fərdi əhəmiyyət.
Əsas anlayışlar:
vitaminlər, vitamin çatışmazlığı, hipovitaminoz, hipervitaminoz, sinqa, beriberi, raxit, gecə korluğu
Dərslər zamanı:
Dərs addımları
Müəllim fəaliyyəti
Tələbə fəaliyyətləri
Təşkilati və motivasiya anı
Dərsə hazırlıq.
Psixoloji cəhətdən rahat mühit təmin edin və tələbələri ünsiyyətə və qarşıdan gələn dərsə hazırlayın.
Dərs zamanı işə təşkilati münasibət.
Sinfin dərsə hazırlığı, didaktik materialın olması, şagirdlərin iş ritminə daxil edilməsi.
Bilik və bacarıqların yenilənməsi
Əsas bilik və bacarıqların yenilənməsinin təmin edilməsi.
Şagirdlərin keçmiş təcrübələrinə istinad etmək, məsələlər üzrə bilikləri yoxlamaq
Tələbələr sorğuda fəal iştirak edirlər.
Özünə hörmət.
Məqsəd təyini və motivasiya
Məqsəd üçün motivasiyanın təmin edilməsi.
Müəllim bir sıra suallar verir və tələbələrin mövzu ilə bağlı kifayət qədər biliyinin olmadığını və yeni kəşflərə ehtiyac olduğunu göstərir.
Suallara cavab verir, cavabları standartla müqayisə edir və mövzunun öyrənilməsinin vacibliyini dərk edirlər.
Özünə hörmət.
Şagirdlər tərəfindən qarşıdan gələn təlim fəaliyyətinin məqsədinin qəbul edilməsi. Dərsdə şagirdlərin idrak fəaliyyətinə hazırlığı.
Yeni materialın öyrənilməsi
Biliyin qavranılması, dərk edilməsi və ilkin mənimsənilməsinin təmin edilməsi
“Tədqiqat İnstitutu” stansiyası
Söhbət elementləri ilə müəllimin hekayəsi. Müəllim “vitaminlər”, “hipervitaminoz”, “vitamin çatışmazlığı”, “hipovitaminoz” haqqında yeni anlayışlar təqdim edir.Müşayiət – təqdimat.
"Əczaçı" stansiyası
Əlavə ədəbiyyatla işləmək zamanı problemli məsələlərin həlli üzrə müstəqil işləmək məqsədi daşıyır.
Tələbələrin müstəqil işlərinə rəhbərlik edir.
Təqdimat slaydları ilə müşayiət olunan tələbələrin çıxışlarını dinləyir.
"Diyetoloq" stansiyası
Dərsin məqsədləri:
Dərs növü: problem vəziyyətindən istifadə edərək kollektiv öyrənmə.
Avadanlıq:"Vitaminlər" cədvəli, vitamin preparatları paketləri, alimlərin portretləri, vitaminlər haqqında kitabların sərgisi.
Qeydiyyat: lövhədə dəstəkləyici qeydlər (Əlavə bax)
Dərslər zamanı
Salam uşaqlar. Nə yaxşı ki, hər gün bir-birimizi bu sözlərlə salamlayırıq, yəni can sağlığı arzulayırıq. Sağlamlıq insanın sahib olduğu ən dəyərli şeydir. İnsana ömür boyu yalnız bir orqanizm verilir. Sevdiyimiz əşyalarla ehtiyatsız davransaq, onları əvəz etmək olar, lakin insan öz bədənini əvəz edə bilməz. Ona görə də uzun illər sağlam qalmaq üçün ona yaxşı qulluq etməli, daim qayğı göstərməliyik!
"Mən həyatı sevirəm və yaşamaq istəyirəm!" Bu sözlər hər birimizin əziz arzusunu ifadə edir. “Həyatın özü bir möcüzədir. Və bu möcüzə bizim əlimizdədir, həyat ləzzətlidir, bu xəzinələrin xəzinəsidir ”(Paul Breg). İnsanın ömrünün uzun və xoşbəxt olması üçün sağlam olmaq lazımdır. Bunun üçün sağlam həyat tərzi sürmək və düzgün yemək lazımdır. Rus xalqı həmişə öz müdrikliyi ilə məşhur olub. Rus xalq atalar sözləri bunu sübut edir:
Bu gün dərsdə öyrənəcəksiniz ki, həyat keyfiyyətinə xüsusi maddələr - vitaminlər, onların insan orqanizmində hansı rolu oynadığı, tərkibində hansı qidalar var.
