Dům, design, opravy, výzdoba.  Dvůr a zahrada.  DIY

Dům, design, opravy, výzdoba. Dvůr a zahrada. DIY

» Rozbor hodiny biologie na téma vitamíny. Vývoj lekce "vitamíny"

Rozbor hodiny biologie na téma vitamíny. Vývoj lekce "vitamíny"

Lekce v 8. třídě na téma "Vitamíny"

Kataeva Natalya Sergeevna, učitelka biologie, MAOU střední škola č. 9, Zlatoust, Čeljabinská oblast
Účel:
Tato lekce je určena pro učitele biologie.
Cíle a cíle lekce:
formování pojmu vitaminy a beri-beri u studentů;
rozvíjet schopnost kritického myšlení;
vychovávat k vědomému postoji ke svému zdraví;
Zařízení:
shluk "Vitamíny", obálky s úkoly pro první práci ve skupinách, karty pro druhou práci ve skupinách.
Učebnice:
Biologie: 8. ročník: učebnice pro studenty vzdělávacích institucí / A. G. Dragomilov, R.D. Kaše. - Ed. 3., přepracováno - M .: Ventana - Graf, 2010. - 272 s.: ill.

Vitamíny §38

Během vyučování

I organizační moment
II Sdělení tématu a účelu lekce
III Kontrola d/z
Frontální rozhovor.
1. Jak se využívají živiny, které se dostaly do buňky?
Bílkoviny, tuky, sacharidy se rozkládají na složky, ze kterých mohou vzniknout další bílkoviny, tuky, sacharidy, charakteristické pro tento organismus a žádné jiné.
2. Jaké látky rozkládají bílkoviny, tuky, sacharidy?
Bílkoviny se rozkládají na aminokyseliny, tuky na glycerol a mastné kyseliny, komplexní sacharidy na glukózu a jednoduché cukry.
3. Myslíte si, že je těchto látek v těle dostatek pro normální existenci?
(jsou vytvořeny předpoklady)
4. Jaké látky jsou pro člověka ještě nezbytné pro jeho život?
Člověk potřebuje vodu a minerální soli.

IV nový materiál

Učitel:
V roce 1880 ruský vědec Lunin experimentálně zjistil, že potravinářské výrobky obsahují neznámé nutriční faktory nezbytné pro život. Zjistil, že bílé myši krmené plnotučným mlékem dobře rostly a byly zdravé, ale zemřely, když byly krmeny směsí zásaditého součásti mléko: bílkoviny – kasein, tuk, mléčný cukr, soli a voda. Ukázalo se, že kromě těchto látek člověk potřebuje vitamíny.
Volání
Jaké asociace ve vás vyvolává slovo „vitamíny“?

(odpovědi jsou slyšet)

Na konci lekce byste měli odpovědět na otázku napsanou na tabuli: "Vydrží člověk bez vitamínů?!"
Dávat smysl
Učitel:
Vitamíny se nazývají organické látky, které přicházejí s potravou, nezbytné pro regulaci metabolismu a normální průběh životních procesů. Až na vzácné výjimky se vitamíny v lidském těle nevytvářejí, ale jsou syntetizovány rostlinami a živočichy, kteří mu slouží jako potrava.
Termín „vitamíny“ navrhl v roce 1912 polský vědec Funk.
Při nedostatku toho či onoho vitaminu se aktivita odpovídajícího enzymu snižuje. Reakce, které katalyzují, se zpomalí nebo úplně zastaví. Metabolismus je narušen, onemocnění se vyvíjí. Nedostatek vitamínů vede k zvláštní porušení metabolismus - hypovitaminóza. V současné době je známo více než 25 vitamínů. Označují se písmeny latinské abecedy: A, B, C, D a čísly, které určují pořadí, ve kterém jsou vitamíny této skupiny objeveny – B1, B12.
(zápisy do sešitu)
K čemu vede nedostatek vitamínů? A přebytek?
(odpovědi jsou slyšet)
Skupinová práce.
Názvy vitamínů jsou vyvěšeny na tabuli: A, B, C, D.
Každá skupina dostane obálky s kartami, na kterých jsou zaznamenány příznaky hypovitaminózy a potraviny obsahující vitamíny. Studenti musí správně vybrat požadovaný text a umístit jej na tabuli pod vitamínem a poté přečíst odpovědi.
1 skupina. "vitamín A"


2. Při nedostatku tohoto vitaminu se kostra neformuje správně, kosti nohou jsou ohnuté, vzniká křivice.
3. Při nedostatku tohoto vitaminu se pokožka vysušuje, popraská, ztmavne, objeví se plešatost a objeví se „šeroslepost“.
4. Vitamín se nachází v čerstvé zelenině a ovoci, v kysaném zelí.

6. Vitamín se nachází v tresčích játrech, v másle.
2 skupina. "Vitamín B1"
Z §38 vyberte správnou odpověď.
1. Při nedostatku tohoto vitaminu se kostra neformuje správně, kosti nohou jsou ohnuté, vzniká křivice.
2. Při nedostatku tohoto vitaminu se člověk rychle unaví, stane se nervózní, podrážděný, může se u něj rozvinout onemocnění beriberi.
3. Při nedostatku tohoto vitamínu vypadávají zuby, ničí se cévy, objevují se kurděje.
4. Vitamín se nachází v čerstvé zelenině a ovoci, v kysaném zelí.
5. Vitamín se nachází v chlebu, ovoci, pivovarských kvasnicích.
6. Vitamín se nachází v rybím tuku, mořských rybách.
3. skupina. "Vitamín C"
Z §38 vyberte správnou odpověď.
1. Při nedostatku tohoto vitaminu se pokožka stává suchou, popraskanou, tmavne, objevuje se plešatost, objevuje se „šeroslepost“.

3. Při nedostatku tohoto vitamínu vypadávají zuby, ničí se cévy, objevují se kurděje.

5. Vitamín se nachází v chlebu, ovoci, pivovarských kvasnicích.
6. Vitamín se nachází v čerstvé zelenině a ovoci, v kysaném zelí.
Skupina 4 "Vitamín D"
Z §38 vyberte správnou odpověď.
1. Při nedostatku tohoto vitamínu vypadávají zuby, ničí se cévy, objevují se kurděje.
2. Při nedostatku tohoto vitaminu se člověk rychle unaví, stane se nervózní, podrážděný, může se u něj rozvinout onemocnění beriberi
3. Při nedostatku tohoto vitaminu se kostra neformuje správně, kosti nohou jsou ohnuté, vzniká křivice.
4. Vitamín se nachází v tresčích játrech, v másle.
5. Vitamín se nachází v chlebu, ovoci, pivovarských kvasnicích.
6. Vitamín se nachází v rybím tuku, mořských rybách.


Příběhy studentů.

Vitamín C.
Po staletí trpěli cestovatelé na dlouhé vzdálenosti kurdějemi. Je známo, že na expedici Vasco da Gama zemřelo asi 60% námořníků na kurděje. Stejný osud potkal v roce 1741 výpravu Víta Beringa. Je známo, že anglickým námořníkům se říkalo „lemons“, protože si museli vzít s sebou na výlet citrony a během plavby se u nich nevyskytly případy kurděje.
A v Rusku se kurděje léčili odvarem z jehličí, jedli. Takže, aniž by věděli něco o vitamínech, lidé zažili svou spásu z této nemoci. V Karibském moři je ostrov Curaçao (portugalsky znamená „léčivé“), protože plody, které na ostrově hojně rostly, zachránily před smrtí námořníky, kteří onemocněli kurdějemi.
Vitamín A
Podle chemické složení má blízko k látce karoten obsažené v rostlinách (mrkev, špenát, meruňky, rajčata). K přeměně karotenu na vitamín A dochází ve střevní stěně a játrech. Je třeba si uvědomit, že bez tuku se karoten neabsorbuje, proto je při vaření rostlin nutné přidat máslo nebo rostlinný olej. Vitamin A je součástí zrakového pigmentu obsaženého ve světlocitlivých buňkách sítnice. Při nedostatku vitaminu A rohovka očí, kůže, Dýchací cesty. Časným projevem nedostatku tohoto vitaminu je „šeroslepost“, tedy neschopnost vidět při slabém osvětlení. V 1 kg jater ledního medvěda se nahromadí tolik vitamínu A, že by to vystačilo na dobrých 40 let. Toto množství vitaminu může způsobit těžkou, až smrtelnou otravu. Existuje předpoklad, že expedice polárníka Andreho na takovou otravu zemřela. Vitamín by se neměl zneužívat.
vitamíny skupiny B.
Toto onemocnění bylo v Číně známé již před 2000 lety. U pacientů se objevila „chůze po špičkách“, docházelo k poruše pohybů a docházelo k ochrnutí. V překladu ze senegalštiny se název nemoci překládá jako „velká slabost“ nebo „okovy nohou“. Toto onemocnění bylo způsobeno nedostatkem vitamínu B1 ve stravě. Vitamínů B je několik.
B6 se podílí na přeměně aminokyselin a na metabolismu sacharidů. B12 reguluje hematopoetickou funkci, růst nervové tkáně.
Vitamín D
Při jeho nedostatku vzniká křivice, zvláště často u dětí. Při křivici se vápník v kostech neukládá, stávají se nestabilními, nohy a páteř jsou ošklivě ohnuté. Touto nemocí mohou trpět zejména děti prvního roku života, které se narodily na podzim nebo v zimě. Je známo, že opalování na přímém slunci pomáhá předcházet křivici.
Samostatná práce.
Najděte v § 38 odpověď na otázku: Jak uchovávat vitamíny v potravinách?
(zápisy do sešitu)

