Maja, projekteerimine, renoveerimine, sisustus.  Sisehoov ja aed.  Oma kätega

Maja, projekteerimine, renoveerimine, sisustus. Sisehoov ja aed. Oma kätega

» Essee teemal: “Vladimir Monomakhi õpetused. "Vladimir Monomakhi õppetund": töö analüüs õpilasprojektide kaitsmine

Essee teemal: “Vladimir Monomakhi õpetused. "Vladimir Monomakhi õppetund": töö analüüs õpilasprojektide kaitsmine

Tagasi edasi

Tähelepanu! Slaidide eelvaated on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada kõiki esitlusvalikuid. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.















Tagasi edasi



















Tagasi edasi

Tunni eesmärgid:

hariv:

- õpilaste vanavene kirjanduse žanrite alaste teadmiste süstematiseerimine ja süvendamine; "Õpetuse" kui iidse vene kultuurimälestise idee kujunemine; süvendada teadmisi Vladimir Monomakhist, tema rollist Venemaa ajaloos ja kultuuris, tema loomingu asjakohasusest.

arendamine:

- mõtlemise, mälu arendamine; suhtlemisoskuste kujundamine, arvutiprogrammidega töötamise oskused; võrdlemisoskuse parandamine, erinevatest allikatest sõltumatult saadud teabe võrdlemine;

hariv:

- vastutustunde kasvatamine antud töö eest, oskus töötada rühmas; õpilaste moraalsete omaduste kasvatamine Vladimir Monomakhi kuvandi kaudu.

Esialgne kodutöö: koguge teavet DRL-i žanrite kohta. Valmistage ette projektid Vladimir Monomakhi elu kohta, Vladimir Monomakhi "Õpetuste" täisteksti sisu kohta; koostage kaaslastele "õppetund".

Õppetunni epigraaf: "Kellel on kõrvad, see kuulgu ..." (Matteuse evangeeliumist).

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment.

2. Õpetaja sissejuhatavad märkused. Eesmärkide seadmine.

Tere poisid ja külalised. Täna jätkame tutvust DRL-i monumendiga - Vladimir Monomakhi "Ettekirjutusega". Kirjutage vihikusse tunni number, teema: "Vladimir Monomakhi" õpetuste" tähendus.

Tunni epigraafiks võtsin “Evangeeliumist” Matteuse sõnad: “Kellel kõrvad on, see kuulgu”. Kuidas sa sellest aru saad? Kirjuta see üles.

Tuginedes tunni teemale ja epigraafile seadke tunni jaoks õpiülesanne. (Saage teada, mis on "Ettekirjutuse" tähendus meie ajal, kuidas see meile huvitav on.) Aitäh, eks.

Tahaksin, poisid, et te täna tunnis demonstreeriksite mitte ainult oma teadmisi, vaid näitaksite ka, kuidas saate need reaalseteks projektideks tõlkida ja kasutada mitte ainult klassiruumis, vaid ka elus.

Kodutöö on seotud tunnis käsitletavaga. Kirjutage see üles: kirjutage miniatuurne essee "Millist Vladimir Monomakhi nõu pean oluliseks ja miks?"

Õpilaste teadmiste täiendamine.

Õpetaja. Tund on üks DRL-i žanritest. Meenutagem, mis see žanr on ja millised muud žanrid eksisteerisid DRL-is.

Rühm lapsi sai ülesande viia läbi huvitav küsitlus teemal “DRL žanrid”. Lisa 1... Vaatame, mida nad tegid. (Ülesanne klassile). Palun pange kirja nende žanrite nimetused, millest räägitakse.

Õpilased arvavad ära ristsõna, sõna “juhend” saadakse vertikaalselt. Žanrite nimed salvestatakse vihikutesse.

Arutelu ristsõna üle. Näidisküsimused 1. rühmale.

- Miks valisite need žanrid?

- Millised muud žanrid eksisteerisid DRL-is?

Õpetaja. Mis on teie arvates DRL-i tähtsus? Miks on vaja seda teada ja uurida?

- Rääkige mulle, poisid, mida te selle ülesande täitmisega õppisite?

Õpetaja. Hästi tehtud poisid. Valmistusite hästi ja viisite läbi huvitava küsitluse ning õppisite palju DRL-žanrite kohta. Oled oma ülesandega hakkama saanud ja väärid suurepäraseid hindeid.

3. Õpilasprojektide kaitse.

  • Oleme juba näinud fragmenti Vladimir Monomakhi "Õpetustest". Ja kes on Vladimir Monomakh? Mida õnnestus teil tema ja tema elu kohta teada saada? (Õpilase ettekanne "Ustava, Kristust armastava ja kogu Venemaa suurvürsti "Vladimir Monomakhi" elu.) 2. lisa
  • Ülesanne klassile: koosta V. Monomakhi eluloo kava.

    Projekti arutelu. Näidisküsimused 2. rühmale.