Problem. Kolumbun ekspedisiyalarından birində ekipajın bir hissəsi ağır xəstələndi. Ölməkdə olan dənizçilər kapitandan onları bir adaya qoymağı xahiş etdilər ki, orada rahat ölə bilsinlər. Kolumb əziyyət çəkənlərə mərhəmət etdi, ən yaxın adaya bağlandı, hər ehtimala qarşı ərzaq, silah və barıt tədarükü ilə birlikdə xəstələri buraxdı. Və bir neçə ay sonra geri qayıdarkən onun gəmiləri bədbəxt dənizçilərin qalıqlarını yerə basdırmaq üçün yenidən sahilə yaxınlaşdı. Yoldaşları ilə sağ-salamat görüşəndə onların təəccübünü təsəvvür edin! Ada portuqalca "sağlam" mənasını verən "Kurasao" adlandırıldı. Dənizçiləri ölümdən nə xilas etdi?
Beləliklə, vitaminlər nədir? Vitaminlər orqanizmdə biokimyəvi reaksiyalar üçün daim az miqdarda tələb olunan üzvi birləşmələrdir. Qidada az miqdarda olmaqla (belə maddələr bioloji aktiv adlanır), ferment molekullarının tərkib hissəsi olduqları üçün bədənin fizioloji vəziyyətinə açıq şəkildə təsir göstərirlər. Onlar kimyəvi çevrilmələrin mürəkkəb zəncirlərində iştirak edirlər. Əksər vitaminlər zülallarla birlikdə orqanizmdə metabolizmin birbaşa iştirakçıları olan fermentlər əmələ gətirir.
"Vitaminlər" sözü latın mənşəlidir. "Vita" həyat deməkdir, "Aminlər" - üzvi birləşmələr sinfi.
Vitaminlər sağlamlığın gözəl əlifbası adlanır, onların təxminən 20-30 növü var (bir nömrə göstərin - A, B1, B2, B6, B12, C, PP, K, D, E).
Bu maddələr haqqında biliklərin insanlar üçün nə üçün çox vacib olduğunu öyrənmək üçün sinifdə laboratoriyalarda - tarixçi, tədqiqatçı alimlər, valeoloqlar, kimyaçılar, dietoloqlar işləməli olacaqsınız. Laboratoriyalarda işləmək üçün 12-15 dəqiqə vaxt verilir.
Tarixçilərin laboratoriya tapşırıqları
Tədqiqat Alim Laboratoriyasının Tapşırıqları
Tibbi valeologiya laboratoriyasının tapşırıqları
Kimyaçılar Laboratoriyasının Tapşırıqları
Bir qrup dietoloq üçün tapşırıqlar
Zərfin içində bir şeir var:
Konservləşdirilmiş yeməklə yaşamaq olmaz
Təzə tərəvəz yoxdur.
Daha yaxşısı, limon suyu və portağal içkisi
Və dişlər daha güclü olacaq
Və iti gözlər
Sonra zərər verməz
Heç kim heç vaxt.
Və unutma - problem
Vitaminlər var
Onların həyatı qısa ömürlüdür
Onlar çökməyə qadirdirlər
İstilik
Və anbardakı hava
Vitamini məhv edin
İstifadədən əvvəl.
Müəllim dərsin əvvəlində dedim ki, 20-30 vitamin məlumdur, lakin hazırda alimlər onların 80-ə yaxın növünü ayırırlar. B vitaminlərinin cəmi 8 növü var və onların törəmələri də var. Tibb sənayesi çoxlu miqdarda vitamin və vitamin preparatları istehsal edir. Sizdən əvvəl (sərgi nümayişi) apteklərdə tapıla bilən şeylərin yalnız kiçik bir hissəsidir. Bu bolluqla necə məşğul olmaq olar? Müasir vitamin preparatları profilaktik və müalicəvi olaraq bölünə bilər. Birincisi, bədənin gündəlik ehtiyaclarının 50% -ni təmin edir - ikinci yarısını qida ilə aldığımız nəzərə alınmaqla qəbul edilir. Digərlərinə gəlincə, onlar bədəni 100% vitamin norması ilə təmin edirlər.
Uşaqlar, dərman və ya təbii tərəvəz və meyvə yeməyə üstünlük verirsiniz?
Təbii vitaminlər daha faydalıdır, bədən tərəfindən daha asan mənimsənilir, heç vaxt hipervitaminoza səbəb olmur, yəni. bədəni həddindən artıq doyura bilməzlər - heç vaxt səbəb olmurlar toksikozlar- zəhərlənmə.
Vitamin preparatlarının tablet forması bədən tərəfindən tamamilə udulmur, ancaq bir hissəsidir.
