Ev, dizayn, təmir, dekorasiya.  Həyət və bağça.  Öz əllərinizlə

Ev, dizayn, təmir, dekorasiya. Həyət və bağça. Öz əllərinizlə

» Mövzuya dair esse: “Vladimir Monomaxın təlimləri. "Vladimir Monomaxın dərsi": işin təhlili Tələbə layihələrinin müdafiəsi

Mövzuya dair esse: “Vladimir Monomaxın təlimləri. "Vladimir Monomaxın dərsi": işin təhlili Tələbə layihələrinin müdafiəsi

Geri irəli

Diqqət! Slayd önizləmələri yalnız məlumat məqsədləri üçündür və bütün təqdimat seçimlərini əks etdirməyə bilər. Əgər bu işlə maraqlanırsınızsa, tam versiyanı yükləyin.















Geri irəli



















Geri irəli

Dərsin məqsədləri:

təhsil:

- köhnə rus ədəbiyyatının janrları haqqında tələbələrin biliklərinin sistemləşdirilməsi və dərinləşdirilməsi; qədim rus mədəniyyət abidəsi kimi "Tədris" ideyasının formalaşması; Vladimir Monomax, onun rus tarixi və mədəniyyətindəki rolu, yaradıcılığının aktuallığı haqqında biliklərin dərinləşdirilməsi.

inkişaf edir:

- təfəkkürün, yaddaşın inkişafı; ünsiyyət bacarıqlarının, kompüter proqramları ilə işləmək bacarıqlarının formalaşdırılması; müxtəlif mənbələrdən müstəqil şəkildə əldə edilmiş məlumatların birləşdirilməsi, müqayisə etmə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi;

təhsil:

- tapşırılan işə məsuliyyət hissini, qrupda işləmək bacarığını aşılamaq; Vladimir Monomax obrazı vasitəsilə şagirdlərin mənəvi keyfiyyətlərinin tərbiyəsi.

İlkin ev tapşırığı: DRL janrları haqqında məlumat toplayın. Vladimir Monomaxın həyatı, Vladimir Monomaxın “Təlimləri”nin tam mətninin məzmunu üzrə layihələr hazırlamaq; həmyaşıdlarına "dərs" yazın.

Dərsin epiqrafı: "Qulaqları olan eşitsin ..." (Mattanın "İncilindən").

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

2. Müəllimin giriş sözü. Məqsəd təyini.

Salam uşaqlar və qonaqlar. Bu gün biz DRL abidəsi ilə tanışlığımızı davam etdirəcəyik - Vladimir Monomaxın "Təhsil". Noutbuklara nömrəni, dərsin mövzusunu yazın: "Vladimir Monomaxın" Təlimlərinin mənası.

Dərsin epiqrafı kimi “İncil”dən Mattanın sözlərini götürdüm: “Qulaqları olan eşitsin”. Bunu necə başa düşürsən? Onu yazın.

Dərsin mövzusuna və epiqrafa əsaslanaraq, dərs üçün öyrənmə problemi qoyun. (Bizim dövrümüzdə “Təhsil”in nə məna daşıdığını, bizim üçün necə maraqlı olduğunu öyrənin.) Sağ olun, düzdür.

Mən istərdim ki, uşaqlar, bu gün dərsdə təkcə biliklərinizi nümayiş etdirməyin, həm də onu real layihələrə necə çevirə biləcəyinizi və ondan yalnız sinifdə deyil, həm də həyatda necə istifadə edə biləcəyinizi göstərin.

Ev tapşırığı dərsdə nələrin müzakirə ediləcəyi ilə bağlı olacaq. Onu yazın: miniatür esse yazın "Vladimir Monomaxın hansı məsləhətini vacib hesab edirəm və niyə?"

Şagirdlərin biliklərinin yenilənməsi.

Müəllim. Dərs DRL janrlarından biridir. Bu janrın nə olduğunu və DRL-də başqa hansı janrların mövcud olduğunu xatırlayaq.

