Kuća, dizajn, popravak, dekor. Dvorište i vrt. Uradi sam

Kuća, dizajn, popravak, dekor. Dvorište i vrt. Uradi sam

» Uvod za projekt na ruskom jeziku. "Projektne aktivnosti u lekcijama ruskog jezika i književnosti"

Uvod za projekt na ruskom jeziku. "Projektne aktivnosti u lekcijama ruskog jezika i književnosti"

Golovanski kit

Projekt "u obrani mog rodnog ruskog jezika" je sustav obrazovnih aktivnosti usmjerenih na stvaranje govorne kulture.
Cilj ovog projekta povećati opću lingvističku kulturu učenika, objavljuje ih pažljivom, namjernom vlasništvu vlastite riječi (govor).

Preuzimanje datoteka:

Pregled:

Zahtjev za sudjelovanje u natjecanju

OpćinaNovopokrovsky okrug

Ime nominacije"Moj državni jezik"

Ime projekta"U obrani mojeg ruskog jezika"

Ime obrazovne ustanoveOpćinska proračunska institucija za opće obrazovanje sveobuhvatna škola № 7 Općinsko obrazovanje Novopokrovsky Distrikta

Kontaktni podaci:

Indeks 353033.

Krasnodarska regija

grad (seoski okrug, itd.)Novopokrovsky Distrikta, POS. Malokubanese

sjeverna ulica

Kuća broj 14.

broj apartmana

home Dom s kodom8 861 49 30 790

telefon Cellular 8 928 4287768

____________ ___________________

"Moja zemlja je moja"

Regionalna faza

Naziv natječaja za imenovanje

"Moj državni jezik"

Ime projekta

"U obrani mog maternjeg jezika"

Projekt se priprema:Golovanska Christina Mikhailovna, student 9. razreda

Naziv opće obrazovne ustanoveMbou loš № 7

Naziv općinske formacijeNovopokrovsky okrug

Krasnodarska regija

Kontaktni podaci:

adresa 353033 Krasnodar Teritorij, Novopokrovsky Distrikta, POS. Malokubansky, ul. Sjever, D.14

telefon 8 861 49 30 790

mobitel 8 928 4287768

2016 godina

Projekt informacijske kartice

Ime nominacije

"Moj državni jezik"

Ime projekta

"U obrani mog ruskog jezika"

Predmet R.F, Općinski

Krasnodarska regija, Novopokrovsky Distrikta

Golovana Christina Mikhailovna, student 9 razred Mbou Boška br. 7 sela Malokubsky Općina Novopokrovsky Distrikta

Pojedinosti o kontaktu (poštanska adresa, mobilni telefon, e-pošta)

353033 Krasnodar Regija, Novopokrovsky Distrikta, POS. Malokubansky, ul. Sjever, D.14

8 928 4287768

PUNO IME. znanstveni vođa (Stupanj položaj, pojedinosti o kontaktu (adresa, telefon (s oznakom koda), e-mail.

Kuchenova Ludmila Petrovna, ruski učitelj i književnost

Mbou loš № 7

pos. Malokubansky

353033 Krasnodar Regija, Novopokrovsky Distrikta, POS. Sovjetski, ul. Mira, D.25, SQ.1

8-929-8271152

8-861-49-30-719


Potpisi za slajdove:

Ekološke riječi Razred

"... DNA odgovara na naš govor. ... Utjecaj uznemiravanja je ekvivalentan zračenjem zračenja od 10-40 tisuća rendgenskih zraka: DNK lanci su rastrgani, kromosomi se raspadaju. " Od istraživanja Instituta kvantne genetike

Svaka melodija, motiv ili simfoniju konfiguriraju na njihovom valu. Zvukovi obično zapravo utječu na živčani sustav i psihu čovjeka. Svaka riječ, izraz, brojne fraze nose zvučne energije takvog utjecaja.