Bundan əlavə, bütün vitamin preparatları tərkibində fərqlənir. Birinci nəsil dərmanlar bir komponentdən ibarətdir. Bunlar askorbin turşusu, A, E, D vitaminləri kimi dərmanlardır. Onlar əsasən dərman məqsədləri üçün təyin edilir. İkinci nəslin hazırlıqları multivitamin kompleksləridir ki, onlar da iz elementləri, həmçinin vitaminlərin udulmasını və təsirini yaxşılaşdıran müəyyən mineral duzları ehtiva edir. Məsələn, kalsiumun normal mənimsənilməsi üçün bədən yalnız D vitamini deyil, həm də maqnezium duzlarını lazımi miqdarda almalıdır. Üçüncü nəslin hazırlıqlarında yalnız vitaminlər, mikro və makroelementlər deyil, həm də digər əlavələr var: ekstraktlar dərman bitkiləri, spirulina, meyvə şirələri və müxtəlif fermentlər. İndi vitaminlər əsasən təbii məhsullardan hazırlanmağa çalışır: E vitamini istiridyə ekstraktı, C vitamini qızılgül ekstraktı, beta-karoten yerkökü ekstraktıdır. Təbii xammal bizi vitamin və minerallarla - kalsium, kalium, dəmir, fosfor, maqneziumla təmin edir.
Heç vaxt unutmaq olmaz ki, vitaminlər ayrı-ayrılıqda fəaliyyət göstərmir. Normal maddələr mübadiləsinin əsasını yaxşı balanslaşdırılmış, fərdi seçilmiş vitamin kompleksi təşkil edir. Vitamin E D provitaminlərinin sintezini sürətləndirir, PP vitamini xolinin təsirini maneə törədir, askorbin turşusu damar divarının keçiriciliyini azaldır, A vitamini D vitamininin toksikliyini azaldır.
Müəllim, sizə Kolumb ekspedisiyasının hekayəsini danışdığım zaman dərsin başlanğıcını xatırlayaq. Sizcə, dənizçilər hansı xəstəliklə xəstələniblər?
İndi qara qutumda nə olduğunu təxmin edin. Bu meyvədir tropik bitki... Curacao adasında çox böyüyür. Tərkibində çoxlu C vitamini var.Xalq təbabətində qripə (limon) qarşı profilaktik vasitə kimi istifadə olunur.
Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələrində
Dənizçilər xidmət edirdi
Bir dəfə onları çağırdı
Qəribə bir şəkildə - "Limi".
Bəs onlar nədən “limit”dirlər?
"Limon" sözündən
Dənizçilər tərəfindən tələb olunur
O, gəmilərdə idi.
Bununla dərsi yekunlaşdırır. Sizə cansağlığı arzulamaq istəyirəm ki, bədəninizə yaxşı qulluq edəsiniz və bugünkü dərsimizin mövzusunu bilmək vitaminlərdən istifadə edərək düzgün yemək yeməyə imkan verəcəkdir.
ANNOTASİYA
Bu metodik inkişaf 8-ci sinifdə 1 akademik saat üçün nəzərdə tutulmuş biologiya dərsini təqdim edir. Müxtəlif mənbələrin dərsə cəlb edilməsi vasitəsilə vitaminlərdən istifadə mövzusu yeni şəkildə açılır.
Dərsin əsas məqsədi sağlam həyat tərzinə dair şəxsi qiymətləndirmənin formalaşdırılmasıdır.İnkişaf gənc nəsildə sağlam həyat tərzini formalaşdırmaq üçün biologiya və texnologiya müəllimləri, eləcə də sinif rəhbərləri üçün tədris və dərsdənkənar işlərdə maraqlı və faydalı ola bilər. nəsil, dərsdə istifadə olunan materialın praktik əhəmiyyətinə və tərbiyəvi potensialına görə.
GİRİŞ
Biologiya dərslərində motivasiyanı artırmaq üçün istifadə etməlisiniz müxtəlif üsullar və texnologiya, müxtəlif bilik mənbələri. Buna görə də, "Vitaminlər" mövzusunun daha yaxşı mənimsənilməsi üçün bu üsuldan istifadə edilmişdir. Bu dərs sizə daha çox məlumat verməyə imkan verir yüksək səviyyə fənni tədris etmək və mövzuda qarşıya qoyulan vəzifələri səmərəli həll etmək. Üstəlik, kiçik bir kənd məktəbində bu dərs daha çox şeyə bir yoldur rasional istifadə və təhsil vaxtına qənaət etmək və səmərəli təşkilat tələbə işi.
Bu dərsin digər üstünlüyü, vitaminlər haqqında bilikləri daha yaxşı mənimsəməyə imkan verən istifadə olunan mənbələrin zənginliyi və müxtəlifliyidir.
Əlavə etmək qalır ki, bu dərs konturda göstərilən tapşırıqlardan əlavə, daha bir çox vacib vəzifəni həll edir - bu, sağlam həyat tərzi üçün motivasiya körpüsüdür.Yuxarıda göstərilən bütün xüsusiyyətlər bu dərsi aktual, mənalı, texnoloji, tam cavab verən edir. üçün tələblər müasir dərs... Bu dərsdən istifadə oluna bilər distant təhsil və fərdi üçün.
Dərs növü: dərs - yeni bir mövzu öyrənmək.