    - Üks teie seatud ülesandeid oli paljastada V. Monomakhi isiksuses ajaloolise isiku jooni. Milliseid omadusi peate oluliseks?

    - Kuidas saab teie esitlust kasutada?

    - Millistele allikatele projekti kallal töötades viitasite?

    - Kas teil oli projekti kallal töötamine huvitav?

    Õpetaja. Sa tegid head tööd ja väärid kõrgeimaid hindeid. Aitäh.

    Saime teada palju huvitavat suurvürst Vladimir Monomakhi isiksuse kohta. Teeme pausi: veedame kehalise kasvatuse.

    • Kehaline kasvatus

    Venemaal valitses kuulsusrikas prints Monomakh. (Keera pöörded.)
    Kes pole temast kuulnud, kuulake, saage aru:
    Ta oli aus, julge ja täis jõudu (Kiigutage käsi.)
    Koguda püha Venemaad, päästa sõjast.
    Ta vabastas Venemaa Polovtsi hõimude käest. (Torso paindub.)
    Ta sõbrunes kõigi printsidega ja asus nende etteotsa.
    Monomakh andis poegadele järgmised juhised: (Silmade pööramine.)
    Elada sõpruses, austada vanu ja haigeid,
    Ärge olge laisk, õppige, väärtustage sõprust. (Pöörleb kätega.)
    Ja siis mäletab Venemaa oma poegi.

    Õpetaja. Vladimir Monomakh oli erakordne inimene, tark mees, kui ta lõi "Juhendi", mis on aktuaalne tänapäevani. Proovime välja mõelda, mis on selle asjakohasus.

    Kolmas lasterühm uuris üksikasjalikult "Õpetuste" täisteksti. Räägi meile tehtud tööst.

    • Milline on "Ettekirjutuse" loomise ajalugu, struktuur ja sisu? (Õpilaste esitlus Vladimir Monomakhi “õpetus” kui tunnistus järglastele”). 3. lisa

    Ülesanne klassile: Kirjutage üles "Õppetundide" struktuur.

    Projekti arutelu. Näidisküsimused 3. rühmale.

    - Kas te ei arva, et "Ettekirjutus" on tänapäeval aegunud?

    - Kuidas te projekti kallal töötasite?

    - Mis oli kõige raskem?

    Õpetaja. Aitäh, kutid. Olete "Ettekirjutuse" ülesehitusest ja sisust üsna sügavalt aru saanud, teinud ära suure töö ja saate suurepäraseid hindeid.

    • Millised "õnnistatud printsi" Vladimir Monomakhi nõuanded tunduvad teile meie ajal kasulikud ja asjakohased? Mida sa neile lisaksid? (Õpilaste projekt. Brošüür "Ettekirjutus headele inimestele.") 4. lisa

    Projekti arutelu. Näidisküsimused 4. rühmale.

    - Kuidas selgitate oma eakaaslastele sellise nõuande valikut?

    - Miks te ei piirdunud ainult lastele ja eakaaslastele mõeldud nõuannetega ning pöördusite täiskasvanute poole?

    - Miks valisite oma projekti elluviimiseks brošüüri vormi?

    Õpetaja. Mida olete ülesande täitmisega õppinud?

    - Kuidas saate oma tööd praktiliselt kasutada?

    Hästi tehtud poisid, tegite väga head tööd ja teenisite ausalt suurepäraseid hindeid.

    4. Lõppsõna õpetajalt.

    Silmapaistvat DRL-i monumenti - Vladimir Monomakhi "õpetust" - tuleb vaadelda 11. sajandi lõpu ajaloolise ajastu kontekstis. Muidugi ei olnud Vladimir Monomakhi enda poliitiline tegevus sugugi alati moraalselt laitmatu. Tema tegevuses esines reetmise ja lubaduste rikkumise juhtumeid ning vallutatud linnade elanike julma kohtlemist. Kõik see on nii!

    Ja kõige selle juures teadis Monomakh oma vigu tunnistada, ta teadis, kuidas, nagu Olegi puhul, vannutatud vaenlasele andestada. Tema eeskuju on hämmastav. Ja meile õpetlik. Pidage meeles õppetunni epigraafi: "Kellel on kuristik, kuulgu ...". Loodan, et te pole täna mitte ainult kuulnud, vaid ka palju aru saanud sellest, mida suur Vladimir Monomakh meile, oma järglastele pärandas.

    5. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.

    - Kas tunnis oli huvitav? Kas õppetund oli teile kasulik? Kuidas? Kas projektidega töötades õpitud oskused ja võimed on teile tulevikus kasulikud?

    Tunniks valmistudes õnnestus teil omandada uusi teadmisi, neist aru saada ja esitada ristsõna, ettekannete ja brošüüri kujul. See tähendab, et olete näidanud, kuidas saate oma teadmisi praktikas kasutada.