Bir qrup uşaq “DRL janrları” mövzusunda maraqlı sorğu keçirmək tapşırığı aldı. Əlavə 1... Görək nə etdilər. (Sinifə tapşırıq). Danışılacaq janrların adlarını yazmağınızı xahiş edirəm.

Şagirdlər krossvordu təxmin edirlər, “təlimat” sözü şaquli olaraq alınır. Janrların adları dəftərlərə yazılır.

Krossvordun müzakirəsi. 1-ci qrup üçün nümunə suallar.

- Niyə bu janrları seçdiniz?

- DRL-də başqa hansı janrlar mövcud idi?

Müəllim. Sizcə, DRL-nin əhəmiyyəti nədir? Niyə bunu bilmək və öyrənmək lazımdır?

- Mənə deyin, uşaqlar, bu tapşırığı yerinə yetirməklə nə öyrəndiniz?

Müəllim. Əla oğlanlar. Siz yaxşı hazırlaşdınız və maraqlı sorğu keçirdiniz və DRL janrları haqqında çox şey öyrəndiniz. Siz tapşırığınızın öhdəsindən gəldiniz və əla qiymətlərə layiqsiniz.

3. Tələbə layihələrinin mühafizəsi.

  • Artıq Vladimir Monomaxın “Təlimlər” əsərindən fraqment gördük. Bəs Vladimir Monomax kimdir? Onun haqqında, həyatı haqqında nə öyrənə bildiniz? (Tələbə təqdimatı "Həyatı" sadiq, Məsihi sevən və Bütün Rusiyanın Böyük Dükü "Vladimir Monomax".) Əlavə 2
  • Sinif tapşırığı: V.Monomaxın tərcümeyi-halı üçün plan qurun.

    Layihənin müzakirəsi. 2-ci qrup üçün nümunə suallar.

    - Qarşıya qoyduğunuz vəzifələrdən biri də V.Monomaxın şəxsiyyətində tarixi şəxsiyyət xüsusiyyətlərini üzə çıxarmaq idi. Hansı xüsusiyyətləri vacib hesab edirsiniz?

    - Təqdimatınızdan necə istifadə etmək olar?

    - Layihə üzərində işləyərkən hansı mənbələrə istinad etdiniz?

    - Layihə üzərində işləmək sizin üçün maraqlı oldu?

    Müəllim. Siz yaxşı iş görmüsünüz və ən yüksək qiymətlərə layiqsiniz. təşəkkürlər.

    Böyük Hersoq Vladimir Monomaxın şəxsiyyəti haqqında çox maraqlı şeylər öyrəndik. Bir ara verək: bədən tərbiyəsi dəqiqəmiz olacaq.

    • Bədən tərbiyəsi

    Şanlı knyaz Monomax Rusiyada hökmranlıq edirdi. (Gövdənin fırlanması.)
    Onun haqqında eşitməyən, qulaq asın, anlayın:
    Dürüst, cəsarətli və güclə dolu idi (Əllərini yelləyin.)
    Müqəddəs Rusiyanı toplamaq, müharibədən xilas etmək.
    O, Rusiyanı Polovtsiyalı tayfalardan xilas etdi. (Torso əyilir.)
    Bütün şahzadələrlə dostluq edib onlara başçılıq edirdi.
    Monomax oğullarına belə göstəriş verdi: (Gözlərin fırlanması.)
    Dostluq içində yaşamaq, qocaya və xəstəyə hörmət etmək,
    Tənbəl olmayın, oxuyun, dostluğa dəyər verin. (Əllərlə fırlanma.)
    Sonra Rusiya öz oğullarını xatırlayacaq.

    Müəllim. Vladimir Monomax qeyri-adi şəxsiyyət, müdrik insan idi, əgər o, bu günə qədər aktual olan “Təlimat”ı yaratdısa. Gəlin onun nə ilə əlaqəli olduğunu anlamağa çalışaq.

    Üçüncü qrup uşaqlar “Təlimlər”in tam mətnini ətraflı araşdırdılar. Görülən işlər barədə bizə məlumat verin.