Planlaşdırılan nəticə: Metasubject bu dərsin nəticəsidir
Fəaliyyətinizi təşkil etmək bacarığı
Müstəqil axtarış, təhlil aparmaq bacarığı.
Mövzu mövzunun mənimsənilməsinin nəticələridir
Müxtəlif bioloji məlumat mənbələri ilə işləmək bacarığı
Vitaminlər, onların tapılması, mənası haqqında biliklər
Bədəndə vitamin çatışmazlığı və artıqlığı ilə bağlı problemlər.
Hədəf:əsas vitaminlərin xassələrini, onların bioloji rolunu və orqanizmə təsirini nəzərdən keçirin
Dərsin məqsədləri.
Təhsil (mövzu):
1. vitaminlərin bioloji aktiv maddələr kimi anlayışını formalaşdırmaq;
tələbələrdə hipovitaminoz, vitamin çatışmazlığı, hipervitaminoz haqqında təsəvvür formalaşdırmaq;
vitaminlərin insan orqanizmi üçün rolunu (maddələr mübadiləsində), onların istehlak normalarını və qidada tərkibini açmaq;
fermentlər, həzm sisteminin maddələr mübadiləsində rolu haqqında anlayışı genişləndirmək.
İnkişaf (metazmövzu):
bioloji məsələlərin öyrənilməsinə idrak marağı, məntiqi təfəkkür, məlumatları təhlil etmək, yaradıcılıq işlərini təqdim etmək bacarığını inkişaf etdirmək;
inkişaf yaradıcı düşüncə və tələbələrin öz fikirlərini əsaslandırmaq, nəticə çıxarmaq üçün intellektual qabiliyyətləri;
müstəqil iş bacarıq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
sağlam qida anlayışını formalaşdırmaq.
Təhsil (şəxsi):
qida mədəniyyətini aşılamaq və nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etməyi öyrətmək;
vitaminlərin kəşfində yerli elmin prioritetini göstərmək;
sağlam həyat tərzi bacarıqlarını aşılamaq;
Avadanlıq: müəllimin təqdimatları (Əlavə 1.4); İkinci Dünya Müharibəsi dövründə vitaminlər haqqında hesabat (Əlavə 2), vitaminlər haqqında video (Əlavə 3), vitaminləri necə qorumaq barədə video (Əlavə 5), test (Əlavə 6)
Yeni biliklərin mənimsənilməsi üçün dərs quruluşu:
1) Təşkilati mərhələ.
2) Dərsin məqsəd və vəzifələrinin ifadəsi. Şagirdlərin öyrənmə fəaliyyətlərinin motivasiyası.
3) Biliklərin yenilənməsi.
4) Yeni biliklərin ilkin mənimsənilməsi.
5) Anlayışın ilkin yoxlanışı
6) İlkin lövbər.
7) Ev tapşırığı haqqında məlumat, onu necə yerinə yetirmək barədə təlimat
8) Refleksiya (dərs nəticələrinin yekunlaşdırılması)
Dərs addımları | ||
Müəllim fəaliyyəti | Tələbə fəaliyyətləri |
|
Təşkilati mərhələ | Salam əziz uşaqlar. Sizə salam deyirəm, bu o deməkdir ki, hamınıza cansağlığı arzulayıram. Adətən sağlam olan gənclərə sağlamlıq haqqında danışmalıyam? Zəruri. İnsanlar yalnız nəsə xəstələndikdə öz sağlamlıqlarına maraq göstərməyə başlayırlar.Akademik Bıkov K.M. dedi: "Bizim bəlamız odur ki, sağlamlığımız haqqında ilk dəfə yalnız onu itirməyə başlayanda, mexanizm artıq" pozulduqda" düşünürük və onu düzəltmək haqqında düşünməliyik" Buna görə də, israrla və müntəzəm olaraq, gün gündən sonra həyatınız üçün "sağlamlıq qazanın" - xoşbəxt, dolu, uzun. Vitamin qəbul etmədən sağlam qala bilməzsiniz. | |
Məqsəd təyini | Dərsimizin mövzusu "Vitaminlər" (Əlavə 1) Slayd 1 və 2 | Mövzunu notebooka yazın Təqdimat 1 |
Motivasiya | İkinci Dünya Müharibəsi dövründə vitaminlər (Əlavə 2-ni oxuyur) | |
Bilik yeniləməsi | Baxmaq və dinləmək |
|
Yeni biliklərin ilkin mənimsənilməsi. | İndi izlədiklərimizi təkrarlayaq (slayd 1-5-) | (Slayd 2) slaydlara baxmaq və şərh vermək |
İlkin başa düşmə sınağı | İndi dəftərdə cədvəl çəkək və onu dolduraq. Əgər bir şeyi unutmusunuzsa, dərslikdəki "Vitaminlər" paraqrafını oxuyun | Cədvəl çəkirlər (əlavə (slayd 6), doldururlar, oxuyurlar |
İlkin ankraj. | ||
Qiymətləndirmə | Suallara cavab vermək |
|
Ev tapşırığı haqqında məlumat, onu necə yerinə yetirmək barədə təlimat | Paraqraf Yaradıcı tapşırıq - "Vitaminlər" mövzusunda krossvord və ya oyun tərtib edin və ya ... | Gündəliklərə yazın |
Refleksiya (dərs nəticələrini yekunlaşdırmaq) | "Vitaminlər" mövzusunu öyrənməklə nə öyrəndik | Cavab slayd 7 |
NƏTİCƏ
Bu metodiki işlənmə 8-ci sinifdə biologiya dərslərində uğurla sınaqdan keçirilmişdir. Öyrənilən fəsil üzərində nəzarət nəzəri materialın daha dərindən mənimsənilməsini göstərdi ki, bu da dərsdə təklif olunan test tapşırığının icrasında öz əksini tapdı.