V Konsolidace minulosti

Odraz
Skupinová práce.
1 skupina. "geografové"
Při jedné z výprav Kryštofa Kolumba část posádky onemocněla. Námořníkům začaly krvácet dásně, vypadly jim zuby. Námořníci je požádali, aby přistáli na nějakém ostrově, aby tam mohli v klidu zemřít. O několik měsíců později, na zpáteční cestě, se Kolumbovy lodě znovu přiblížily k pobřeží tohoto ostrova. Jaký byl údiv příchozích, když potkali své kamarády živé a zdravé.
Jakou nemocí trpěli námořníci? Proč se vzpamatovali?
2 skupina. "historici"
V Anglii na konci 18. století ztrácely kosti obyvatel celých čtvrtí pevnost a byly ohnuty. Co způsobilo takzvanou „anglickou nemoc“? Je možné zabránit jeho rozvoji?
3. skupina. "lékaři"
Nizozemský lékař Eikman v roce 1896, pracující na ostrově Jáva, vyšetřoval nemoc s následujícími příznaky: porucha hybnosti, paralýza.
Zjistil, že mezi domorodým obyvatelstvem ostrova bylo procento onemocnění vyšší u těch, kteří jedli leštěnou, loupanou rýži.
V experimentech zjistil, že když jsou kuřata krmena leštěnou rýží, rozvinou se u nich příznaky podobné těm, které má nemoc u lidí. Přidáním vodného extraktu z rýžových otrub do jídla dosáhl Aikman změny této nemoci.
Jak se tato nemoc jmenovala? z čeho to přišlo? Dá se tomuto onemocnění předejít?
4 skupina. "Válečný"
Slavný herec, klaun Yu.V. Nikulin v knize „Téměř vážně“ řekl, že během Velké Vlastenecká válka mnoho vojáků ve tmě nedokázalo navigovat. Během bitvy ti vojáci, kteří neměli tuto nemoc, přinesli granáty do zbraní.
co to způsobilo? Jak se tato nemoc jmenuje? proč vzniká? Je možné zabránit jeho rozvoji?
5 skupina. "spisovatelé"
A. S. Pushkin napsal: „Nemám rád jaro. Na jaře jsem nemocný.“ A dobře víte, co se mu na podzim nejvíce osvědčilo. S čím to podle vás souviselo?
Skupina 6 "Biologové"
V některých zemích existuje tradice: ženy zcela zakrývají svá těla oblečením a nechávají pouze štěrbinu pro oči. Vyjmenujte nežádoucí účinky na fungování těla, které se mohou u takových žen objevit. Pojmenujte důvod.
Na konci hodiny učitel upozorní žáky na problematickou otázku napsanou na tabuli:
"Člověk může žít bez vitamínů?!"
(poslechněte si komentáře studentů)

Obecní pokladna vzdělávací instituce

základní gymnázium s. Fateevo.

lekce biologie

pro třídu 8

na toto téma

"vitamíny"

Učitel biologie a zeměpisu

Zykina Naděžda Nikolajevna

2013

Předmět: biologie

Známka: 8. třída

Cíle lekce:

1. Vzdělávací.

    seznámení s pojmy „avitaminóza“, „hyper- a hypovitaminóza“ a jejich důsledky;

2.Rozvíjení.

Pokračovat:

3. Vzdělávací.

Metody a techniky:

Základní pojmy:

Zařízení:

    učebnice A.G. Dragomilov, R.D. Mash, „Biologie. Člověk". Ventana - hrabě. 2005

    tabulka "Vitamíny",

    multimediální systém,

    počítačová prezentace "Vitaminy jsou úžasné látky",

    tabulky s názvy stanic na zvolené trase a se slovníkovými slovy,

    testy "Vitaminy jsou úžasné látky", "Mám nedostatek vitamínů?",

    odraz,

    doplňkový materiál o vitamínech a jejich správném použití.

Během lekcí:

Organizace času

a) úklid na pracovišti

b) pozdrav

Motivace

Učitel: Každý z nás v sobě pozoroval tyto jevy:

1. stratifikace nehtů - koupíme zpevňující prostředek, uděláme solné koupele,

2. oslabení a vypadávání vlasů – hřešíme na šampon a snažíme se vybrat lépe,

3. suchá pokožka – kupte si krémy

A co je to? Co se děje?

Naslouchání názorům studentů

Samozřejmě v nedostatku vitamínů!

Dnes se, pánové, seznámíme s dalším typem organických látek zvaných vitamíny. (Snímek 1)

A tématem naší lekce je „Vitaminy jsou úžasné látky“ (zápis v poznámkovém bloku)

Aktualizace základní znalosti.

Učitel: Hodnotíme se na okraji sešitu "+"

1. Jaké látky jsou pro člověka nezbytné pro normální život?

(Život vyžaduje bílkoviny, tuky, sacharidy, vodu a minerální soli).

2. Jak se nazývá proces přeměny živin na rozpustné sloučeniny, které se snadno vstřebávají do krve a lymfy? (trávení)

4. Kde se začínají trávit sacharidy? (v dutině ústní se působením enzymu slin přemění část nerozpustných sacharidů na glukózu)

5.Kde začíná trávení bílkovin? (V žaludku).

6. Kde probíhají hlavní procesy trávení potravy? (V tenké střevo).

7. Která žláza našeho těla je největší? (Játra).

8. Jakou roli hraje žluč v procesu trávení? (Zvyšuje působení enzymů a rozkládá tuky na malé kapičky).

9. Jaké procesy probíhají v buňce (Plastický a energetický metabolismus).

10. Jaká je role energetického a plastového metabolismu? (výměna plastů - růst, dělení a vývoj každé buňky; energie - energie pro tvorbu nových látek

Ukazuje se, že pro normální fungování těla, pro metabolismus plastů a energie je potřeba velmi malá množství, ale vždy trvale nenahraditelné látky, které si dnes probereme.

Co víte o vitamínech? (Snímek 2)

1. Odkud Eskymáci berou potřebné vitamíny:

ryby, rybí tuk, maso ledních medvědů, maso tuleňů

2. Vitamíny jsou nejlépe zachovány v kapustě, pokud ji použijete:

čerstvé, mražené, konzervované

3. Působení slunečního záření umožňuje tělu produkovat jeden vitamín. Který? Vitamín D, vitamín A, vitamín C, vitamín B.

4. Který z potravinářských výrobků má největší rozmanitost vitamínů a navíc v největším množství?

V chlebu, v mléce, v čerstvém zelí, v játrech.

5. Co je třeba konzumovat, abychom pokryli denní potřebu vitamínu C v těle?

1,5 kg rajčat, 1,5 kg telecího masa, 1 kg pomerančů

Odpovědi (Snímek 3)

    Všechny čtyři

    Čerstvý.

    Vitamín D

    V játrech.

    některý z těchto produktů.

Zhodnoťte se na okrajích sešitu "5 ..."

Stanovení cíle lekce.

Takže vidíte, že někteří lidé stále nemají dostatečné znalosti o tomto tématu a kdo odpověděl správně na všechny otázky, myslím, že na konci lekce bude schopen odpovědět na doplňující otázku pro každý z výše uvedených úkolů: PROČ?

Učení nového materiálu:

K tomu se vydáme na výlet a navštívíme stanice „NII“, „Lékárník“ a „Dietolog“.

Stanice "NII" (počítačová podpora)

V roce 1881 zaujala ruského biochemika a lékaře Nikolaje Ivanoviče Lunina (1853-1937) otázka: co když smícháte bílkoviny, tuky a sacharidy ve správném poměru? (Snímek 4)

Bude to kompletní jídlo nebo ne? Sotva řečeno, uděláno, a nyní jsou dvě skupiny "mučedníků vědy" - myši připraveny na experiment. Lunin zásoboval experimentální skupinu „ideálním“ koktejlem bílkovin, tuků a sacharidů po vzoru kravského mléka, zatímco kontrolní skupina si užívala přírodní mléko.