    • “Təhsil”in yaranma tarixi, quruluşu və məzmunu necədir? (Tələbə təqdimatı Vladimir Monomaxın "tədrisi" nəsillərə bir vəsiyyət olaraq”). Əlavə 3

    Sinif tapşırığı: “Dərslər”in strukturunu yazın.

    Layihənin müzakirəsi. 3-cü qrup üçün nümunə suallar.

    - Sizə elə gəlmirmi ki, “Təhsil” indi köhnəlib?

    - Layihə üzərində necə işlədiniz?

    - Ən çətini nə idi?

    Müəllim. Sağ olun uşaqlar. Siz “Təhsil”in strukturunu və məzmununu kifayət qədər dərindən başa düşmüsünüz, çox iş görmüsünüz və əla qiymətlər alırsınız.

    • Dövrümüzdə "mübarək şahzadə" Vladimir Monomaxın hansı məsləhəti sizə faydalı və aktual görünür? Onlara nə əlavə edərdiniz? (Tələbələrin layihəsi. Buklet "Yaxşı insanlar üçün göstəriş.") Əlavə 4

    Layihənin müzakirəsi. 4-cü qrup üçün nümunə suallar.

    - Həmyaşıdlarınıza belə məsləhət seçimini necə izah edirsiniz?

    - Nə üçün özünüzü uşaqlara və yaşıdlarınıza məsləhət verməklə məhdudlaşdırmadınız və böyüklərə müraciət etdiniz?

    - Layihənizi həyata keçirmək üçün niyə buklet formasını seçdiniz?

    Müəllim. Tapşırığı yerinə yetirməklə nə öyrəndiniz?

    - İşinizdən praktiki olaraq necə istifadə edə bilərsiniz?

    Yaxşı uşaqlar, çox yaxşı iş gördünüz və vicdanla əla qiymətlər qazandınız.

    4. Müəllimin yekun nitqi.

    Görkəmli DRL abidəsi - Vladimir Monomaxın "Təlimatı" 11-ci əsrin sonlarının tarixi dövrü kontekstində nəzərdən keçirilməlidir. Əlbəttə, Vladimir Monomaxın özünün siyasi fəaliyyəti heç də həmişə mənəvi cəhətdən qüsursuz olmayıb. Onun fəaliyyətində xəyanət, vədləri pozma, ələ keçirilən şəhərlərin əhalisinə qarşı qəddar rəftar hallarına rast gəlinirdi. Bütün bunlar belədir!

    Bütün bunlarla yanaşı, Monomax səhvlərini necə etiraf edəcəyini bilirdi, Oleqdə olduğu kimi, and içmiş düşməni necə bağışlayacağını bilirdi. Onun nümunəsi heyrətamizdir. Və bizim üçün ibrətamizdir. Dərsin epiqrafını xatırlayın: "Kimin dərəsi var, eşitsin ...". Ümid edirəm ki, bu gün siz böyük Vladimir Monomaxın bizə, onun nəslinə vəsiyyət etdiyini nəinki eşitdiniz, həm də çox şey başa düşdünüz.

    5. Dərsin xülasəsi. Refleksiya.

    - Dərsdə maraqlı oldu? Dərs sizin üçün faydalı oldu? Necə? Layihələr üzərində işləyərkən öyrəndiyiniz bacarıq və bacarıqlar gələcəkdə sizin üçün faydalı olacaqmı?

    Özünüzü dərsə hazırlayaraq, siz yeni biliklər əldə etməyi, onu dərk etməyi bacardınız və onları krossvord, təqdimatlar və kitabça şəklində təqdim etdiniz. Yəni biliklərinizi praktikada necə istifadə edə biləcəyinizi göstərdiniz.

    Səmərəli və maraqlı dərs üçün təşəkkür edirik.

    - "Dərs". Bu əsərin təqribən min illik tarixi olduğu üçün bu əsərin təhlili çox maraqlı olacaq. O, yaxşılığa inamla aşılanır, əxlaqi standartları yüksəldir və nəsilləri sülh yolu ilə istiqamətləndirir, vahid ümumi məqsəd lehinə olan fərqləri unutmağı tövsiyə edir. Bu əsəri tam başa düşmək üçün isə təkcə diqqətlə oxumaq deyil, həm də hökmdarın tövsiyələrinin müdrikliyi daha aydın şəkildə önə çıxan tarixi kontekst haqqında məlumat tələb olunur.