Nitko ne razmišlja o ritmu govora, ali u ovom ritmu je skrivena snaga utjecaja govora po osobi. Neke od naših riječi i izraza prilažu posebnu snagu.

Ljudi, svjesno pjevajuće riječi, znaju vrijednost svakog zvuka. Ne samo da izgovorena riječ proizvodi eksploziju u prostoru, u isto vrijeme apsorbira energiju zvučnika. Naravno, prazne riječi, a ne podržava misao i lišena iskrena energija, optužba za vatrene sile u sebi se ne prenosi, ali čak i oni su egzistentno natečeni.

"Foulski jezik je otrov, duša". Sveti Tikhon Zadonsky.

Mnogi suvremeni znanstvenici vjeruju da ne samo sudbina pojedinih ljudi ne ovisi o riječima, simbolima i mitovima, već i sudbinu svih ljudi. Nije slučajno da je Kirillovskaya ABC dodijeljena ruskom narodu zajedno s pravoslavljem i knjigom, a još uvijek je Rus posjeduje najvrjednije blago - crkveno-slavenski jezik.

To je poseban jezik s prednost nad drugim jezicima planeta koji ima abecedu: ne samo štetna, beskorisna knjiga je napisana na njemu, svi su namijenjeni čišćenju morala ljudi.

Facelizam nije samo ruski problem. Na primjer, u Sjedinjenim Državama na zahtjev Federalne komunikacijske komisije u svim televizorima objavljenim nakon 01.01.00, mora se provesti posebna tehnologija V čips. To vam omogućuje da provedete određenu kontrolu o tome što djeca gledaju, sprječavajući gledanje filmova i programa, za njih nije namijenjeno. (Tehnologija se temelji na sustavima evaluacije namijenjenom uklj. I američkom filmu i filmu).

Nova tehnologija nastala u Kanadi blokira strupu, zvučeći s TV zaslona na platnim kanalima. Ovdje, riječi i izrazi uključeni u posebni popis (uključuje 400 stavki), dok se gleda automatski zatvara u bodovima i utopi.

Ikona Božje majke "sedam uspravnih" na ikonu prikazana je od strane Djevice, probodene strelice. Ove strelice se miješaju, prijateljima. Jedan od semantičke vrijednosti Ikone - Majka Božja se povlači od grešnika - Skropnoshnov i ne razumije, ne tumači o njima pred Bogom.

Fragmenti iz knjige "Pisma dobrog i lijepog" akademika DMITRY Sergeevich Likacheva, objavljena 1989.

KAKO REĆI? Jezik na još više odjeće, svjedoči o okusu osobe, o njegovom stavu prema svijetu diljem svijeta, samome sebi.

Postoje razne vrste nagiba na ljudskom jeziku. Ako je osoba rođena i živi daleko od grada i govori njegov dijalekt, ne postoji uključenost. Ne znam kako drugi, ali ja ova lokalna dijalekta, ako su strogo izdržava, kao. Kao i njihova udruga, kao lokalne riječi, lokalni izrazi. Dijalekti su često neiscrpan izvor obogaćivanja ruskog književnog jezika.

Nekako u razgovoru sa mnom Writer Fedor Aleksandrovich Abramov je rekao: s ruskog sjevera, granit je izvezen u izgradnju sv. Petersburga i izvezli riječ - riječ u Riječi kameni blokovi Epic, dajući, lirske pjesme ... "Fix" Jezik epskog - prevodite ga na norme ruskog književnog jezika - to jednostavno kvari epove.

Hrabrost grubosti na jeziku, kao i tugovanje na manirima, zahrđala u odjeći, je čest fenomen, a u osnovi svjedoči o ljudskoj psihološkoj nesigurnoj nesigurnoj, njezinoj slabosti, a ne uopće.

Govornik traži bruto šalu, oštar izraz, ironičnost, cinost da inhibira osjećaj straha, straha, ponekad samo strahovi. Trčanje nadimaka nastavnika, slaba volja učenika želi pokazati da ih se ne boje.