Výsledek byl zklamáním. Kontrolní skupina přibrala a pořídila si veselé potomky, ale celá pokusná skupina zemřela.

Výzkumník došel k závěru: samotné bílkoviny s tuky a sacharidy zjevně tělu nestačí; v potravinách musí být ještě něco velmi důležitého pro udržení života.

V případu Lunin pokračoval polský biochemik Kazimierz Funk (1884-1967). (Snímek 5)

Dlouho krmil holuby loupanou rýží a ptáčci onemocněli. Když vědec začal do krmiva přidávat rýžové otruby, holubi se překvapivě rychle vzpamatovali. V roce 1912 řídil Funk chemický rozbor a izolovali první vitamín B1 neboli thiamin z rýžových otrub. Mimochodem, dodnes známé slovo „vitamín“ vynalezl Funk – z latinského vita – „život“. (Snímek 6)

vitamíny

Zveřejněno na nástěnce jako slovo ve slovníku)

Učitel: Mnoho vitamínů je součástí enzymů nebo jsou samotné enzymy. Proto je jasné, že nedostatek některého z nich vede k jakýmkoli poruchám organismu. Při vážném nedostatku určitého vitaminu se pozoruje (snímek 7)

avitaminóza

a rozvinout vážná onemocnění.

Při mírném nedostatku vitamínů se u člověka objevuje celková malátnost, únava, podrážděnost a nechutenství. Takový stav se nazývá

hypovitaminóza

(Vyvěšeno na tabuli jako slovo ze slovníku)

Nadměrný příjem vitamínů také vede k následkům pro tělo – hypervitaminóze. (Vyvěšeno na tabuli jako slovo ze slovníku) (Snímek 8)

Tělo si vitamíny „neumí“ samo syntetizovat, nebo si jich vytváří příliš málo, a proto je v hotové podobě musí přijímat potravou.

Stanice "Lékárník"

Učitel: Moderní věda zná více než 20 vitamínů, seznámíme se pouze s některými z nich. (Snímek 9)

Vitamíny jsou označovány písmeny latinské abecedy A, B, C, D atd.

Vyjádření k problému (každý student obdrží letáček. Každý pracuje na řešení svého problému) (Příloha 1) (Snímek 10)

Nezávislý individuální prácežáci s učebnicí, doplňkovou literaturou, doplnění chybějících kolonek v tabulce podle jejich vitaminu. ( dodatečné informace v příloze 2)

Studentská vystoupení. Během poslechu zprávy doplňte chybějící sloupce v tabulce. (Příloha 3) (Snímky 11,12,13,14,15,16,17,18)

Na samostatném stole jsou sady potravinářských výrobků obsahujících vitamín, vyberte ten správný, předveďte jej.

Porovnejte vyplněné tabulky se standardem (Příloha 4) (Snímek 19)

Zhodnoťte správnost úkolu na okrajích sešitu („5“ ....)

Stanice "dietolog"

Předem připravený projev studenta s hlavními doporučeními pro uchování vitamínů v potravinách. Ukázka pokrmů připravených podle pravidel pro uchování vitamínů (Snímek 20)

(Příloha 5)

Konsolidace studovaného materiálu

Testovací práce ve skupinách (Příloha 6)

Odpovědi na testovací úlohy (snímek 21)

1.b 2.c 3.c 4.a 5.c 6.b 7.d 8.c 9.c 10.c

Známky umístěny na okraje sešitu

Informace o domácí práce(Snímek 22)

2. Uměle syntetizované vitamínové přípravky se prodávají v lékárnách a má je téměř každá domácnost. Analyzujte jejich složení. Závěry zapište do sešitu.

3. Pokud doma nemáte vitamínové přípravky, přejděte na poštu první pomoci a zeptejte se:

    Jaké vitamíny se prodávají v našem kiosku lékárny?

Odpovědi si zapisujte do sešitu.

Shrnutí.

Známkování (analyzují plnění všech úkolů během lekce a stanoví celkovou známku lekce)

Reflexe (příloha 8)

    Potraviny nenamáčejte na delší dobu ve vodě, ale opláchněte je pod tekoucí vodou.

    Při zpracování zeleniny, ovoce, hub používejte nerezové nože.

    Neuchovávejte syrové ovoce a zeleninu na slunci, jehož světlo ničí vitamíny.

    Při loupání zeleniny odstraňte tenkou vrstvu slupky, protože vrstva pod slupkou je obzvláště bohatá na vitamíny a soli.

    Zeleninu je lepší vložit do vroucí vody a vařit v hrnci s uzavřenou pokličkou.

    Při vaření by měla být zelenina zcela pokryta vodou nebo vývarem.

    Při vaření ve slané vodě ztrácí zelenina až 70 % vitamínů, proto dosolte, až bude hotová.

    Zeleninu orestujte v dostatečném množství tuku.

    Hotovou polévku nenechávejte s otevřenou poklicí.

    Čím větší je zelenina nakrájená, tím méně vitamínů ztrácí vařením. Zeleninu nepřevařujte, nenechte ji vařit.

    Existují vitamíny rozpustné ve vodě (B a C) a rozpustné v tucích (A, D). Potraviny rozpustné v tucích se nejlépe vstřebávají, jsou-li konzumovány s tuky, jako je rostlinný olej obohacený vitaminem A.

Příloha 1

1. Pacient M., 13 let, se nechal unést novou dietou a ve snaze zhubnout na měsíc vyloučil z jídla všechny tuky. Na recepci byla přijata se známkami šerosleposti (tzv. šerosleposti): suchá kůže, lámavé vlasy, drobné vřídky na ústní sliznici.

Při nedostatku kterého vitaminu v těle k těmto poruchám dochází? Jaké potraviny lze doporučit k uzdravení?

2. V XIX století. Ruští námořníci byli svědky zvláštní nemoci, která je běžná v přístavech východní Číny a na ostrově Jáva. Nemocní lidé sotva hýbali nohama. Nemocní byli doslova svázáni do uzlu, následovalo ochrnutí a smrt.

My takovou nemoc nemáme, ale místní lidé onemocní, protože nejedí černý chléb! řekli námořníci.

Jak se tato nemoc jmenuje a jaké jsou její příčiny?

3. Stránka z deníku čajového střihače Gloria

„... Hurikán zasáhl naši loď jako blesk. Modré vody Indického oceánu zmizely pod šedou pěnou, stěžně se zlomily a spadly přes palubu, vítr řval jako tisíce rozhněvaných démonů. Včera to byla nejrychlejší plachetnice. Naše nákladové prostory jsou plné nového sběrového čaje a očekávali jsme bonus za rychlé dodání nákladu do Británie. Zcela jsme ztratili kurz, ale podpalubní prostory a náklad voda nepoškodila, sušenek a konzervovaného hovězího bylo dost, sladké vody bylo dokonce dost. Dny se vlekly v jednotvárném sledu a o měsíc později byl tým poražen zvláštní nemoc. Síly opustily lidi, nemocný člověk se stal lhostejným k vlastnímu osudu. Jakákoli akce vyžadovala hrozné úsilí. Na kůži se objevily fialové skvrny. Dásně otékaly a krvácely, zuby se uvolňovaly a vypadávaly. Nemocní námořníci umírali jeden po druhém. Lodní lékař beznadějně zavrtěl hlavou a nazval tuto nemoc vědeckým slovem „smutek“. Co je to za nemoc, jaké jsou její příčiny? Kdybyste byl lékař, mohl byste zachránit nemocné?

4. Mladá maminka nerada chodila s malým synem. Položila dítě do pokoje, okna zavřela závěsy, aby dovnitř nepronikalo sluneční světlo, pustila televizi a sledovala svůj oblíbený seriál. Po nějaké době si babička všimla, že hrudník dítěte je deformovaný, na žebrech se objevilo ztluštění, nohy se začaly ohýbat. Babička trvala na odvozu dítěte k lékaři. Jaká byla diagnóza lékaře a jaká léčba byla předepsána?

Skupina 5: Můj přítel věří, že veškerá síla je ve vitamínu C a pro úspěšné sportování je potřeba zařadit do jídelníčku více zeleniny. Večer, když má oloupané brambory, řepu a tuřín, naplní je vodou, aby ráno bez ztráty času začal vařit.