    Bioqrafiya

    Vladimir Vsevolodoviç Kiyevin Böyük Hersoqluğuna qədər Rusiyanın müxtəlif bölgələrini idarə edirdi. Anası, böyük ehtimalla, Bizans imperatoru Konstantin Monomaxın qızı olduğu üçün ona Monomax ləqəbi verildi.

    Gələcək Böyük Hersoq siyasi gərginlik şəraitində böyüdü - o, qədim Rusiya dövləti üçün ciddi təhlükə yaradan polovtsiyalılarla bir sıra hərbi münaqişələrdən və daxili çəkişmələrdən keçdi. "Vladimir Monomaxın təlimləri" mətnini təhlil edərkən onun şəxsi tərcümeyi-halı ilə bağlı bəzi faktları qeyd etmək lazımdır. Knyazlıq ailəsinin bir çox gənc nəslindən fərqli olaraq, Vladimir heyrətamiz dinclik nümayiş etdirdi. Məsələn, o, atasının ölümündən sonra böyük qardaşının xeyrinə Kiyev taxtına iddialarından imtina etdi. Təbii ki, belə bir prioritet ənənələr tərəfindən təmin edilirdi, lakin bir çox digər oxşar situasiyalarda iddiaçılar ölkəni zəiflədərək şəxsi hakimiyyət uğrunda toqquşmalara başladılar.

    Mətnin əsası

    Vladimirin əsas mövqeyi, xristianlıq tərəfindən təsdiq edilmiş və dəstəklənən müxtəlif davranış strategiyalarını izləyən Allaha imandır: bu vədlərə riayət etmək, zəiflərə və kasıblara kömək etmək, ağsaqqallara hörmət etmək, saleh həyat tərzi sürmək. Burada namaz qılmağın vacibliyinə işarə edir.

    Bununla belə, Vladimir Monomax vəsiyyətində daha qədim motivi ortaya qoyur. “Təhsil”in təhlili qonağa hörmətin hökmdar üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini göstərir. Qədim dövrlərdən bəri günün vaxtından və yaşayış şəraitindən asılı olmayaraq, qonağın evində qəbulunun məcburi olaraq tanındığı bir yazılmamış kodun olduğunu eşitmiş ola bilərsiniz. Nağıllarda olduğu kimi, “yedirmək, içmək və yatmaq” yad adamla görüşmək üçün yeganə mümkün variantdır, gündəlik həyatda işığa baxan səyyah toxunulmaz bir insan idi. O, hətta kim olduğunu və haradan gəldiyini soruşmamalı idi - o, bunu yalnız sahibləri tərəfindən qəbul edilərək yalnız öz istəyi ilə deyə bilərdi.

    Deməli, Vladimir Monomaxın “Uşaqlar üçün təlimlər” əsərinin təhlili göstərir ki, mətn dini və məişət əxlaqı ideyalarının məcmusudur.

    Birlik mövzusu

    Vladimir müdrik siyasətçi kimi dövlətin parçalanmasına qarşı çıxır. Təbii ki, o, həyatı boyu şəxsi hakimiyyət susuzluğunun nə qədər tez-tez ölkənin sabitliyinə xələl gətirdiyini görüb: daxili müharibələrdə, intriqalardan istifadə edərək hakimiyyət uğrunda gedən mübarizədə və xarici hərbi qüvvələrin cəlb edilməsində o, yalnız bir yol görür”. Rusiyanın rifahına xələl gətirir. Şahzadənin tərcümeyi-halından bildiyimiz kimi, o, qanuni hüququnu alana qədər, özü də bu fürsətdən istifadə edərək, təsirini artırmırdı.