İstifadə olunan mənbələrin siyahısı
Proqramlar
(Əlavə 1);
Təqdimat " məqsəd - vəzifələr dərs"
(Əlavə 2),
İkinci Dünya Müharibəsi zamanı vitaminlər haqqında məlumat
İkinci Dünya Müharibəsi zamanı vitaminlər
Fədakarlıq, sözün əsl mənasında qəhrəmanlıq, blokadada olan Leninqraddakı bioloqların işi idi. Sentyabrın 8-də alman qoşunları Ladoqa gölünün cənub sahilinə çatdılar. Blokada başladı və şəhərin ərzaq ehtiyatları məhdud idi. Leninqrad əhalisinin və müdafiəçilərinin qidalanmasının qayğısına qalmaq da Ümumittifaq Elmi Tədqiqat Vitamin İnstitutunun (VNIVI) üzərinə düşür. İlk növbədə, sinqa xəstəliyinin baş verməsinin qarşısını almaq lazım idi. Blokada şəraitində yeganə mövcud mənbədən - iynələrdən sulu infuziya şəklində vitamin əldə etməyin sadələşdirilmiş üsulunu mənimsəmək qərara alındı. Bu vəzifə A.D.Bezzubov və K.Z.Tulçinskayanın rəhbərlik etdiyi bir qrup kimyaçı, biokimyaçı və mühəndislərə həvalə edilmişdi. Xəstəxanalarda, müəssisələrdə, elm və təhsil müəssisələrində, bəzi hərbi hissələrdə sürətlə iynəyarpaqlı qurğular təşkil edildi. Noyabrın sonunda onlardan yüzdən çoxu Leninqradda işləyirdi. Şam iynələrinin paketlərdə buraxılması mülki əhali üçün təşkil edilib. Biz onları fasiləsiz apteklər vasitəsilə satırdıq. Paketlərdə evdə infuziyanın necə hazırlanacağına dair təlimatlar var idi, həmçinin VNIVI-də hazırlanmışdır. Bundan əlavə, bu dəfələrlə Leninqrad radiosunda yayımlandı. Xəstəxanalar, xəstəxanalar, uşaq müəssisələri üçün elm adamları daha bir antikorbutik dərmanı - cücərmiş noxud şorbasını tövsiyə etdilər. Bu şorbanın bir qabında təxminən iki doza askorbin turşusu var idi. 1941-ci il noyabrın sonu, dekabrın əvvəllərində şaxtalı əsgər və zabitlər şəhər xəstəxanalarına, dinc əhaliyə daxil olmağa başladılar. Vitamin İnstitutunun işçiləri Finlandiya kampaniyasının təcrübəsindən bilirdilər ki, karotinin yağ məhlulları şaxtadan əziyyət çəkən insanların müalicəsi üçün ən yaxşı vasitələrdən biridir. Leninqradda yerkökü olmaması səbəbindən təcili olaraq iynə iynələrindən karotin əldə etmək və yanmağa qarşı tincture istehsalının tullantılarını sıxmaq texnologiyası hazırlanmışdır. İdarənin mühəndisləri tez bir zamanda karotin konsentratları istehsal etməyə başlayan sınaq zavodunu layihələndirərək tikdilər. Yaranan dərman Leninqrad Cəbhəsinin əsgərlərini müalicə etmək üçün uğurla istifadə edildi. Qida çatışmazlığı səbəbindən şəhərdə distrofiya yayılıb. Buna qarşı mübarizədə VNIVI də iştirak edib. “Bizə məlumat daxil olub ki, mətbəələrin birində texniki kazeinin böyük ehtiyatı qorunub saxlanılıb... .. Kimyaçılarımız onu zərərli çirklərdən təmizləməyin və beləliklə, ondan yüksək qidalı xassələrə malik normal isladılmış kəsmik əldə etməyin yolunu tapıblar. . Bu barədə şəhər partiya komitəsində verilən xəbərə cavab olaraq, şəhərdə mövcud olan bütün texniki kazeinin ələ keçirilərək, Vitamin İnstitutunun təklif etdiyi üsulla yeməli kottecdə işləndiyi mətbəx fabriklərinə köçürülməsi barədə əmr verildi. pendir ”(Şmidt). VNİVİ əməkdaşlarının iştirakı ilə qiymətli zülal məhsulu olan hidrolitik maya istehsalı da yaradılmışdır. Hələ əvvəllər Badayevski anbarlarından yandırılmış şəkərin konfet karamelinə emalı üsulu işlənib hazırlanmışdı. 1942-ci ilin yazında VNIVI-yə istifadə etmək tapşırıldı yabanı bitkilər zülal, C vitamini və karotin mənbəyi kimi. SSRİ Elmlər Akademiyasının Nəbatat bağı ilə birlikdə ən qiymətli bitkilər - quinoa, gicitkən, dandelion və başqaları seçilmiş, konservləşdirmə üsulları hazırlanmış, aşpazlar salat və şorba reseptləri hazırlamışlar. 1942-ci ilin mayından şəhərdə yabanı bitkilər geniş şəkildə təbliğ olunur: radioda, mətbuatda, yığıncaqlarda, mühazirələrdə, konfranslarda. Daha sonra yabanı bitkilər mətbəx fabriklərinin menyusuna daxil oldular ki, 1942-ci ilin payızında qış üçün ehtiyatlanmağa başladılar.