Rád sleduji, jak se vaří voda ve starém železném hrnci – vaří se nakrájená zelenina, stoupá voňavá pára. Zelenina by měla být dobře vařená - současně umírají patogenní mikrobi a vařená zelenina je tělem dobře absorbována. Nyní pár kostek bujonu a polévka je hotová! Souhlasíte s tímto kuchařem? Vysvětlete odpověď.

Dodatek 2

Vitamin A (retinol) se účastní řady redoxních procesů; podílí se na metabolismu bílkovin, sacharidů, minerálních solí, zvyšuje odolnost organismu proti infekční choroby, podporuje růst dětí, příznivě působí na stav pokožky, sliznic dýchacích a trávicích orgánů. V lidském těle se vitamín A v konečné formě dodává pouze s produkty živočišného původu. Nejbohatší na ně jsou rybí játra a hovězí játra, v menším množství ve žloutcích. Rostlinná strava obsahuje provitamin A-karoten, který se po požití mění na vitamín A.

Zdrojem karotenu je zelenina a zelenina: mrkev, meruňky, rajčata, petržel, zelená cibule, šípky aj. Při jeho nedostatku dochází k „šerosleposti“ – onemocnění, při kterém člověk za soumraku ztrácí schopnost vidět.

Vitamíny skupiny B jsou pro člověka velmi důležité. Tvoří celou skupinu – z 15 různých látek. Nejdůležitější z nich jsou B1, B2, B6, B12.

Vitamin B1 je stejný thiamin objevený Funkem. Podílí se na metabolismu sacharidů, pomáhá nervům přenášet vzruchy do svalů. Kdyby Funk pokračoval ve svých zkušenostech, trochu víc, přivedl by nešťastné ptáky k nemoci beriberi, kterou Číňané trpěli, a jedli pouze loupanou rýži. Příznaky tohoto onemocnění jsou ztráta síly, řídnutí a slabost svalů, bolesti a křeče v končetinách. Vitamin B1 se ukrývá ve skořápkách a klíčcích obilovin, zejména hodně v otrubách. Střevní bakterie jsou také schopny tvořit vitamín thiamin.

Vitamin B2 se aktivně podílí na buněčném dýchání, regulaci centrálního nervového systému. Jeho nedostatek vede k poruchám zraku, onemocněním kůže, sliznic, vypadávání vlasů.

Vitamin B6 se podílí na metabolismu bílkovin, snižuje usazování speciální látky cholesterolu na stěnách cév, což vede k rozvoji aterosklerózy, ztučnění jater a vzniku kamenů v žlučník.

Vitamin B12 reguluje tvorbu krvinek – červených krvinek a krevních destiček; jeho nedostatek vede k rozvoji anémie. Vitamin se také podílí na metabolismu bílkovin.

Vitamin C (kyselina askorbová) reguluje metabolismus bílkovin a sacharidů, podílí se na odstraňování cholesterolu z těla, pomáhá v boji proti ateroskleróze, podporuje tvorbu hemoglobinu, zvyšuje odolnost vůči infekcím a má výrazný antitoxický účinek. na toxické látky. Úplná absence vitamínu C v potravě vede k vážnému onemocnění – kurdějím. Člověk na pozadí celkové slabosti vyvine dušnost, krvácení z dásní, krvácení do kůže a svalů, vypadávání zubů. Nejbohatším zdrojem kyseliny askorbové jsou zelené části rostlin, většina zeleniny a ovoce. Zvláště hodně vitamínu C je v šípcích, aronie, černém rybízu, citronu, zralé sladké paprice, kapii, čerstvém a kysaném zelí.

Vitamin D je zvláště nezbytný pro rostoucí organismus, protože se podílí na výměně vápníku a fosforu. Kromě toho vitamin D stimuluje správný růst kostí, ovlivňuje funkční stav štítné žlázy, strumy, příštítných tělísek a pohlavních žláz. Jeho nedostatek vede k měknutí kostí, jejich deformaci – křivici. Křivice je závažné onemocnění, často se rozvíjí u dětí s malým pobytem na slunci. Ultrafialové paprsky přispívají k tvorbě tohoto vitamínu v kůži.

Velké množství vitamínu D se nachází v játrech mořských ryb, bohatých na vitamín a kvasnice. Fortifikovaný rybí olej se také používá jako zdroj vitamínu D.

Příloha 7

Test "Mám nedostatek vitamínů?"

1. Nachlazení býváte na jaře častěji než na podzim a v zimě?

A - ano B - ne

2. Snášíte jarní nachlazení tvrději než podzimní a zimní?

A - ano B - ne

3. Hůře se vám na jaře usíná a vstává, než jindy v roce?

A - ano B - ne

4. Máte na jaře podrážděnost a únavu?

A - ano B - ne

5. Pleť a vlasy vypadají v březnu stejně dobře jako v létě a na podzim?

A - ano B - ne

6. Máte na jaře zažívací potíže?

A - ano B - ne

7. Musíte na jaře často omezit fyzickou aktivitu?

A - ano B - ne

8. Preferujete vařené jídlo před čerstvou zeleninou?

A - ano B - ne

9. Máte každý den na stole zeleninu?

A - ano B - ne

10. Trávíte hodně času venku?

A - ano B - ne

Výpočet výsledků: za každou odpověď "A" - 1 bod, za každou odpověď "B" - 0 bodů

0 bodů. Jste dokonalý člověk! Měli byste si být rovni.

1-2 body. Riziko beri-beri je nízké.

3-5 bodů. Je patrný malý nedostatek vitamínů.

6-8 bodů. Avitaminóza je pozadím vašeho života.

9 - 10 bodů. Změňte drasticky svůj životní styl.

Dodatek 6

Test "Vitaminy - úžasné látky"

    Na tvorbě se podílejí vitamíny

A - hormony

B - enzymy

B - proteiny

2. Hodně vitaminu C se nachází v

A - semena luštěniny

B - játra

B - šípky

G - rybí tuk

3. Hodně vitaminu D se nachází v

A - šípky

B - zelí

B - v rybím tuku

G - plody rybízu

4. S nedostatkem vitaminu C se vyvíjí

A - kurděje

B - "noční slepota"

B - porucha nervového systému

G - křivice

5. S nedostatkem vitaminu A se vyvíjí

A - křivice

B - "noční slepota"

G - kurděje

6. S nedostatkem vitaminu B se vyvíjí

A - kurděje

B - porucha nervového systému

B - křivice

G - "noční slepota"

7. S nedostatkem vitaminu D se vyvíjí

A - kurděje

B - porucha nervového systému

B - "noční slepota"

G - křivice

8. Pod vlivem slunečního záření v lidské kůži může

tvoří vitamín

9. Vitamíny

A - tvoří se v lidském těle

B - přijďte pouze s jídlem

B - hlavně přicházejí pouze s jídlem a někteří mohou

syntetizované v lidském těle

10. Přebytek jakéhokoli vitaminu v těle:

A - hypovitaminóza

B - hypervitaminóza

C- avitaminóza

G - multivitaminóza

Každá správná odpověď má hodnotu jednoho bodu. "5" - 10 bodů

"4" - 9 - 8 bodů

"3" - 7 - 6 bodů

"2" - 5 nebo méně bodů

Dodatek 4

Název vitaminu

denní potřeba(mg)

"Noční slepota", narušená keratinizace kůže, narušený růst

Rybí játra, hovězí játra, máslo, mrkev, meruňková rajčata, petržel, zelená cibule,

Take - take, poškození CNS, paralýza, svalová atrofie, srdeční selhání,

Chléb, ovoce, pivovarské kvasnice, ve skořápkách a klíčcích obilovin, v otrubách je toho hodně

Kurděje, krvácení z dásní, náchylnost k infekcím

Čerstvá zelenina, ovoce, šípky, černý rybíz, aronie, citron, zralá sladká paprika, kapie, čerstvé a kysané zelí.

játra z mořských ryb, obohacený rybí olej. Ultrafialové paprsky přispívají k tvorbě tohoto vitamínu v kůži.

Dodatek 3

Název vitaminu

Nemoci způsobené avitaminózou (hypovitaminóza)

Denní potřeba (mg)

Zdroje vitamínů pro tělo

Take - take, poškození CNS, paralýza, svalová atrofie, srdeční selhání,

Chléb, ovoce, pivovarské kvasnice, ve skořápkách a obilných klíčcích, v otrubách

Čerstvá zelenina, ovoce, kysané zelí, divoká růže, černý rybíz

Křivice, narušený růst a osifikace kostry, pokles obsahu vápníku v kostech.