    Aitäh viljaka ja huvitava õppetunni eest.

    - "Õppetund". Selle töö analüüs saab olema väga huvitav, kuna sellel tööl on peaaegu tuhandeaastane ajalugu. See on läbi imbunud usust heasse, tõstab moraalinorme ja juhatab järeltulijaid rahuteele, soovitades neil unustada erinevused ühe ühise eesmärgi kasuks. Selle teose täielikuks mõistmiseks on aga vaja mitte ainult hoolikat lugemist, vaid ka ajaloolise konteksti tundmist, mille taustal paistab valitseja soovituste tarkus veelgi selgemalt välja.

    Biograafia

    Vladimir Vsevolodovitš valitses enne Kiievi suurvürstiks saamist Venemaa erinevaid piirkondi. Ta sai hüüdnimeks Monomakh, kuna tema ema oli suure tõenäosusega Bütsantsi keisri Constantine Monomakhi tütar.

    Tulevane suurvürst kasvas üles poliitiliste pingete tingimustes - ta elas läbi rea sõjalisi konflikte iidsele Vene riigile tõsist ohtu kujutanud polovtslastega ja sisetülisid. Teksti "Vladimir Monomakhi õpetused" analüüsimisel on vaja märkida mõned faktid tema isiklikust eluloost. Erinevalt paljudest vürstiperekonna noortest järglastest näitas Vladimir hämmastavat rahumeelsust. Näiteks loobus ta oma nõuetest Kiievi troonile pärast isa surma oma vanema venna kasuks. Muidugi nägid sellise prioriteedi ette traditsioonid, kuid paljudes teistes sarnastes olukordades vallandasid kandidaadid konflikte isikliku võimu pärast, nõrgendades riiki.

    Teksti alus

    Vladimiri põhipositsioon on usk Jumalasse, millest lähtuvad erinevad kristluse poolt heaks kiidetud ja toetatud käitumisstrateegiad: pidada kinni neist lubadustest, aidata nõrgemaid ja vaeseid, austada vanemaid, elada õiget eluviisi. Siin osutab ta palve läbiviimise vajadusele.

    Vladimir Monomakh paljastab oma testamendis aga veelgi iidsema motiivi. "Ettekirjutuse" analüüs näitab, et külalise austamine on valitseja jaoks väga oluline. Võib-olla olete kuulnud, et iidsetest aegadest kehtis kirjutamata kood, mille kohaselt tunnistati külalise vastuvõtt tema koju kohustuslikuks, olenemata kellaajast ja elutingimustest. Nagu muinasjuttudes, kus "toita, juua ja magama panna" on ainuvõimalik võimalus võõraga kohtumiseks, oli igapäevaelus valgust vaadanud rändur puutumatu inimene. Ta ei tohtinud isegi küsida, kes ta on ja kust ta pärit on - ta võis seda öelda ainult suva järgi, olles omanike poolt juba aktsepteeritud.

    Niisiis näitab Vladimir Monomakhi "Õpetuste lastele" analüüs, et tekst on religioosse ja igapäevase moraali ideede kogum.

    Ühtsuse teema

    Vladimir kui tark poliitik on riigi killustatuse vastu. Muidugi nägi ta kogu oma elu jooksul, kui sageli õõnestab janu isikliku võimu järele riigi stabiilsust: vastastikustes sõdades, võimuvõitluses intriigide kasutamise ja väliste sõjaliste jõudude kaasamisega näeb ta ainult võimalust " õõnestades" Venemaa heaolu. Nagu teame printsi eluloost, ei kasutanud ta ise võimalust oma mõju suurendamiseks enne, kui sai selleks seadusliku õiguse.

    Vaadates tulevasse sajandisse, näeme, kuidas ilmnes järeltulijate soovimatus analüüsida "Vladimir Monomahhi õpetusi" ja kuulata targa valitseja nõuandeid: läbi Venemaa tiirlenud mongolid pühkisid minema kõik Venemaa väed. vürstid, kes olid üksteisest kaugel ja kehtestasid oma võimu mitmeks sajandiks.

    Sõja teema

    Vladimir, kes nõustub süsteemiga ja kutsub inimesi jumalasse uskuma ja abivajajaid aitama, ei poolda sõjast loobumist. Tõepoolest: ta on poliitik ning ilma sõjalise jõuta on lihtsalt võimatu tagada riigi ja rahva julgeolekut. "Vladimir Monomakhi õpetuste" kui ajalooallika analüüs näitab, et prints osales enam kui kaheksakümnes kampaanias ja sõlmis kümneid lepinguid, millest ta ise jutustab.

    Ei saa öelda, et autor oleks alati käitunud "objektiivselt õiglaselt", kuid alati - oma riigi huvides. Näiteks võttes vastu Bütsantsi troonile pretendeeriva petturi abipalve, ei saanud prints pettusest teadlik olla. Pikaajaline vaenutegevus, mis jäi viimaseks Kiievi ja Konstantinoopoli (Konstantinoopoli) vahel, lõppes suurema eduta ning lepingu pitseeris dünastiline abielu.