(Əlavə 3),
vitaminlər haqqında video
(Əlavə 4);
Təqdimat vitaminlər
Cədvəl "Vitaminlər"
"Vitaminlər" mövzusunda dərs. 8-ci sinif
"Sağlamlıq hər kəsin özünü aşmalı olduğu zirvədir."
V. Şönenberq.
Dərsin məqsədləri:
1. Təhsil - hər bir uşağın təhsil ehtiyaclarını ödəmək; vitaminlər haqqında ümumi fikir vermək; şagirdləri onların təsnifatı, nümayəndələri və mənası ilə tanış etmək, vitaminlərin insan sağlamlığı üçün mühüm rolunu açmaq.
2. İnkişaf etmək - təhlil etmək, səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq, müqayisə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.
3. Təhsil - praktiki ünsiyyət bacarıqlarını aşılamaq; nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etməyi öyrətmək.
Tənqidi düşüncə texnologiyası dərsi.
Mərhələlər:
1.Zəng mərhələsi. Dərsdə bu mərhələnin olması bu texnologiya baxımından məcburidir və imkan verir:
· Bu mövzuda mövcud bilikləri yeniləmək və ümumiləşdirmək;
· Tədqiq olunan mövzuya maraq oyatmaq, tələbəni təhsil fəaliyyətinə həvəsləndirmək;
· Şagirdi dərsdə fəal olmağa oyatmaq.
2. Anlama mərhələsində vəzifə fərqlidir - yeni məlumat əldə etmək, onu dərk etmək və öz biliyi ilə əlaqələndirmək.
3. Son mərhələ təfəkkür (refeksiya) mərhələsidir.
Bu mərhələdə fəaliyyətin əsas vəzifələri:
· Alınan məlumatın hərtərəfli başa düşülməsi, mənimsənilməsi və ümumiləşdirilməsi;
· Öyrənilən materiala öz münasibətinizi inkişaf etdirmək, hələ də naməlum olanı - gələcək iş üçün mövzuları və problemləri müəyyən etmək ("yeni çağırış").
· Materialın öyrənilməsinin bütün prosesinin təhlili.
Dərsin əvvəlində başa düşmək üçün sizə aşağıdakı məlumatları təqdim etmək istəyirəm.
Xəstəliyin səbəbi məlum deyildi.
1. Keçmiş əsrlərin cəsarətli səyahətçiləri və dənizçiləri uzun müddət təzə qida və tərəvəzsiz qaldıqları təqdirdə tez-tez ağrılı bir xəstəliyə məruz qalırdılar. Dənizçilərdə sinqa xəstəliyi və ya yas xəstəliyi yarandı. Diş ətləri şişib qanaxırdı, üz şişirdi, hiss olunurdu ümumi zəiflik, əzələlərdə, oynaqlarda dözülməz ağrılar olub, dərinin altındakı damarlar partlayıb, bədən qançırlarla örtülmüşdü. Dəniz döyüşləri və gəmi qəzalarından daha çox dənizçi sinqa xəstəliyindən öldü. Şimal ekspedisiyalarında dənizçilər xüsusilə əziyyət çəkirdilər.
Uzun müddətdir ki, insanlar bu xəstəliyin yabanı gül meyvələri, iynələrin infuziyası və şamın gənc tumurcuqları ilə necə müalicə ediləcəyini bilirdilər. Praktiki təcrübədən, həyati müşahidələrdən insanlar öyrəniblər ki, limon suyu içməklə, duzlu kələm, soğan, qara qarağat yeməklə xəstəliyin qarşısını almaq olar.