Příloha 8

Odraz

1. Během hodiny jsem pracoval aktivně / pasivně

2. Jsem spokojen / nespokojen se svou prací na lekci

3. Lekce se mi zdála krátká / dlouhá

4. Na lekci jsem nebyl unavený / unavený

5. Moje nálada se zlepšila / zhoršila

6. Materiál lekce byl jasný / mi nebyl jasný

užitečné / zbytečné

zajímavé / nudné

7. Domácí úkol se mi zdá snadný / těžký

zajímavé / nezajímavé

Technologická mapa lekce na téma "Vitamíny"

Předmět: biologie

Známka: 8. třída

Účel: odhalit roli vitamínů pro lidský organismus, normy jejich spotřeby a obsahu v potravinách.

Cíle lekce:

1. Vzdělávací.

    vytváření představ o vitamínech jako biologicky aktivních látkách buňky, o jejich vlivu na metabolické procesy;

    seznámení s pojmy "avitaminóza", "hyper- a hypovitaminóza" a jejich důsledky;

    vedení studentů k potravinám, které obsahují největší množství určitých vitamínů;

2.Rozvíjení.

Pokračovat:

    rozvoj kognitivního zájmu o studium biologických problémů, logické myšlení, schopnost zdůvodnit svůj názor, analyzovat, vyvozovat závěry

    vývoj schopností samostatná práce s učebnicí a doplňkovou literaturou

    rozvoj dovedností aplikovat získané znalosti v praxi;

    určení osobního významu tématu pro každého studenta.

3. Vzdělávací.

    formování pochopení složitosti vlivu různých biologicky aktivních látek, včetně vitamínů, na lidský organismus.

    označení priority domácí vědy při objevování vitamínů;

    vštípit žákům touhu po správném a zdravém životním stylu

Typ lekce: Výuka a primární upevňování nových znalostí.

Formy organizace lekce: frontální, individuální, skupinová

Metody a techniky:

    Verbálně - individuální vystoupení žáků.

    Problematické - problematické úkoly na začátku hodiny

    Reprodukčně - učitelův příběh s prvky rozhovoru.

    Vizuální - výstava produktů obsahujících vitamíny, prezentace.

    Deduktivní - na příkladu prezentace a zkoumání tématu od obecného ke konkrétnímu

    Osobní hodnota pro každého studenta.

Základní pojmy:

vitamíny, beri-beri, hypovitaminóza, hypervitaminóza, kurděje, beri-beri, křivice, šeroslepost

Během lekcí:

Fáze lekce

Učitelská činnost

Studentské aktivity

Organizační a motivační moment

Příprava na lekci.

Poskytněte psychologicky pohodlné prostředí a připravte studenty na komunikaci a nadcházející hodinu.

Organizační přístup k práci během lekce.

Připravenost třídy na hodinu, dostupnost didaktického materiálu, zařazení žáků do pracovního rytmu.

Aktualizace znalostí a dovedností

Zajištění aktualizace základních znalostí a dovedností.

Apelovat na minulé zkušenosti studentů, testovat znalosti o problémech

Studenti se aktivně účastní průzkumu.

Sebevědomí.

Stanovení cílů a motivace

Poskytování motivace k cíli.

Učitel nabízí sérii otázek a poukazuje na neznalost žáků k tématu a potřebu nových objevů.

Odpovídají na otázky, porovnávají odpovědi se standardem a chápou význam studia tématu.

Sebevědomí.

Přijetí cíle připravované vzdělávací aktivity studenty. Připravenost žáků na kognitivní činnost ve třídě.

Učení nového materiálu

Zajištění vnímání, porozumění a primární asimilace znalostí

Stanice "NII"

Učitelův příběh s prvky konverzace. Učitel seznamuje s novými pojmy "vitamíny", "hypervitaminóza", "avitaminóza", "hypovitaminóza" Podpora - prezentace.

Stanice "Lékárník"

Zaměřuje se na samostatnou práci na řešení problematických problémů v rámci práce s doplňkovou literaturou.

Řídí práci studentů.

Poslechněte si studentské prezentace doplněné prezentačními snímky.

Stanice "dietolog"

Cíle lekce:

  • Vzdělávací: seznámit studenty s druhy vitamínů, jejich významem pro organismus
  • Vzdělávací: vštípit studentům kulturu zdravého životního stylu
  • Rozvíjející se: formovat kognitivní potřeby školáků, vzbudit zájem o předmět, rozvíjet pozornost, tvůrčí činnost.

Typ lekce: kolektivní učení s využitím problémové situace.

Zařízení: Tabulka „Vitamíny“, balíčky vitamínových přípravků, portréty vědců, výstava knih o vitamínech.

Výzdoba: referenční souhrn na tabuli (viz příloha)

Během vyučování

Nazdar hoši. Je dobře, že se těmito slovy každý den zdravíme, tedy zdravíme. Zdraví je to nejcennější, co člověk má. Člověku je dán pouze jeden organismus na celý život. Pokud neopatrně zacházíme s našimi oblíbenými předměty, dají se nahradit, ale tělo nenahradí člověk. Proto s ním musíme zacházet opatrně, neustále se o něj starat, aby zůstal zdravý po mnoho let!

"Miluji život a chci žít!" Tato slova vyjadřují drahocennou touhu každého z nás. „Život sám je zázrak. A tento zázrak je v našich rukou, život je rozkošný, toto je poklad pokladů“ (Paul Breguet). Aby člověk žil dlouhý a šťastný život, je nutné, aby byl zdravý. A k tomu musíte vést zdravý životní styl a správně jíst. Ruský lid byl vždy známý svou moudrostí. Důkazem toho jsou ruská lidová přísloví:

  • Nebuď červená, ale zdravá.
  • Zdraví je cennější než zlato.
  • Nemocný – uzdrav se a zdravý – pozor.
  • Kde je zdraví, tam je krása.

Dnes se v lekci dozvíte, že kvalitu života ovlivňují speciální látky – vitamíny, jakou roli hrají v lidském těle, jaké potraviny obsahují.

Problém. Během jedné z Kolumbových výprav část posádky velmi onemocněla. Umírající námořníci požádali kapitána, aby je vysadil na nějaký ostrov, aby tam mohli v klidu zemřít. Kolumbus se nad trpícími slitoval, kotvil na nejbližším ostrově a nechal nemocné spolu se zásobou proviantu, zbraní a střelného prachu pro každý případ. A o pár měsíců později, na zpáteční cestě, se jeho lodě znovu přiblížily ke břehu, aby přivedly na zem ostatky nešťastných námořníků. Představte si jejich překvapení, když potkali své kamarády živé a zdravé! Ostrov se jmenoval „Curaçao“, v portugalštině to znamená „zdravý“. Co zachránilo námořníky před smrtí?

Co jsou tedy vitamíny? Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou neustále vyžadovány v malých množstvích pro biochemické reakce v těle. Jsou-li v potravě v malém množství (takové látky se nazývají biologicky aktivní), mají výrazný vliv na fyziologický stav těla, protože jsou součástí molekul enzymů. Účastní se složitých řetězců chemických přeměn. Většina vitamínů ve sloučeninách s bílkovinami tvoří enzymy, které se přímo účastní metabolismu v těle.

Slovo „vitamíny“ je latinského původu. "Vita" znamená život, "Aminy" - třída organických sloučenin.

Vitamíny se nazývají nádherná abeceda zdraví, je jich známo asi 20-30 druhů (ukažte řádek - A, B1, B2, B6, B12, C, PP, K, D, E).

Chcete-li zjistit, proč jsou znalosti o těchto látkách pro člověka velmi důležité, budete muset v lekci pracovat v laboratořích - historických, výzkumných vědců, valeologů, chemiků, odborníků na výživu. Na práci v laboratořích je vyhrazeno 12-15 minut.

Úkoly laboratoře historiků

  1. Najděte materiál o objevu vitamínů v knihách - I.D. Zverev. Čítanka o lidské anatomii, fyziologii a hygieně (str. 133-135) a „Jdu na hodinu biologie. Člověk a jeho zdraví“ (s. 139-146).
  2. Připravte si příběh o objevení Lunina, Funka a Eikmana.
  3. Vyplňte část historie svého abstraktu.
  4. Najděte odpověď na otázku: jak bojovali první stavitelé města Komsomolsk na Amuru s nemocemi? (kniha Yu. Žukov, R. Izmailov „První stavitelé“ M: „Mladá garda“ 1982 str. 135-140).