To se događa pola stoke. Ne govorim o činjenici da je to znak nekompuštene, nečlanosti, a ponekad okrutnosti. Ali isto siromaštvo podupire bilo kakvu grubu, ciničnu, nepromišljenost ironičnih izraza u odnosu na fenomene svakodnevnog života, koji je na bilo koji način ozlijeđen od strane govornika.

To su grubo govoreći ljudi, kao što su bili, žele pokazati da su viši od tih fenomena koje se zapravo boje. Osnova bilo žargona, ciničnih izraza i psovanje je slabost.

"Ljudi su poprskali" ljudi stoga pokazuju svoj prezir zbog ozljeđivanja svojih pojava u životu da ih gnjavi, zabrinuti su da se osjećaju slabim, ne zaštićeni od njih.

Uistinu snažna i zdrava, uravnotežena osoba neće govoriti glasno bez potrebe, neće se zaklinjati i konzumirati žargonske riječi. Uostalom, siguran je da je njegova riječ i tako vaganje. Naš je jezik najvažniji dio našeg zajedničkog ponašanja u životu.

Saznajte dobro, mirno, inteligentni govor trebao bi biti dug i pažljivo - slušanje, sjećanje, primjećujući, čitanje i studiranje. Ali iako je teško - potrebno je.

Naš govor je najvažniji dio ne samo našeg ponašanja (kao što sam rekao), ali i našu osobnost, naše duše, um, naša sposobnost nije podleći utjecaju okoliša ako "kašnjenja".

Ekologija Riječi je očuvanje materinskog jezika, njegovo verbalno bogatstvo, čistoću.

Film Student 8. klasa "Yesenin i Lydia Kashin"

Uoči 120. obljetnice rođenja S.Aenena, posjetili smo selo Konstantinovo Ryazansku regiju, posjetili kuću pjesnika, kuću Lydia Kashine, književnog muzeja, pogledala okolnost. Naravno, ukloniti videozapis i odlučio ga koristiti za stvaranje male biografska referenca Na temu: "Yessenin i Lydia Kashin." S rezultatom našeg rada možete se sastati

Film Film 109 klasa "Carabikha"

Nacrt učenika 10. razreda u obliku dopisni turneje "Carabiha"

Jednom sam jednom posjetio Karabikhe, uzeo je videozapis i snimio fotografiju, ali su momci napisali scenarij izleta i montirali film. Nedostatak dječjeg rada je da ne znaju povratiti. Postoji nešto za rad.

Studentski rad 11. razred Galyn Karina

To su kolektivni radni momci različitih godina

U nastavku je primjer lingvističke bajke u obliku isječke. Dečki su napisali bajku, a onda je Stepanova Dasha naslikao okvire, skenirali su ih, a zatim su snimili zvuk i stavili slike na zvuk. Ovdje je film i spreman! Naravno, tema je tako jednostavna, bilo bi potrebno nešto osjetiti.

Ne s glagolima. Lingvistička bajka

Vladimir Krasno Sunny. Projekt Work Shextern i K. i Litvinenko A.

"Sudbina svećenika Konstantin Golubva"

Dokumentarni film "Fyodor Nedoskin"

Ovaj projektni rad sudjelovao je u urbanom natjecanju "korak u budućnost. Elektrostal - 2010". Željeli smo reći o osobi koja je naučila od svog unuka - Konstantin Vasilyevich Vladychensky. Naš film nam govori o svećenika Bogorodsky regije oca Sergia Vladychensky. Bio je potisnut onoliko svećenika u 30-ima. O njegovoj sudbini, koji ga je proveo sa svojim unukom, rekli smo u ovom filmu. Autori projekta - Simagija Ekaterina, Korenkova Nina, Klinshova Ksenia. U zvuku filma pomogao je studentima od 11m razreda i K. V. Vladychensky.