2. Uzun müddətdir ki, uşaqlar sümüklərin kövrəkləşdiyi və formasını dəyişdirdiyi bir xəstəlikdən əziyyət çəkirlər. Hətta Renessans ustalarının rəsmlərində də bu xəstəliyin əlamətləri olan körpələri görmək olar. Onların bükülmüş ətraf sümükləri və qeyri-mütənasib böyük başı var. İngiltərədə sənaye inqilabı dövründə Xviii əsrdə sənaye müəssisələrində çalışan uşaq və yeniyetmələr arasında bu xəstəlik epidemiya xarakteri daşıyırdı.
3. Əsas qidası düyü olan Şərqdə uzun müddətdir ki, insanın qollarında və ayaqlarında ağrılar, həssaslığın dəyişməsi, əzələlərin zəifləməsi, yerişinin pozulması, iflic kimi müşahidə olunan xəstəlik çoxdan məlumdur. Rumıniyada, Balkanlarda, İtaliyanın bəzi bölgələrində, İspaniyada və hətta ABŞ-da başlanğıcda XX əsrlər boyu on minlərlə insan bu xəstəlikdən əziyyət çəkib. İltihablı qabıqlı dəri, ishal, ağır psixi pozğunluqlar insanı zəif və bədbəxt edirdi.
4. Leninqradın blokadası zamanı Yu.Nikulinin başına gələn hadisə budur. “Gələn kimi çoxları kor oldu və yalnız sönük oldu, cənnətlə yer arasındakı sərhədi çətinliklə ayırd edə bildi ... Kimsə şam iynələrindən həlim hazırlamağı təklif etdi. Təəssüf ki, kömək etmədi. Yalnız batareyaya bir şüşə qul yağı verildikdə və axşam hamı bu dərmanı qəbul etdikdə və səhər eyni hissəni alanda görmə dərhal qayıtmağa başladı.
Bu məlumatı dinlədikdən sonra hansı fikirlərə sahib oldunuz?
Sizcə bu gün hansı mövzunu öyrənəcəyik?
Şuraya baxın, burada bu mövzuda bəyanatlar var. Öz təcrübənizə əsaslanaraq düzgün ifadələri seçin.
Düzdür, müəyyən bəyanatlar.
1. Vitaminlər canlı orqanizmdə ən vacib proseslərin həyata keçirilməsi üçün zəruri olan aşağı molekulyar çəkili üzvi birləşmələrdir.
2. Balıq yağı C vitamini ilə zəngindir.
3. Vitaminlər suda və yağda həll olunur.
4. A vitamini raxitli xəstənin qida rasionuna daxil edilməlidir.
5. Qidada B 1 vitamini olmadıqda beriberi xəstəliyi inkişaf edir.
6. Avitaminoz hər hansı bir vitaminin tam olmaması nəticəsində yaranan xəstəlikdir.
7. Hipervitaminoz vitaminlərin həddindən artıq qəbulu ilə inkişaf edir.
8. Vitamin çatışmazlığı Dsinqa xəstəliyinə gətirib çıxarır.
9. Hipovitaminoz hər hansı bir vitamin çatışmazlığı ilə inkişaf edir.
10. A vitamini çatışmazlığı ilə "gecə korluğu" inkişaf edir.
11. C vitamini düzgün bişirilmədikdə məhv olur.
Düşünürəm ki, bu tapşırığı yerinə yetirdikdən sonra özünüz üçün bugünkü dərsin tapşırıqlarını müəyyən edə bilərsiniz. Bu gün nə bilmək istəyirsiniz?
(uşaqların cavabları)
· Vitaminlər nədir?
· Vitaminlər nədir?
· Vitaminlərin insan üçün əhəmiyyəti nədir?
· Hansı qidalarda hansı vitaminlər var?
· Vitaminlərə gündəlik tələbat nədir?
· Vitamin çatışmazlığı, hipervitaminoz, hipovitaminoz nədir?
· Niyə belə xəstəliklər yaranır: beriberi, sinqa, raxit, "gecə korluğu"?
Məşq edin.Müəllimin mühazirəsini dinləyin və cədvəli doldurun:
Vitaminlərin kəşfinin hekayəsi
Tarix |
Alimin adı |
Elmə töhfə |
Vitaminlərin kəşfinin hekayəsi (müəllim tərəfindən mini mühazirə).
İkinci yarıya XIX əsrdə müəyyən edilmişdir ki, qida məhsullarının qida dəyəri onlarda əsasən aşağıdakı maddələrin tərkibi ilə müəyyən edilir: zülallar, yağlar, karbohidratlar, mineral duzlar, su.