Úkoly Laboratoře výzkumných pracovníků

  1. Prostudujte si druhy vitamínů a určete jejich roli v těle (Medical ABC str. 50-54 a slovníček pojmů)
  2. Vyplňte referenční poznámky 1 a 3 sloupce tabulky
  3. Určete denní dávku každého vitaminu (učebnice chemie pro 10. ročník a tabulka u tabule)
  4. Určete, které potraviny obsahují určité vitamíny (učebnice str. 137 & 37, časopis Chemie ve škole č. 6 1998 str. 21-24)

Úkoly laboratoře lékařských valeologů

  1. Po přečtení & 37 učebnice zjistěte, které skupiny nemocí jsou izolovány z nedostatku a přebytku vitamínů v potravě (časopis „Biologie ve škole“ č. 12 2004 str. 6-8)
  2. Vyplňte základní část abstraktu „Nemoci“ (diagram)
  3. Připravte si odpověď na problematickou otázku: proč se u arktických průzkumníků po požití milionů jednotek vitaminu A v játrech ledního medvěda nebo tuleně objevila ospalost, podrážděnost, bolest hlavy a zvracení a poté olupování kůže po několika hodiny?

Laboratorní úkoly z chemie

  1. Proveďte experiment na detekci vitamínů: nalijte 1 ml do zkumavky slunečnicový olej a přidejte 2-3 kapky 1% roztoku FeCl3. V přítomnosti vitaminu A se objeví jasně zelená barva.
  2. Stanovte, do kterých skupin lze vitamíny rozdělit podle rozpustnosti (učebnice a 37)
  3. Vyplňte část o rozpustnosti (schéma) v poznámkách k základu

Úkoly pro skupinu odborníků na výživu

  1. Formulujte pravidla pro uchování vitamínů v potravinách (učebnice Batueva str. 123, učebnice Kolesova str. 192)
  2. Připravte si odpověď na problematickou otázku: člověk jí hodně konzerv. Je to dobré nebo špatné pro jeho zdraví a proč?
  3. Navrhněte možné výklady lidového přísloví – Dobrý kuchař stojí za lékaře. Podělte se o své objevy se spolužáky.
  4. Po vyřešení problematické otázky otevřete obálku a porovnejte svou odpověď s odpovědí v obálce.

Báseň v obálce:

Nelze žít z konzerv
Žádná čerstvá zelenina.
Pijte lépe citronovou a pomerančovou šťávu
A vaše zuby budou silnější
A bystré oči
Pak to nebude bolet
Nikdy nikdo.
A nezapomeňte – problém
Vitamíny mají
Jejich život je krátký
Jsou schopni se zlomit
Teplo
A skladovací vzduch
Zničte vitamín
Před použitím.

Učitel Na začátku lekce jsem řekl, že je známo 20-30 vitamínů, ale vědci v současnosti rozlišují asi 80 jejich druhů. Vitamínů B je pouze 8 druhů a existují i ​​jejich deriváty. Lékařský průmysl vyrábí obrovské množství vitamínů a vitamínových přípravků. Před vámi (výstavní expozice) je jen malá část toho, co lze v lékárnách nalézt. Jak s touto hojností naložit? Moderní vitamínové přípravky lze rozdělit na preventivní a léčebné. První uspokojují 50 % denních potřeb těla – berou se v úvahu s přihlédnutím k tomu, že druhou polovinu přijímáme jídlem. Pokud jde o ostatní, dávají tělu 100% normy vitamínů.

Čemu dáváte přednost jíst lék nebo přírodní zeleninu a ovoce?

Přírodní vitamíny jsou užitečnější, tělo je snáze vstřebává, nikdy nezpůsobují hypervitaminózu, tzn. nedokážou tělo přesytit – nikdy nezpůsobí toxémie- otrava.

Tabletová forma vitamínových přípravků není tělem zcela vstřebána, ale pouze její část.

Všechny vitamínové přípravky se navíc liší složením. Léky první generace se skládají z jedné složky. Jsou to léky jako kyselina askorbová, vitamíny A, E, D. Předepisují se především pro léčebné účely. Přípravky druhé generace jsou multivitaminové komplexy, které obsahují také stopové prvky a také některé minerální soli, které zlepšují vstřebávání a působení vitamínů. Například pro normální vstřebávání vápníku musí tělo přijímat potřebné množství nejen vitamínu D, ale také hořečnatých solí. Přípravky třetí generace obsahují nejen vitamíny, mikro a makro prvky, ale také další přísady: extrakty léčivé rostliny spirulina, ovocné šťávy a různé enzymy. Nyní se hlavně snaží vyrábět vitamíny z přírodních produktů: vitamín E je výtažek z ústřice, vitamín C výtažek ze šípku, betakaroten výtažek z mrkve. Přírodní suroviny nám dodají jak vitamíny, tak minerální látky – vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík.

Nikdy by se nemělo zapomínat, že vitamíny nepůsobí izolovaně. Základem normálního metabolismu je vyvážený, individuálně zvolený vitamínový komplex. Vitamin E urychluje syntézu provitaminu D, vitamin PP inhibuje působení cholinu, kyselina askorbová snižuje propustnost cévní stěny, vitamin A snižuje toxicitu vitaminu D.

Učitel Vzpomeňme si na začátek lekce, kdy jsem vám vyprávěl příběh o Kolumbově výpravě. Jakou nemoc si myslíte, že námořníci mají?

Teď hádejte, co je v mé černé skříňce. Je to ovoce tropická rostlina. Ve velké hojnosti roste na ostrově Curacao. Obsahuje hodně vitamínu C. V lidovém léčitelství se používá jako profylaktikum proti chřipce (citron).

V britském námořnictvu
Námořníci sloužili
Kdysi se jim říkalo
Zvláštním způsobem - "Limi".
A z čeho jsou „limi“?
Od slova "citron"
Potřebují námořníci
Byl na lodích.

Tato lekce skončila. Chci vám popřát pevné zdraví, abyste se o své tělo starali a znalost našeho dnešního tématu lekce vám umožnila správně jíst s vitamíny.

ANOTACE

Tento metodický vývoj představuje lekci biologie v 8. ročníku, která je určena na 1 akademickou hodinu. Zapojením různých zdrojů do lekce je nově odhaleno téma užívání vitamínů.

Hlavním cílem lekce je formování osobního hodnocení zdravého životního stylu.Rozvoj může být zajímavý a užitečný pro učitele biologie a techniky, ale i třídní učitele ve výchovné i mimoškolní práci za účelem formování zdravého životního stylu mladší generace, vzhledem k praktickému významu a vzdělávacímu potenciálu látky použité ve výuce.

ÚVOD

Pro zvýšení motivace v hodinách biologie je nutné používat různé metody a technologie, různé zdroje znalostí. Proto byla pro lepší asimilaci tématu "Vitamíny" použita tato technika. Tato lekce vám umožní poskytnout více vysoká úroveň výuku předmětu a produktivně řešit úkoly stanovené v tématu. Navíc tato lekce ve venkovské netříděné škole je cesta racionální použití a šetří čas strávený studiem efektivní organizace studentské práce.

Další výhodou této lekce je bohatost a rozmanitost použitých zdrojů, které umožňují lépe pochopit znalosti o vitamínech.

Zbývá dodat, že tato lekce kromě úkolů naznačených v souhrnu řeší ještě jeden velmi důležitý úkol – je motivačním mostem ke zdravému životnímu stylu.Všechny výše uvedené vlastnosti činí tuto lekci relevantní, smysluplnou, technologickou, plně vyhovující požadavky na moderní lekce. Tuto lekci lze také využít dálkové studium stejně jako pro jednotlivce.

Typ lekce: lekce - učení se nového tématu.

Plánovaný výsledek: Metasubjekt Výsledkem této lekce je

Schopnost zorganizovat si práci

Schopnost provádět nezávislý výzkum, analýzy.

Předmět výsledky zvládnutí tématu jsou

Schopnost pracovat s různými zdroji biologických informací

Znalosti o vitamínech, jejich umístění, významu

Problémy spojené s nedostatkem a přebytkem vitamínů v těle.

Cílová: zvážit vlastnosti hlavních vitamínů, jejich biologickou roli a účinek na tělo

Cíle lekce.

vzdělávací (předmět):

1. formovat koncepci vitamínů jako biologicky aktivních látek;

vytvořit u studentů představu o hypovitaminóze, beriberi, hypervitaminóze;

odhalit roli vitamínů pro lidský organismus (v metabolismu), normy jejich spotřeby a obsahu v potravinách;

rozšířit znalosti o enzymech, úloze trávicích orgánů v metabolismu.

Vývoj (metapředmět):

rozvíjet kognitivní zájem o studium biologických problémů, logické myšlení, schopnost analyzovat informace, prezentovat svou tvůrčí práci;

rozvíjet kreativní myšlení a intelektuální schopnosti studentů zdůvodnit svůj názor, vyvodit závěry;

rozvíjet dovednosti a schopnosti samostatné práce;

tvoří koncept zdravé výživy.