Dokumentarni film iz ciklusa "Svećenici Bogorodsky teritorija" "Otac Sergius Vladychenski"

U 2009. godini slavimo 210. obljetnicu rođenja A.S. S. S. Puškin. U gradu je položio natjecanje mini-projekata "dok je u Rusiji, Puškin traje, snježne oluje ne uklapaju svijeću." Predlažem vam da se upoznate s projektom pobjednika - videoisječak memorije kože. Projekt je radio na 7M učenicima klase Krasotenko Tatiana, Sudakov Kira i Kuznetsova Catherine.

Takva strašna slika natjerala nas je da razmišljamo o pitanju: " Tko i kako je ruski zaštićen?"" Stoga smo pronašli i studirali različite projekte kako bismo zaštitili ruski jezik, a ne samo državu i predstavili ih u ovom odjeljku.


Protiv začepljenja ruskog jezika u svoje vrijeme, pisac je izveo francuski uvjeti A.P. Sumarokov (sredina XVIII. Stoljeća) i prosvjetitelj, pisac, izdavač N.i. Novikov (Kraj XVIII - pokrenite XIX. stoljeća).

Protiv jezika " sushebesia"Zvučnik I. Peter I.govoreći o činjenici da strane riječi " nemoguće je baviti».

Sjajno T Lomonosov, znanstvenik, povjesničar, pjesnik, koji je postavio temelje modernog ruskog književnog jezika, u njegovom " Teorije triju sjaja"(Sredina XVIII. Stoljeća), ističući riječi raznih skupina kao dio ruskog rječnika, nije ostavio mjesta za posuđivanje od neveslavenskih jezika. Tako je, na primjer, ponudio da zamijeni riječi " kazalište"I" cirkus"Prema tome, na" spektaklu "i" sram ".

Stvaranje ruske znanstvene terminologije, Lomonosov se sekvencijalno nastojao pronaći ekvivalente na jeziku za zamjenu stranih uvjeta, ponekad umjetno prijenos takvog obrazovanja na jezik znanosti. On je zamijenio latinske uvjete: " solana"na" riješenje”, “kisika"na" kisik”, “hidrogenijum"na" vodik”, “abris"na" crtanje"itd.

U XIX stoljeću, ministar prosvjetljenja Rusije Slavofil Alexander Shishkov Ponudio je odbiti strane riječi i zamijeniti ih ruskim. Kao rezultat toga, oni su izumljeni " mokostrija"Umjesto" kaljača», « trupookulacija"Umjesto" anatomija», « sharokat"Umjesto" billiarda», " panj"Umjesto toga" trotoar", "kUĆA"Umjesto toga" kicoš"(Stoga fraza:" Dobar je klijav u mampiokama u razzici na sramoti ") i drugim zamjenama. Sve te riječi nisu sačuvane na jeziku.

Živopisni primjer nije državne borbe s zaduživanjem " Ruski rječnik jezičnoj ekspanziji- Stvoreno Alexander Solzhenitsyn I prvi put objavljen 1990. godine. Njegov je cilj bio, kao što je sam Solzhenitsyn napisao, obnovu akumuliranih, a zatim izgubljeno bogatstvo ruskog jezika.

U njemu možete pronaći nevjerojatne dijalenike, stare i, čini se, uglavnom nezamislive ruske riječi, na primjer, " bryakotun», « distribuiran», « Štete», « štipanje», « tama», « zadužen», « mozhnohonko», « mokromini».


Čitanje rječnika je neuobičajeno zanimljivo, ali unatoč autoritetu Solzhenitsyn, ove riječi u modernom ruskom nisu uključene (osim za sve vrste umanji i milovanja).

U studenom 1999. uspostavljena je odluka 30. sjednice Glavne konferencije UNESCO-a Međunarodni dan materinskog jezika i slavi 21. veljače od 2000. godine kako bi se zaštitila jezična i kulturna raznolikost. Međunarodni dan materinjeg jezika potiče zaštitu i cijeniti njihov rodni prilog.