    Lingid

    Vladimir on kõrgelt haritud inimene. Teos on täis tsitaate, eriti Piiblist, mis ei räägi mitte ainult vürsti arenenud moraalist, vaid ka selle teema tahtlikust uurimisest oma testamendi lastele kirjutamise eelõhtul.

    "Vladimir Monomahhi õpetusi" analüüsides võib näha paljude Venemaa linnade nimesid. Mõned neist on tänapäeval suured keskused: Vladimir, Novgorod, Kursk, Smolensk, Rostov. Teised on kaotanud oma endise tähtsuse: Suteysk, Kordno, Starodub, Berestye, Turov.

    Tekstis on toodud ka teisi stseene: tänu suurvürsti ülestähendustele hirvede ja metssigade, märtide ja tiirude, aga ka paljude teiste loomade küttimise kohta saavad teadlased teha järeldusi nende elupaiga stabiilsuse kohta. Seega võib ajalooallikas teenida väga erinevate teaduste vajadusi.

    Esitluse vorm

    Kahjuks ei saa te seda teksti ilma ettevalmistuseta originaalis lugeda - XII sajandi vene keel erineb tänapäevasest oluliselt nii õigekirja kui häälduse poolest. Kas olete kuulnud sellistest tähtedest nagu "yat", "big nus" ja "small nus"? Kas teate, milliseid helisid kasutati sümbolite jaoks, mis nägid välja nagu pehme ja kõva märk? Seega on teksti lugemine algsel kujul problemaatiline.

    Seega tuleks teose "Vladimir Monomakhi õpetused" analüüsimisel juhinduda tõlgetest. Tavaliselt on nendega kaasas suur hulk märkmeid, et teie töö oleks lihtsam. Professionaalsete ajaloolaste kirjutatud kommentaarid võimaldavad mitte igas küsimuses viidata entsüklopeediatele ja muudele allikatele.

    Vaatamata õigekirja erinevusele on vene keele grammatiline struktuur suures osas säilinud. See võimaldab teil näha autori kasutatud stiililisi jooni ja kirjanduslikke võtteid.

    Järeldus

    "Juhenduse" algtekst ei pruugi olla tänapäevani säilinud. Tõenäoliselt oleks ta hukkunud 1812. aasta Moskva tulekahjus, kui mitte õnnelik juhus. Lõbu pärast heitke pilk originaaltekstile ja proovige kirjutatut lahti mõtestada.

    Kuid "Vladimir Monomakhi õpetuste" analüüsi saab läbi viia kohandatud versiooni järgi. See teos on oluline ajalooline dokument, mis kajastab nii riigiprobleeme ja tegelikkust kui ka fakte suurvürsti isiklikust eluloost.

    Kindlasti tutvu teiste erinevate ajastute tekstidega. Vaid vabade tõlgenduste asemel originaaldokumentidele viidates jõuate lähemale nii tähenduse mõistmisele, mille autor kirjutatusse andis, kui ka teksti loomise põhjustanud konteksti mõistmisele. Ja pidage meeles, et raske töö tasub end alati ära.

    Zabbarova Aisylu, 11. klass, MBOU "Tatarstani Vabariigi Buinsky linnaosa Starostudenetskaya keskkool"

    Vladimir Monomakhi loeng on teos, mis kirjeldab ideaali, mille poole püüdles iga Vana-Vene kristlane ja mille poole peaks püüdlema iga tänapäeva Venemaa kodanik, kasulike nõuannete ja tarkuse ladu tulevastele põlvedele, ideaali, mille poole kõik peaksid püüdlema.

    Ja täna on "Vladimir Monomakhi õpetus" suur tähtsus. Kahtlemata on suurvürsti poolt välja toodud igavesed tõed elus ka tänapäeval. Inimesed tapavad üksteist, röövivad, petavad ja õhutavad sõdu. Kõik see on jumalatu, ebaloomulik, inimvastane. Monomakh õpetas headust ja kuulekust, ausust ja filantroopiat, lojaalsust oma kodanikukohustustele, usku Jumalasse.

    Lae alla:

    Eelvaade:

    Sissejuhatus

    Põhiosa.

    Järeldus

    Sissejuhatus

    "Püüdke teha igasuguseid häid tegusid."

    Vladimir Monomakh

    1. Uurimisteema valiku põhjused

    Teema uurimistöö äratas mu tähelepanu, kuna avanes võimalus saada teada uusi fakte 11. sajandi lõpus - 12. sajandi alguses elanud ja töötanud Vana-Venemaa andeka valitseja ja kirjaniku Vladimir Monomahhi valitsemisajast. juhised, mis olid tol ajal moraalsete väärtustena ja on praegu asjakohased .. Selleks valisin teose "Vladimir Monomakhi õpetus", millele ajalootundides antakse vähe aega.