Vzdělávací (osobní):

pěstovat kulturu výživy a učit aplikovat teoretické znalosti v praxi;

ukázat prioritu domácí vědy při objevování vitamínů;

vštípit návyky zdravého životního stylu;

Vybavení: prezentace učitelů (přílohy 1.4); Vzkaz o vitaminech za 2. světové války (Přílohy 2), video o vitaminech (Přílohy 3), video jak šetřit vitamíny (Přílohy 5), test (Přílohy 6)

Struktura lekce osvojování nových znalostí:

1) Organizační fáze.

2) Stanovení cíle a cílů lekce. Motivace výchovně vzdělávací činnosti žáků.

3) Aktualizace znalostí.

4) Primární asimilace nových poznatků.

5) Prvotní kontrola porozumění

6) Primární upevnění.

7) Informace o domácím úkolu, instruktáž o jeho plnění

8) Reflexe (shrnutí lekce)

Fáze lekce

Učitelská činnost

Studentské aktivity

Organizační fáze

Ahoj milí kluci. Říkám vám „ahoj“, což znamená, že vám všem přeji pevné zdraví. Je nutné mluvit o zdraví s mladými lidmi, kteří jsou obvykle zdraví? Nutné. Lidé začínají projevovat zájem o své zdraví, až když je něco bolí Akademik Bykov K.M. řekl: „Náš problém je v tom, že poprvé myslíme na své zdraví, až když ho začneme ztrácet, když už je ten mechanismus „rozbitý“ a musíme myslet na to, že to napravíme.“ Proto musíme vytrvale a pravidelně, den za dnem si „vydělávejte“ zdraví pro svůj život – šťastný, plný, dlouhý. Bez vitamínů nezůstanete zdraví.

stanovení cílů

Téma naší lekce je „Vitamíny“ (Příloha 1) Snímek 1 a 2

Napište téma do sešitu

Prezentace 1

Motivace

Vitamíny za druhé světové války (přečtěte si přílohu 2)

Aktualizace znalostí

Sledování a poslouchání

Primární asimilace nových poznatků.

Zopakujme si, co jsme právě sledovali (snímek 1-5-)

Sledujte (Prezentace 2) snímky a komentujte

Prvotní kontrola porozumění

Nyní si do sešitu nakreslete tabulku a vyplňte ji. Pokud jste na něco zapomněli, přečtěte si odstavec „Vitamíny“ v učebnici

Nakreslete tabulku (přihláška (snímek 6), vyplňte, přečtěte

Primární upevnění.

Hodnocení

Odpověz na otázku

Informace o domácím úkolu, instruktáž o jeho realizaci

Odstavec

Kreativním úkolem je vytvořit křížovku nebo hru nebo ... na téma "Vitamíny"

Zapisujte si do deníků

Reflexe (shrnutí lekce)

Co jsme se naučili studiem tématu "Vitamíny"

Snímek odpovědí 7

ZÁVĚR

Tento metodický vývoj byl úspěšně vyzkoušen v hodinách biologie v 8. ročníku. Kontrola na probrané kapitole ukázala hlubší osvojení teoretické látky, což se projevilo při plnění testového úkolu navrženého v lekci.

Seznam použitých zdrojů

Aplikace

(Přílohy 1);

prezentace" cíl – úkoly lekce"

(Přílohy 2),

Zpráva o vitamínech během druhé světové války

Vitamíny během druhé světové války

Nezištná, doslova hrdinská, byla práce biologů v obleženém Leningradu. 8. září německé jednotky dosáhly jižního břehu Ladožského jezera. Začala blokáda a ve městě byly omezené zásoby potravin. Starost o výživu obyvatelstva a obránců Leningradu padla na VNIVI (All-Union Scientific Research Vitamin Institute). V první řadě bylo potřeba zabránit výskytu kurdějí. V podmínkách blokády bylo rozhodnuto osvojit si zjednodušenou metodu získávání vitaminu z jediného dostupného zdroje - jehličí, ve formě vodného nálevu. Tímto úkolem byla pověřena skupina chemiků, biochemiků a inženýrů pod vedením A. D. Bezzubova a K. Z. Tulčinské. Jehličnaté instalace byly rychle organizovány v nemocnicích, podnicích, vědeckých a vzdělávacích institucích a v některých vojenských jednotkách. Do konce listopadu jich v Leningradu pracovalo více než sto. Pro civilní obyvatelstvo bylo organizováno vypouštění jehel v pytlích. Nepřetržitě s nimi obchodoval přes lékárny. Balíčky obsahovaly návod, jak si nálev připravit doma, rovněž vyvinutý ve VNIVI. Navíc to bylo opakovaně vysíláno v rádiu Leningrad. Pro nemocnice, nemocnice, dětské ústavy vědci doporučili další antiskorbutikum - polévku z naklíčeného hrachu. Jedna miska této polévky obsahovala asi dvě dávky kyseliny askorbové. Koncem listopadu a začátkem prosince 1941 začali do nemocnic města vstupovat omrzlí vojáci a důstojníci a do nemocnic začalo vstupovat civilní obyvatelstvo. Zaměstnanci Vitamin Institute ze zkušenosti z finské kampaně věděli, že olejové roztoky karotenu jsou jedním z nejlepších prostředků pro léčbu omrzlých lidí. S ohledem na nedostatek mrkve v Leningradu byla urychleně vyvinuta technologie pro získávání karotenu z jehličí a spin – odpadních produktů výroby antiskorbutické tinktury. Inženýři oddělení rychle navrhli a postavili pilotní závod, který začal vyrábět karotenové koncentráty. Výsledný lék byl úspěšně používán k léčbě vojáků Leningradské fronty. Kvůli nedostatku jídla se ve městě rozšířila dystrofie. Do boje proti ní se zapojila i VNIVI. „Dostali jsme informaci, že v jedné z tiskáren se zachovaly velké zásoby technického kaseinu... Naši chemici našli způsob, jak jej očistit od škodlivých nečistot a získat tak z něj normální máčenou sýřeninu s vysokými nutričními vlastnostmi. V reakci na zprávu o tomto vydal městský výbor strany příkaz k zabavení veškerého technického kaseinu dostupného ve městě a jeho převezení do kuchyňských továren, kde byl zpracován podle metody navržené Vitamínovým institutem na potravinářský tvaroh. “ (Schmidt). Za účasti zaměstnanců VNIVI vznikla také výroba hydrolytických kvasnic, hodnotného proteinového produktu. Ještě dříve byl vyvinut způsob zpracování spáleného cukru z Badaevských skladů na cukrový karamel. Na jaře 1942 dostal VNIVI za úkol používat divoké rostliny jako zdroj bílkovin, vitamínu C a karotenu. Společně s Botanickou zahradou Akademie věd SSSR byly vybrány nejcennější rostliny - quinoa, kopřiva, pampeliška a další, byly vyvinuty způsoby konzervace, kulinární specialisté sestavovali receptury na saláty a polévky. Od května 1942 byly plané rostliny ve městě široce propagovány: v rozhlase, v tisku, na schůzích, přednáškách a konferencích. Následně se plané rostliny dostaly do nabídky závodních kuchyní tak, že se na podzim roku 1942 začaly sklízet do zálohy na zimu.

(Přílohy 3),

vitaminové video

(Přílohy 4);

Prezentace - vitamíny

Tabulka "Vitamíny"

Lekce na téma "Vitamíny". 8. třída

"Zdraví je vrchol, který musí každý překonat sám."

V. Schoenenberg.

Cíle lekce:

1. Vzdělávací - zajištění vzdělávacích potřeb každého dítěte; poskytnout obecnou představu o vitamínech; seznámit studenty s jejich klasifikací, zástupci a významem, odhalit důležitou roli vitamínů pro lidské zdraví.

2. Rozvíjení - rozvíjet schopnost analyzovat, navazovat vztahy příčina-následek, porovnávat.

3. Vzdělávací - vštěpovat praktické dovednosti komunikativní komunikace; naučit se aplikovat teoretické znalosti v praxi.

Lekce technologie kritického myšlení.

Fáze:

1.Fáze volání. Přítomnost této fáze v lekci je z hlediska této technologie povinná a umožňuje:

· Aktualizovat a shrnout stávající znalosti na toto téma;

· Vzbudit zájem o probírané téma, motivovat žáka k učební činnosti;

· Probuďte žáka, aby byl v hodině aktivní.

2. Ve fázi reflexeúkol je jiný - získávání nových informací, jejich pochopení a korelace s vlastními poznatky.

3. Poslední fází je fáze reflexe (reflexe).

Hlavní úkoly činnosti v této fázi:

· Holistické chápání, přivlastňování a zobecňování obdržených informací;

· Rozvíjení vlastního postoje ke studované látce, identifikace dosud neznámého – témat a problémů pro další práci („nová výzva“).