    Qarşıdan gələn əsrə nəzər salsaq, nəslin "Vladimir Monomaxın təlimlərini" təhlil etmək və müdrik hökmdarın məsləhətinə qulaq asmaq istəməməsinin necə ortaya çıxdığını görürük: Rusiyanı fırlanan monqollar bütün qoşunları süpürdülər. bir-birindən uzaq olan və bir neçə əsr öz hökmranlığını quran şahzadələr.

    Müharibə mövzusu

    Sistemi qəbul edən və insanları Allaha inanmağa və ehtiyacı olanlara kömək etməyə çağıran Vladimir, müharibədən əl çəkməyin tərəfdarı deyil. Doğrudan da: o, siyasətçidir və hərbi güc olmadan ölkənin və xalqın təhlükəsizliyini təmin etmək sadəcə olaraq mümkün deyil. “Vladimir Monomaxın təlimləri”nin tarixi mənbə kimi təhlili göstərir ki, knyaz səksəndən artıq yürüşdə iştirak edib, onlarla müqavilə bağlayıb ki, bunları da özü nəql edir.

    Müəllifin həmişə “obyektiv ədalətli” hərəkət etdiyini söyləmək olmaz, amma həmişə – öz ölkəsinin maraqlarından çıxış edib. Məsələn, Bizans taxtına iddialı olan bir fırıldaqçının kömək istəyini qəbul edən şahzadə bu hiylədən xəbərdar olmaya bilməzdi. Kiyev və Konstantinopol (Konstantinopol) arasında sonuncu olan uzun sürən hərbi əməliyyatlar heç bir böyük uğur əldə etmədən başa çatdı və müqavilə sülalə nikahı ilə bağlandı.

    Bağlantılar

    Vladimir yüksək təhsilli insandır. Əsər, xüsusən də İncildən sitatlarla zəngindir, burada təkcə şahzadənin inkişaf etmiş əxlaqından deyil, həm də vəsiyyətini uşaqlara yazmaq ərəfəsində məsələnin düşünülmüş şəkildə öyrənilməsindən danışılır.

    "Vladimir Monomaxın təlimləri"ni təhlil edərkən bir çox Rusiyanın şəhərlərinin adlarını görmək olar. Onların bəziləri bu gün böyük mərkəzlərdir: Vladimir, Novqorod, Kursk, Smolensk, Rostov. Digərləri əvvəlki əhəmiyyətini itirdi: Suteysk, Kordno, Starodub, Berestye, Turov.

    Mətndə digər səhnələr də verilmişdir: Böyük Hersoqun maral və qaban, sansarlar və mərmi, eləcə də bir çox başqa heyvanların ovlanması ilə bağlı qeydləri sayəsində alimlər onların yaşayış yerlərinin sabitliyi haqqında nəticə çıxara bilirlər. Beləliklə, tarixi mənbə müxtəlif elm sahələrinin ehtiyaclarına xidmət edə bilər.

    Təqdimat forması

    Təəssüf ki, bu mətni orijinalda hazırlıqsız oxuya bilməzsiniz - XII əsrin rus dili həm orfoqrafiya, həm də tələffüz baxımından müasir dilindən çox fərqlidir. “yat”, “böyük nus”, “kiçik nus” kimi hərflər eşitmisiniz? Yumşaq və sərt işarə kimi görünən simvollar üçün hansı səslərdən istifadə edildiyini bilirsinizmi? Beləliklə, mətni orijinal formada oxumaq problemli olacaq.

    Beləliklə, "Vladimir Monomaxın təlimləri" əsərini təhlil edərkən tərcümələri rəhbər tutmalısınız. Onlar adətən işinizi asanlaşdırmaq üçün çoxlu sayda qeydlərlə müşayiət olunur. Peşəkar tarixçilərin yazdıqları şərhlər hər bir məsələ ilə bağlı ensiklopediyalara və digər mənbələrə müraciət etməməyə imkan verəcək.

    Orfoqrafiya fərqinə baxmayaraq, rus dilinin qrammatik quruluşu əsasən qorunub saxlanılmışdır. Bu, müəllifin istifadə etdiyi üslub xüsusiyyətlərini və ədəbi üsulları görməyə imkan verəcəkdir.