    2.Probleem ja uurimishüpotees

    Probleem

    Hüpotees uuringut väljendab järgmine väide.

    Kui uurite põhjalikult "Vladimir Monomakhi õpetusi", saate aru selle looja vaimse ja moraalse vägiteo suurusest, tema ajaloolise isiksuse olulisusest ja mõjust tänapäeva Venemaa inimeste meeltele.

    3. Töö asjakohasus ja uudsus

    Asjakohasus Teemat selgitab asjaolu, et peaaegu kümme sajandit tagasi kirjutatud teos on endiselt tänapäevane.

    21. sajandil elavad inimesed peavad Vladimir Monomakhi nõuandeid igaks juhuks targaks. Sa kuulad neid, mõtled ümber ja mõistad, et nad on sulle väga südame- ja hingelähedased.

    Uudsus valitud teemaks on tajumine, tõlgendamine.

    4. Uuringu eesmärk ja eesmärgid

    Sihtmärk töö - näidata, et Vladimir Monomakh on suurepärane prints, vapper sõdalane, tark poliitik ja kirjanik.

    Ülesanded:

    2. Uurida kirjaniku elulugu, lähtudes raamatukogu fondi allikatest, internetiavarustest.

    3. Pöörake tähelepanu teose žanrilisele originaalsusele.

    Kogusin sellel teemal teavet ja leidsin järgmise kirjanduse, mis aitas töös tõstatatud probleemi avastada:

    1. N. V. Vodovozov Vanavene kirjanduse ajalugu. - M., 1968.
    2. Hruševski M. Essee Kiievi maa ajaloost Jaroslavi surmast kuni XIV sajandi lõpuni. - Kiiev, 1891.
    3. Vana vene kirjandus. Ühiskonna kuvand. - M., 1991.
    4. Eremin I.P. Loengud vanavene kirjandusest. - M., 1968.
    5. Likhachev D.S. Vanavene kirjanduse uurimine. - L., 1986.
    6. Vana-Venemaa kirjandusmälestised. - M., 1978.
    7. Pereverzeev V.F. Vana-Venemaa kirjandus. - M., 1971.
    8. N.V. Ponyrko Vana-Venemaa epistolaarne pärand. - SPb., 1992.

    Põhiosa.

    Monomakhi valitsemisaeg on ühe ajaloolase sõnul "üks jõukamaid lehekülgi Kiievi piirkonna ajaloos". Monomakh saavutas populaarsuse võitluses polovtslaste vastu ja kogu Monomakhi valitsemisaja jooksul Kiievis ei mainitud ainsatki Polovtsi rüüsteretke Vene maadele.

    "Ettekirjutus" on kunstlikult kroonikasse sisestatud, katkestades 1096. aasta sündmuste sidusa ja tervikliku narratiivi. See oli kirjutatud mitte varem kui 1117, kui Monomakh oli juba 64-aastane.

    Tema "Õpetuste" esimese osa kirjutamise põhjuseks oli tema vendade saadikute saabumine ettepanekuga:

    Jumala tahte selgitamiseks kasutab Vladimir, võib öelda, tolle aja traditsioonilist meetodit: pärast palvetamist avab ta Psalteri ja, olles lugenud esimesed sõnad, kasutab neid tegevusjuhisena.

    Juba esimestes ridades kohtame hukkamõistu seadusetuse suhtes, millele vürstid püüdsid teda õhutada: "ärge võistlege õelatega, ärge kadestage neid, kes seadusetust teevad." Seega soovib Monomakh näidata kogu Venemaad tollal sageli lõhestanud sisesõdade kahjulikkust.

    Niisiis, võttes sellelt külaskäigult ettekäände moraliseerimiseks, läheb Monomakh printside õpetamiselt kristliku elu õpetamise juurde üldiselt, adresseerides oma "Õpetuse" ennekõike oma lastele ja seejärel kõigile teistele kristlastele, kes neid ridu loevad:

    Ta annab noortele meestele nõu:

    on puhas ja puhas hing, kõhn keha, tasane vestlus ja järgige Issanda sõna: "Sööge ja jooge ilma suure kärata, vaikige vanadega, kuulake tarkasid, ühesõnaga, ärge teotage vestluses , ärge naerge palju, häbenege vanemate ees, ärge rääkige naeruväärsete naistega, hoidke silmad maas ja hing üleval, vältige askeldamist; ärge hoiduge õpetamast neid, kes armastavad võimu, asetage kõigele üleüldine au. tooge kasu, lootke tal tasu Jumalalt ja nautige igavesi õnnistusi.

    hing on puhas, mitte roojane, keha kõhn, leebe vestlus ja maailmas Issanda sõna: "Süüa ja juua kuradil on hea olla, vana vaikimisega, targad kuulavad, kõige vanemad kahetsevad, täpsed. ja kõige vähem armastust imhti; ilma vibuta on hingetu, kuid mõistust on palju; ärge saavutage sõna ega teota raevu, ärge olge segaduses, häbi vanematele, ärge häbenege naiste naistele õnnetu, ära ole kurat oma silmadega, vaid südamega, jää püsima, ära karista valguse väge õpetamiseks, mitte mingil juhul, isegi kogu aust. kes suudab sind kuulata, mezda jumalalt , jah, ja suured õnnistused naudivad."