Ümumi qəbul edilmiş hesab olunurdu ki, əgər bütün bu maddələr insan qidasına müəyyən miqdarda daxil edilirsə, o zaman orqanizmin bioloji tələblərinə tam cavab verir. Bu fikir elmdə möhkəm kök saldı, lakin həkimlərin praktiki təcrübəsi və klinik müşahidələr qidalanma qüsurları ilə əlaqəli bir sıra xəstəliklərin mövcudluğunu göstərdi, baxmayaraq ki, sonuncu yuxarıda göstərilən tələblərə tam cavab verdi. İştirakçıların uzun səyahətlər təcrübəsi bunu sübut etdi. Uzun müddət sinqa xəstəliyi dənizçilər üçün əsl bəla idi; məsələn, döyüşlərdə və ya gəmi qəzalarından daha çox dənizçi öldü. Belə ki, Hindistana dəniz yolunu açan məşhur Vasko de Qama ekspedisiyasının 160 iştirakçısından 100 nəfəri həlak olub.
Dəniz və quru səyahətlərinin tarixi, limon suyu və ya şam iynələrinin bir həlimi qidaya daxil edildiyi təqdirdə sinqa xəstəliyinin müalicəsinin bir sıra ibrətamiz nümunələrini təqdim etmişdir. Beləliklə, bəlli oldu ki, qidanın tərkibində insan üçün zəruri olan bəzi digər maddələr olmalıdır.
Buna sübut rus alimi Nikolay İvanoviç Luninin tədqiqatı idi. N.İ. Lunin bütün lazımi maddələrin daxil olduğu süni hazırlanmış qidaların üzərində saxlanılan siçanlar üzərində təcrübələr aparıb. Bu pəhrizdə olan siçanlar böyümədi, çəki itirdi və öldü, təbii südlə qidalanan siçanların nəzarət partiyası isə tamamilə normal inkişaf etdi. Bu əsərlər əsasında N.İ. Lunin belə nəticəyə gəlib ki, südün tərkibində hələ də qidalanma üçün əvəzolunmaz olan naməlum maddələr var. Bu mühüm elmi kəşf idi.
1890-cı ildə. K.S. Sosin N.I.-nin təcrübələrini təkrarladı. Lunin və onun nəticələrini təsdiqlədi. N.I.-nin nəticələrinin düzgünlüyünün parlaq təsdiqi. Lunina Yaponiya və İndoneziyada əsasən cilalanmış düyü yeyən əhali arasında xüsusilə geniş yayılmış beriberi xəstəliyinin səbəblərini müəyyənləşdirməli idi.
Yava adasındakı həbsxana xəstəxanasında işləyən həkim Eykman 1896-cı ildə xəstəxananın həyətində saxlanılan və adi cilalanmış düyü ilə qidalanan toyuqların beriberi xəstəliyinə bənzəyən xəstəlikdən əziyyət çəkdiyini və toyuqları qabığı təmizlənməmiş düyü pəhrizinə keçirdikdən sonra müşahidə etdi. , xəstəlik səngidi. Eykmanın həbsxanalardakı çoxlu sayda məhbus üzərində apardığı müşahidələr də göstərdi ki, zərif düyü yeyən insanlar arasında beriberi orta hesabla 40 nəfərdən 1-ə düşür, qəhvəyi düyü yeyənlər qrupunda isə 10.000 nəfərdən yalnız 1-i xəstələnir... .
Beləliklə, məlum oldu ki, düyü qabığında beriberi xəstəliyindən qoruyan bəzi naməlum maddə var. 1911-ci ildə Polşa alimi Kazimierz Funk bu maddəni kristal şəklində təcrid etmişdir.Bu maddə kimyəvi xassələrinə görə üzvi birləşmələrə aid idi və tərkibində amin qrupu var idi. Funk bu sinif maddələri vitaminlər adlandırmağı təklif etdi (lat. Vita - həyat, vitamin - həyat amin). Sonradan məlum oldu ki, bu sinifin bir çox maddələrində amin qrupu yoxdur. Buna baxmayaraq, "vitaminlər" termini o qədər möhkəm qurulmuşdur ki, onu dəyişdirməyin mənası yox idi.
Vitaminlər nəzəriyyəsinin inkişafında Hopkins, Stepp, McCollum və bir çox başqa alimlərin əsərlərinin böyük əhəmiyyəti olmuşdur.
Hal-hazırda 80-ə yaxın müxtəlif vitamin məlumdur və onların kimyəvi quruluşu müəyyən edilmişdir. Bu, vitaminlərin təkcə tərkibində olduğu məhsulları emal etməklə deyil, həm də süni şəkildə, kimyəvi sintezi yolu ilə onların sənaye istehsalını təşkil etməyə imkan verdi.
Tapşırıq 2.Vitaminlərin təsnifatı, mənası, adı ilə tanış olmaq üçün öz işinizi edin:
1. Yeni materialı oxuyun.
2. "Vitaminlər" cədvəlini doldurun
Müstəqil iş üçün mətn.