· Analýza celého procesu studia materiálu.

Na začátku lekce vám chci nabídnout k zamyšlení následující informace.

Příčiny nemoci nebyly známy.

1. Stateční cestovatelé a mořeplavci minulých staletí často trpěli bolestivou nemocí, pokud byli delší dobu bez čerstvého jídla a zeleniny. U námořníků se vyvinuly kurděje neboli sorbuty. Dásně byly oteklé a krvácely, obličej byl oteklý, prohmataný celková slabost, byly cítit nesnesitelné bolesti svalů, kloubů, pod kůží praskaly cévy, tělo bylo pokryto modřinami. Více námořníků zemřelo na kurděje než na námořní bitvy a ztroskotání. Zvláště trpěli námořníci na severních výpravách.

Již dlouhou dobu lidé dokázali toto onemocnění léčit šípky, nálevem z jehličí a mladých borovicových výhonků. Z praktických zkušeností, životních pozorování se lidé dozvěděli, že nemoci lze předejít pitím citronové šťávy, jedením kysaného zelí, cibule, černého rybízu.

2. Od pradávna děti trpěly onemocněním, při kterém se kosti stávají křehkými a mění tvar. I na obrazech renesančních mistrů můžete vidět miminka se známkami této nemoci. Mají zkroucené kosti končetin, neúměrně velkou hlavu. Anglie během průmyslové revoluce XVIII století mezi dětmi a mladistvými pracujícími v průmyslových podnicích mělo toto onemocnění charakter epidemie.

3. Na východě, kde je hlavní potravou rýže, je již dlouho známá nemoc, kdy člověka bolí ruce a nohy, mění se citlivost, ochabuje svalstvo, je narušena chůze, dochází k paralýze. V Rumunsku, na Balkáně, v některých oblastech Itálie, Španělska a dokonce i v USA zpočátku XX století trpěly touto nemocí desítky tisíc lidí. Zanícená šupinatá kůže, průjem, těžké duševní poruchy činily člověka slabým a nešťastným.

4. A tady je incident, který se stal Yu.Nikulinovi během obléhání Leningradu. „Jakmile nastal soumrak, mnozí oslepli a jen matně, s obtížemi rozlišovali hranici mezi nebem a zemí... Někdo navrhl udělat odvar z jehličí. Bohužel to nepomohlo. Teprve když byla do baterie dána lahvička s otrockým tukem a všichni si večer vzali tento lék a dostali stejnou porci ráno, zrak se okamžitě začal vracet.

Jaké myšlenky máte po vyslechnutí těchto informací?

Jaké téma si myslíte, že se dnes budeme učit?

Podívejte se na tabuli, jsou tam výroky na toto téma. Vyberte správná tvrzení na základě vlastní zkušenosti.

Pravda, pravdivá tvrzení.

1. Vitamíny jsou nízkomolekulární organické sloučeniny nezbytné pro realizaci nejdůležitějších procesů probíhajících v živém organismu.

2. Rybí tuk je bohatý na vitamín C.

3. Vitamíny jsou rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích.

4. Vitamin A by měl být zahrnut do stravy pacienta s křivicí.

5. Při nedostatku vitaminu B 1 v potravě se rozvíjí onemocnění beriberi.

6. Avitaminóza je onemocnění způsobené úplnou absencí jakéhokoli vitaminu.

7. Hypervitaminóza vzniká při nadměrném příjmu vitamínů.

8. nedostatek vitaminu Dvede ke kurdějím.

9. Hypovitaminóza se vyvíjí, když je vitamín nedostatek.

10. S nedostatkem vitaminu A se rozvíjí „šeroslepost“.

11. Vitamín C se nesprávným vařením ničí.

Myslím, že po splnění tohoto úkolu si můžete sami určit úkoly pro dnešní lekci. Co chcete dnes vědět?

(odpovědi dětí)

· Co jsou vitamíny?

· Co jsou vitamíny?

· Jaký význam mají vitamíny pro člověka?

· Které potraviny obsahují jaké vitamíny?

· Jaká je denní potřeba vitamínů?

· Co je avitaminóza, hypervitaminóza, hypovitaminóza?

· Proč se takové nemoci vyskytují: beri-beri, kurděje, křivice, „noční slepota“?

Cvičení.Poslechněte si přednášku učitele a doplňte tabulku:


Historie objevu vitamínů

datum

Celé jméno vědce

Příspěvek k vědě

Historie objevu vitamínů (minipřednáška vyučujícího).

Do druhé poloviny XIX století bylo zjištěno, že nutriční hodnota potravinářských výrobků je dána obsahem v nich především těchto látek: bílkovin, tuků, sacharidů, minerálních solí, vody.

Všeobecně se uznávalo, že pokud jsou všechny tyto látky obsaženy v lidské potravě v určitém množství, pak plně odpovídá biologickým požadavkům organismu. Tento názor je pevně zakořeněn ve vědě, ale praktické zkušenosti lékařů a klinická pozorování naznačovaly existenci řady onemocnění spojených s podvýživou, i když tato plně vyhovovala výše uvedeným požadavkům. O tom svědčily i zkušenosti účastníků dlouhých cest. Skutečnou metlou námořníků po dlouhou dobu byly kurděje; zemřelo na něj více námořníků než například v bitvách nebo na vraky lodí. Takže ze 160 členů slavné expedice Vasco de Gama, kteří položili námořní cestu do Indie, zemřelo 100 lidí na otsingi.

Historie námořního a pozemního cestování poskytla řadu poučných příkladů léčby kurdějí, pokud se do jídla zavádí citrónová šťáva nebo odvar z jehličí. Ukázalo se tedy, že v potravě musí být ještě nějaké další látky potřebné pro člověka.

Důkazem toho byl výzkum ruského vědce Nikolaje Ivanoviče Lunina. N.I. Lunin prováděl pokusy na myších chovaných na uměle připravené potravě, která obsahovala všechny potřebné látky. Myši krmené touto stravou nerostly, zhubly a uhynuly.Kontrolní skupina myší krmených přírodním mlékem se vyvíjela zcela normálně. Na základě těchto prací N.I. Lunin došel k závěru, že v mléce jsou dosud neznámé látky, které jsou pro výživu nepostradatelné. Byl to významný vědecký objev.

V roce 1890 K.S. Sosin zopakoval experimenty N.I. Lunin a potvrdil své závěry. Brilantní potvrzení správnosti závěrů N.I. Lunin měl zjistit příčiny nemoci beriberi, která byla rozšířena zejména v Japonsku a Indonésii mezi obyvatelstvem, které se živilo hlavně leštěnou rýží.

Doktor Aikman, který pracoval ve vězeňské nemocnici na ostrově Jáva, si v roce 1896 všiml, že kuřata chovaná na nemocničním dvoře a jedící obyčejnou leštěnou rýži trpí nemocí připomínající beri-beri, po převedení kuřat na hnědou rýži nemoc zmizela . Aikmanova pozorování velkého počtu vězňů také ukázala, že mezi lidmi, kteří jedli loupanou rýži, onemocněl beriberi v průměru jeden ze 40 lidí, zatímco ve skupině lidí, kteří jedli hnědou rýži, onemocněl pouze 1 z 10 000 lidí. ..

Tak vyšlo najevo, že skořápka rýže obsahuje nějakou neznámou látku, která chrání před nemocí beriberi. V roce 1911 polský vědec Casimir Funk izoloval tuto látku v krystalické formě, tato látka podle svých chemických vlastností patřila k organickým sloučeninám a obsahovala aminoskupinu. Funk navrhl nazvat tuto třídu látek vitamíny (lat. Vita - život, vitamín - amin života). Následně se ukázalo, že mnoho látek této třídy neobsahuje aminoskupinu. Přesto se pojem „vitamíny“ v každodenním životě ustálil natolik, že nemělo smysl jej měnit.

Velký význam pro rozvoj teorie vitamínů měly práce Hopkinse, Steppa, McColluma a mnoha dalších vědců.

V současné době je známo asi 80 různých vitamínů a byla také stanovena jejich chemická struktura. To umožnilo organizovat průmyslovou výrobu vitamínů nejen zpracováním produktů, ve kterých jsou obsaženy, ale také uměle, pomocí jejich chemické syntézy.

Úkol 2.Chcete-li se seznámit s klasifikací, významem, názvem vitamínů, proveďte samostatnou práci:

1. Přečtěte si nový materiál.

2. Vyplňte tabulku "Vitamíny"

Text pro samostatnou práci.