    Oma kõnet jätkates jätkab Monomakh kõrgeimate kristlike vooruste juurde: armastus vaenlaste vastu ja vihkamine patu vastu:

    Ta soovitab võimukandjatel käituda kõigiga halastavalt:

    Esiteks ütleb ta:

    Kui Jumal teeb teie südame pehmeks, valage pisaraid oma pattude pärast, öeldes: "Nii nagu sa halastad hoorale, röövlile ja tölnerile, halasta ka meie, patuste peale." Ja kirikus tehke seda ja heitke pikali. Ärge jätke ühtegi ööd vahele – kui saate, kummarduge maapinnale; kui jääte haigeks, kolm korda. Ärge unustage seda, ärge olge laisk, sest selle öise kummarduse ja palvega saab inimene kuradist jagu ja kui ta päevaga pattu teeb, siis see inimene vabaneb.

    Kui sina, Jumal, pehmendad oma südant ja valad pisaraid oma patuste pärast, jõgi: otsekui halastaksid hoorale ja röövlile ja maksukogujale, halasta ka meie, patuste peale! Ja kirikus lähed ja heidad pikali. Ärge tehke pattu ühelgi ööl, kui saate, kummardage maa alla; ja kas hakkate mitte urineerima, vaid kolm korda. Ja ärge unustage, et ärge laske end petta, öine vibu pimedus ja mehe hääl neelab kuradi alla ja et päeval patustada, see tähendab olla mees.

    Monomakh ei unusta vaeste, leskede ja orbude abistamist. Tema nägemus surmanuhtlusest on aktuaalne ka tänapäeval:

    Erinevatel õpetustel on suur tähtsus moraali kujunemisel. Ta kutsub teid üles mitte omama uhkust oma südames, tuues meelde teie surelikkuse. Ta manitseb austama vanu kui isa ja noori kui vendi. Majas ärge olge laisk, ärge lootke kojameestele ja hoolitsege kõige eest ise.

    Monomakh pakub õpetusi ja sõjalist olemust - mitte loota kubernerile, mitte lubada joomist ega sööki ega magamist, asetada valvur ise igale poole; minna magama sõdurite lähedale ja tõusta varakult.

    Samuti kutsub ta üles hoiduma valedest, joobest ja hoorusest, millest hukkub nii hing kui keha. Õpetustes näeme üleskutset patsiendile külastada, lahkunuga kaasa minna. Ära jäta inimest ilma teda tervitamata.

    Seega, olles uurinud olemasolevat kirjandust, Interneti-ressursse vanavene kirjanduse teose "Vladimir Monomakhi õpetus" kohta, saate teha järgmist. järeldused:

    • "Vladimir Monomakhi õpetus" - kirjandusliku säraga kirjutatud teos kajastab 11. sajandi lõpu - 12. sajandi alguse olulisi sündmusi: Vana-Vene võitlust pahatahtliku vaenlase - polovtslaste - vastu ja võitu nende üle.
    • Monomakhi esitletakse kui suurt vürsti, iidset Vene riigimeest, väejuhti, vaprat sõdalast, seadusandjat. Ta:

    Tark poliitik huvitatud vürstlike vaenude lõpetamisest ja Venemaa jõudude koondamisest Polovtsõde tõrjumiseks;

    rahusobitaja Isamaale rahu ja head soovides:"Me ei hävita Vene maad";

    Tõeline isamaa patrioot: "Ma ei taha kurja, vaid ma tahan head vendadele ja Vene maale";

    Südametunnistuse mees kes ei taha oma tules põleda;

    Inimene helde, õiglane, siiras, siiras, lahke;

    Järeldus

    Uurimistöö kokkuvõtted

    Juhendaja : Zagidullina G.M., ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja,MBOU "Tatarstani Vabariigi Buinsky linnaosa Starostudenetskaya keskkool"

    Teema uurimistöö äratas minu tähelepanu, kuna avanes võimalus saada teada uusi fakte 11. sajandi lõpus - 12. sajandi alguses elanud ja töötanud Vana-Venemaa andeka valitseja ja kirjaniku Vladimir Monomahhi valitsemisajast. juhised, mis olid tol ajal moraalsete väärtustena ja on praegu asjakohased ...

    Valisin selleks teose "Vladimir Monomakhi õpetus", millele ajalootundides antakse vähe aega.