Konačno, posljednji primjer brige o vlasti o čistoći jezika - zakon " O državnom jeziku Ruska Federacija » od 1. lipnja 2005. N 53-FZ, u kojem postoji poseban " previsoki»Stavak (članak 1., str. 6).

U početku, jedno od izdanja je rekao: " Kada koristite ruski jezik kao državni jezik Ruske Federacije, nije dopušteno koristiti prepimatiku, zanemarujući, graft riječi i izraze, kao i strane riječi u prisutnosti zajedničkih analoga na ruskom jeziku».

U konačnoj verziji zakona, zabrana je preformulirana: " Kada koristite ruski jezik kao državni jezik Ruske Federacije, korištenje riječi i izraza koji ne zadovoljavaju norme modernog ruskog književnog jezika, s izuzetkom stranih riječi koje nemaju zajedničke analoge na ruskom jeziku", Ali u takvoj riječi, ova zabrana ne radi na bilo koji način i ne poštuje nikoga.

Prema mnogim znanstvenicima, ruski kao živog organizma sama će se očistiti od svega nepotrebnog, a ništa značajno u svojoj strukturi će se dogoditi. Uostalom, preživio je francusku invaziju na 19. stoljeće, kada je neznanje francuskog znaka lošeg tona, preživljavanja i modernog doba " prevratiti"I" affluid"" Ali bez obrazovanog društva, ovaj jezik će se pretvoriti u patchwork stolnjak s mnogih jezika.

Opis projekta

Dobar dan. 6. razred predstavlja vaš rad na pozornosti.

Mnogi od nas su opetovano čuli frazeološke revove u govoru odraslih, ali ih rijetko koristimo i često ne razumijemo značenje čudnog frazeologa. Ali frazeologija je važna izražajna jedinica ruskog. Romeološki zaokreti su poseban sloj ruskog, dijela kulture naših ljudi, treba se vratiti u govor djece i obogatiti ga. Ruskin bi trebao biti u mogućnosti koristiti ovo sredstvo izražajnosti. Na temelju toga smo formulirali temu projekta - "frazeologizmi u našem govoru". Kreativno ime projekta: "Oh, ovi frazeolozi".

Provodili smo istraživanje među studentima i nastavnicima naše škole. Rezultati će vam sada pokazati. Postavili su takva pitanja ....

Izlaz rezanja ... ..

Dakle, frazeolozi su održive kombinacije riječi blizu leksičkog značenja jedne riječi.

Pokušajte pogoditi frazeološke jedinice u crtežima:

Tijekom našeg projekta saznali smo da izvori pojave frazeoloških jedinica mogu biti različiti:

1) Nevažeći ruski

2) stariji slavonski

3) latinski i grčki 4) zapadni europski

Znamo da je drevna Grčka dovela do razvoja civilizacije. Vidjeti što frazeolozi potječu iz drevne mitologije ...

Od Biblije, evanđelje se dogodilo, na primjer, takav froolog kao "man nebeski" ...

Od Drevna Rusija Uzmite svoj početak sljedećih izraza ....

Jedan od zadataka našeg projekta bio je: pronaći književne, autor frazeologizme. Kako se ispostavilo, mnogi pjesnici i pisci sami izmisle nove zanimljive izraze koji postanu pokriveni. Na primjer, upoznavanje s radom Ivana Andreevich Krylova, pronašli smo mnogo zanimljivih krilatih izraza.

Također, mnogi krilati izrazi u piscu - Satirik Mihail Slchedrin ... ..

Vidim da ste umorni. Predlažem da držim malu frazeološku feminichu ...

Nastavljamo naš rad. Budite sigurni da kažete da postoji fenomen poput frazeologije ili idiome ne samo na ruskom. Na primjer,

U engleski jezik Postoje takve fropologizme koji zadovoljavaju naše ...

rad na projektu, saznali smo da je fr. Postoje sinonimi, antonimi, homonimi ....