    Probleem uurimus seisneb mineviku ja oleviku vastasmõju mõistmises, kultuurimälestise sisu mõjus maailmapildile, kaasaegse ümbritseva maailma maailmapildile. Tahaksin mõista, mida võivad Vana-Vene kirjanduse unustatud leheküljed meile, uue aastatuhande Venemaa noortele kodanikele, õpetada.

    Hüpotees uuringut väljendab järgmine väide. Kui uurite põhjalikult "Vladimir Monomakhi õpetusi", saate aru selle looja vaimse ja moraalse vägiteo suurusest, tema ajaloolise isiksuse olulisusest ja mõjust tänapäeva Venemaa inimeste meeltele.

    Asjakohasus Teemat selgitab asjaolu, et peaaegu kümme sajandit tagasi kirjutatud teos on endiselt tänapäevane. 21. sajandil elavad inimesed peavad Vladimir Monomakhi nõuandeid igaks juhuks targaks. Sa kuulad neid, mõtled ümber ja mõistad, et nad on sulle väga südame- ja hingelähedased.

    töö eesmärk - näidata, et Vladimir Monomakh on suurepärane prints, vapper sõdalane, tark poliitik ja kirjanik.

    Vladimir Monomakhi loeng on teos, mis kirjeldab ideaali, mille poole püüdles iga Vana-Vene kristlane ja mille poole peaks püüdlema iga tänapäeva Venemaa kodanik, kasulike nõuannete ja tarkuse ladu tulevastele põlvedele, ideaali, mille poole kõik peaksid püüdlema.

    Ja täna on "Vladimir Monomakhi õpetus" suur tähtsus. Kahtlemata on suurvürsti poolt välja toodud igavesed tõed elus ka tänapäeval. Inimesed tapavad üksteist, röövivad, petavad ja õhutavad sõdu. Kõik see on jumalatu, ebaloomulik, inimvastane. Monomakh õpetas headust ja kuulekust, ausust ja filantroopiat, lojaalsust oma kodanikukohustustele, usku Jumalasse.

    Veendusin selle looja vaimse ja moraalse saavutuse suuruses ning Vladimir Monomakhi nõuanded said hingelt lähedaseks.

    Valla eelarveline õppeasutus

    "Buinski Starostudetskaja keskkool

    Tatarstani Vabariigi munitsipaalrajoon "

    Uuring:

    "Vladimir Monomakhi õpetuste moraalsed väärtused"

    Juhendaja : Zagidullina Gulnar Makhmutgareevna, ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja

    Eelvaade:

    Esitluste eelvaate kasutamiseks looge endale Google'i konto (konto) ja logige sellele sisse:

    Kiievi suurvürst Vladimir Monomakh oli Vladimir Jaroslavitši poeg ja Bütsantsi printsess, keiser Constantine Monomakhi tütar. Vladimir Monomakhi teosed on kirjutatud 11. sajandil ja 12. sajandi alguses ning neid tuntakse pealkirja all "Juhised". Need on osa Laurentiuse kroonikast. "Loeng" on omamoodi kogumik printsi kirjutistest, sealhulgas loeng ise, autobiograafia ja Monomakhi kiri prints Oleg Svjatoslavitšile. Tund oli printsi poliitiline ja moraalne testament, mis oli suunatud mitte ainult tema poegadele, vaid ka paljudele lugejatele.

    "Õpetuste" alguses annab Monomakh mitmeid moraalseid manitsusi: ärge unustage Jumalat, ärge olge oma südames ja mõistuses uhkust, austage vanu inimesi; mõistke vaeslapse ja lesknaise üle ise kohut ja ärge laske tugevatel. hävitage mees. Austage vanu kui isa ja noori kui vendi. Austage ennekõike külalist. Ärge jätke inimest ilma teda tervitamata ja öelge talle hea sõna "1. mees, kes kehastas printsi ideaali, kes hoolib oma sünnimaa hiilgusest ja aust.

    Meie ees on moraalsed ettekirjutused, kõrged moraalsed lepingud, mis on püsiva tähtsusega ja väärtuslikud tänapäevani. Need panevad meid mõtlema inimestevahelistele suhetele, parandavad meie moraalipõhimõtteid. Kuid "Juhend" pole ainult igapäevaste moraalinõuannete kogu, vaid ka printsi poliitiline testament. See väljub perekonnadokumendi kitsast ulatusest ja omandab suure sotsiaalse tähenduse.

    Vladimir Monomakh esitab üldise riigikorra ülesanded, pidades vürsti kohuseks hoolitseda riigi heaolu, selle ühtsuse eest. Omavahelised tülid õõnestavad riigi majanduslikku ja poliitilist võimu, ainult rahu viib riigi õitsenguni. Seetõttu on valitseja kohustus hoida maailma.

    Tasapisi areneb "Instruktsioonist" autobiograafia, milles prints ütleb, et oli 82 suure sõjakäigu liige. Ta püüdis oma elu üles ehitada samade reeglite järgi, mida kirjutab oma poegadele. Monomakh esineb tema loomingus ebatavaliselt aktiivse inimesena, innuka valgustatuse eest võitlejana. Ta leiab, et igapäevaelus peaks prints olema ümbritsevatele eeskujuks, perekondlikud suhted peaksid olema üles ehitatud lugupidamisele. "Õpetustes" käsitleb Monomakh suurt hulka elunähtusi, annab vastuseid paljudele oma aja sotsiaalsetele ja moraalsetele küsimustele.

    Vladimir Monomakhi kolmas teos on kiri nõbu Oleg Svjatoslavitšile, mis on kirjutatud tema enda poja Izyaslavi surma kohta, kelle Oleg lahingus tappis. Kiri on tark ja rahulik. Poja surma kibedalt kahetsedes on prints siiski valmis kõike mõistma ja kõik andestama. Sõda on sõda. Tema poeg suri, nagu paljud hukkuvad lahingus. Probleem pole selles, et lahinguväljal hukkus veel üks prints. Häda on selles, et vürstitülid ja tülid rikuvad Vene maad. Monomakh usub, et on aeg need vennatapusõjad lõpetada. Vürst pakub Olegile rahu: "Ma ei ole teie vaenlane, mitte kättemaksja ... Ja ma pakun teile rahu, sest ma ei taha olla tormiline, vaid tahan head kõigile meie vendadele ja Vene maale."

    DS Likhachev märkis, et "Monomakhi kiri on hämmastav. Ma ei tea maailma ajaloost midagi sarnast Monomakhi selle kirjaga. Monomakh andestab oma poja mõrvarile. Veelgi enam, ta lohutab teda. vürstiriigi pärand, palub kaebused unustada " 3.

    Vanavene kirjandust uurides puutume kokku Vladimir Monomakhi õpetustega, mille ta adresseeris oma poegadele, kuid selgus, et õpetuste tähendus on suur ja seetõttu on need aktuaalsed ka meie ajal. See on nagu testament, mille prints jättis mitte ainult oma lastele, vaid ka meile, lugejatele. Ja nüüd, palju sajandeid hiljem, juhatab Monomakhi õpetus kõik õigele teele, puudutab moraalseid ja poliitilisi küsimusi. Tänu 7. klassi esseele saame teada juhistest ja printsi lühikesest eluloost koos kirjaga Oleg Svjatoslavitšile. Ja nüüd kirjutame teemal: Vladimir Monomakhi õpetused.

    Vladimir Monomakhi õpetus

    Vladimir Monomakh - Kiievi vürst, oli Vene maa autoriteetseim vürst ja valitses 11-12 sajandi vahetusel. Sel ajal kirjutab ta oma juhised. Esiteks, minu kirjutises - arutluskäigus tuleks tähele panna moraalseid juhiseid. Prints kutsub mitte unustama Jumalat, mitte olema uhke, olema lahke ja austama vanemaid. Monomakh kutsub üles mitte olema laisk, valedest mööda hiilima, nõrgemaid, ebasoodsas olukorras olevaid aitama, leski ja orbusid toetama. Oma õpetustes annab Vladimir palju praktilisi nõuandeid, sealhulgas mitte tallata teiste saaki, õppida keeli jms. Prints soovitab külalistele erilist tähelepanu pöörata.

    Mida Monomakh õpetab? Mulle tundub, et ennekõike õpetab prints inimestevahelisi suhteid, räägib enesetäiendamisest ja sellest, et peate järgima moraalseid põhimõtteid.

    Samas ei räägi prints mitte ainult majapidamisnõuannetest. See puudutab ka poliitilisi küsimusi, näidates, kui oluline on lõpetada riigi majandust kahjustavad konfliktid. Ta ütleb, kui palju need tülid riiki nõrgestavad. Õpetustes kutsub prints riigikorda. Vladimir viitab ka sellele, et riigi ja selle rahva heaolu on vürstide kätes. Väga oluline on valitseda maailmas, mis viib iga riigi õitsenguni.

    Tutvudes Monomakhiga tema õpetustes, märgin, et prints oli haritud, hästi lugenud, erudeeritud, ta oli valgustatuse meister. Ta uskus, et prints on eeskujuks, eeskujuks teistele, nii et sa pead olema seda kõrget tiitlit väärt.

    Teoses torkab silma kiri vennale, kes oli Vladimiri poja mõrvar. Näeme, et prints andestab mõrvarile. Minu jaoks on see kõva tegu, ma poleks kunagi suutnud mõrvarile andestada, kuigi saan aru, et tol ajal, sõdade ajal, olid surmad igapäevased.

    Oma essee Vladimir Monomakhi õpetused lõpetan 7. klassis arvamusega, et poegadele kirjutatud õpetused on imelised, väärtuslikud ja kõige tähtsamad, need on aktuaalsed tänaseni.