A što mislite, koji je vaš omiljeni izraz od naših učitelja? ...

Učenici? ...... radimo roditelje? .....

Dakle, radeći na projektu, saznali smo oko 100 frazeologa. Pobrinite se da trebate znati vrijednosti frazeoloških jedinica da ih na odgovarajući način koriste u svom govoru. Otkrio je podrijetlo nekih izraza. Odznaju da imaju sinonime i antonime. Naučili smo raditi s informacijama (odabrati potrebne informacije, analizirati, sažeti, izvući zaključke). Stečene vještine za rad u grupi.

Sigurni smo da smo vas uvjerili da se u govoru mora koristiti frazeološke jedinice, jer Oni to čine svjetlijim i izražajnim.

Pogledajte sadržaj dokumenta
"Projekt na ruskom"

Projekt Zjenice 6. razred gbou sosh660 g.sevastopol

Voditelj projekta:

ruski jezik i učitelj književnosti

Leshchenko O.V. .



Oh, ovi frazeologizmi!

I što su počeli?


Zadaci našeg projekta:

Upoznati se

Otkriti

s novim frazeolozima i njihovim vrijednostima

povijest pojave frazeologa

Potrošiti ankete i rezultate analize





Kakvu ulogu čine frazeološke jedinice u našem govoru?

Nastavnici odgovara:

  • Ukrasite naš govor, učinite ga izražajnim
  • Napraviti razmišljanje, razmislite o značenju onoga što
  • Emocionalno obogatiti naš govor

Učenik Odgovori:

  • Ukrasite naš govor
  • Pomoći točno izraziti našu misao

Rezultati istraživanja pokazali su:

  • Koncept "frazeoloških jedinica" je poznat malom broju učenika. Otprilike dva treći učenika teško je nazvati određenu frazeologiju.
  • Samo deseti dio studentske anketirane koristi od frazeoloških jedinica u svom govoru.
  • Samo nekoliko studenata ispitano razumije važnost frazeoloških jedinica u govoru.
  • Školski učitelji su upoznati s konceptom "frazeologizmi", koriste ih u svom govoru, vode mnoge primjere i vjeruju u to

frazeolozi su sastavni dio našeg govora.


Frazeolog to su stabilne kombinacije riječi blizu leksičkog značenja jedne riječi

  • Pogodite frazeologizme

Nos

Sipati krokodilske suze


Ugasiti vjernik


Izvori frazeologa

1) Nevažeći ruski (Vrh umjetnička djela, zelena ulica) ;

2) stariji slavonski (Potražite i ujedinite se) ;

3) Latinski i grčki (Augiyev štali, doprinose razvodu);

4) zapadnoeuropski (Plava čarapa, bacite rukavicu)


Frazeološke jedinice koje su došle iz mitova

Ariadnina - Što pomaže pronaći izlaz iz nevolje.

Ahilova petaranjiva.

Damoklaodgovor, prijetnja opasnosti.

Dva-bitna yanusa - osoba s dvije osobe.


Zanimljiva činjenica

  • Središte svijeta Drugo nazvan mofol. Ovo je kamen koji je označio središte svijeta. Prema legendi, on je progutao krune umjesto bebe Zeusa.

Manna nebo -

postoji nešto iznimno potrebno, poželjno, očekivano.

Prema biblijskoj povijesti, Bog je svako jutro poslao Židovima tijekom egzodusa iz Egipta kroz vodu u zemlji obećane hrane - mannu. Izraz ekspresija "Manska nebeska" počela se koristiti u smislu svega vrijednog, rijetkog. Kad se radujem nečemu što se njeguje, onda kažu da izraz "pričekajte nebo."


Ruski frazeologizmi:

  • "Bez peni" - Bez novca.
  • "Razgovarajte jezik" - Ima mnogo razgovora, a ne u suštini.
  • "Upišite vas na jeziku" - Nemojte reći da ni u kojem slučaju, tako da ove riječi nisu proročke.
  • "Baciti na vjetar" - Boji se trošiti.
  • "Objesiti u dlake" - biti u opasnosti od nečega.

Rukave -

pogledajte poslovanje nevoljko, za rad u nečemu - kao, s Lenzom

U drevnoj Rusiji, nošenje gornje odjeće s pretjerano dugim rukavima; Nije propali kraj njih pao na koljena, ili čak na zemlju. Naravno, bez podizanja takvih rukava, nije bilo što razmišljati o poslu. U blizini ovog izraza stoji drugi, suprotan njemu u značenju i, možete misliti da je rođen kasnije: "Rad suhih rukava", to je odlučujuće, vruće, s punim naporom.


Okvire iz Basena Krylova

  • "A Vaska sluša, da jede" - Osoba ravnodušno odnose na prijekor, komentare, kritike izrazili su se u njegovoj adresi i nastavili su sudjelovati u njegovom poslovanju. (Bas "mačka i kuhanje").
  • "A Larchchik je upravo otvorio" - problem koji se činio složenim, neriješenim, ispada da se lako riješi , (Bas "Larkik").
  • "Što dolazi iz ruku lopova, jer to lopovi tuku" - Što se može učiniti visokim po rangu, onda ne možete učiniti nisko , (Bas "vorononok").
  • "Jebi se u stado" - biti uključeni u kazneni, nerezident. (Basnie "lisica i ljeto").

Frazeologizmi iz priča t.e. Slatkova-shkedrin

Frazaološki

Leksičko značenje frazeologa

držati kamen

Ime tale

ljutito

ne odustaj

"Wild zemljoposjednik"

uopće ne daje

staviti u zemlju

"Wild zemljoposjednik"

izvršiti ispunjenje njihovih zahtjeva

moja šuplja s rubom

na grah za razmnožavanje

nevoljkost za sudjelovanje u bilo kojem slučaju

"Wild zemljoposjednik"

"Suha Vobla"

pogoditi

nigdje ne spušta

"Suha Vobla"

nigdje ne izađe

uma dvorac

"Pescar kotača"

imati puno uma

pogledaj oboje

"Pescar kotača"

biti bdittelen

"Pescar kotača"


Odmor!

Zaustaviti kako je Arshin progutala. - Glasovamo s obje ruke. - Vozit ćemo u tri smrti. - Skočimo poput zeca. - Dajmo obrnuto. - Pogledajmo oči. - Učinite dobro s loše igre. - tuku jednog drugog prijatelja. - srušiti ruku. - A sada - ruke u hlačama. - Stavi nos na vjetar. - Operite glavu jedni druge. - Ali ne postoji istina u nogama, odvija se. Nastavljamo raditi.


Frazeološke jedinice na drugim jezicima

  • Engleski frazeologizam:
  • "Ubiti dvije ptice jednim kamenom" - ubiti dvije ptice s jednim kamenom. (Ubiti dva zečeva)
  • "Gladan. kao lovac » - gladan kao lovac (gladan kao vuk)
  • « Valjanje u novcu » - voziti novac (Pilići ne označite)

Saznali smo da su frahrazisomi su homonimi, sinonimi i antonimi

Stavite pijetla - lažna melodija.

Staviti pijetlu - Nešto.

Uma dvorac -Semie se proteže u čelu

Glavu na ramenima - svjetlosna glava.

Dva ista - jedno polje bobica.

Baciti mačeve na usmenu - Pričvrstite mač u omotač.

Iako ribnjak probuše - CAT je izrezana.

Vješanje rukavima - Kasnije.

Psovati - popraviti nered.

Teška u porastu - pluća u porastu


Omiljeni frazeološki

Učitelji - niti ni zore.

Zjenice - poput vode s leđima patke.

Roditelji - nick dolje.


Frazeologizmi ukrašavaju naš govor, čine ga izražajnim i sjajnim