    Nəticə

    “Təlimat”ın ilkin mətni bəlkə də bu günə qədər qalmamışdı. Çox güman ki, xoşbəxt bir təsadüf olmasaydı, 1812-ci il Moskva yanğınında öləcəkdi. Əylənmək üçün orijinal mətnə ​​nəzər salın və yazılanları deşifrə etməyə çalışın.

    Bununla belə, "Vladimir Monomaxın Təlimləri"nin təhlili uyğunlaşdırılmış versiyaya uyğun olaraq həyata keçirilə bilər. Bu əsər həm dövlət problemlərini, həm reallıqları, həm də Böyük Hersoqun şəxsi tərcümeyi-halından faktları əks etdirən mühüm tarixi sənəddir.

    Müxtəlif dövrlərə aid digər mətnlərlə tanış olduğunuzdan əmin olun. Sərbəst şərhlər əvəzinə yalnız orijinal sənədlərə müraciət etməklə siz müəllifin yazdığına qoyduğu mənası, eləcə də mətnin yaranmasına səbəb olan konteksti anlamağa yaxınlaşırsınız. Və unutmayın ki, zəhmət həmişə öz bəhrəsini verir.

    Zabbarova Aisylu, 11-ci sinif, MBOU "Tatarıstan Respublikasının Buinsky bələdiyyə rayonunun Starostudenetskaya orta məktəbi"

    “Vladimir Monomaxın mühazirəsi” Qədim Rusiyanın hər bir xristianının və müasir Rusiyanın hər bir vətəndaşının can atdığı idealı, gələcək nəsillər üçün faydalı məsləhət və müdriklik anbarını, hər kəsin can atmalı olduğu idealı təsvir edən əsərdir.

    Və bu gün "Vladimir Monomaxın Tədrisi" böyük əhəmiyyət kəsb edir. Şübhəsiz ki, Böyük Dükün irəli sürdüyü əbədi həqiqətlər bu gün də yaşayır. İnsanlar bir-birini öldürür, qarət edir, fırıldaq edir, müharibələri qızışdırır. Bütün bunlar allahsız, qeyri-təbii, anti-insanidir. Monomax yaxşılıq və itaətkarlığı, düzlük və xeyriyyəçiliyi, vətəndaşlıq borcuna sədaqəti, Allaha inamı öyrədirdi.

    Yüklə:

    Önizləmə:

    Giriş

    Əsas hissə.

    Nəticə

    Giriş

    “Hər cür yaxşılıq etməyə çalışın”.

    Vladimir Monomax

    1. Tədqiqat mövzusunun seçilməsinin səbəbləri

    Mövzu tədqiqat işi diqqətimi ona görə cəlb etdi ki, XI əsrin sonu – XII əsrin əvvəllərində yaşayıb-yaratmış Qədim Rusiyanın həm istedadlı hökmdarı, həm də yazıçısı Vladimir Monomaxın hakimiyyətinin yeni faktlarını öyrənmək imkanı yarandı. o dövrdə mənəvi dəyərlər kimi xidmət edən və indi aktual olan göstərişlər .. Bunun üçün tarix dərslərində az vaxt verilən "Vladimir Monomaxın Tədrisi" əsərini seçdim.

    2.Problem və tədqiqat fərziyyəsi

    Problem

    Hipotez araşdırma aşağıdakı ifadə ilə ifadə edilir.

    Əgər siz "Vladimir Monomaxın təlimlərini" hərtərəfli öyrənsəniz, onu yaradanın mənəvi-əxlaqi şücaətinin böyüklüyünü, onun tarixi şəxsiyyətinin əhəmiyyətini və müasir Rusiya xalqının şüuruna təsirini başa düşəcəksiniz.

    3. Əsərin aktuallığı və yeniliyi

    Uyğunluq Mövzu demək olar ki, on əsr əvvəl yazılmış əsərin hələ də müasir olması ilə izah olunur.

    Vladimir Monomaxın məsləhəti 21-ci əsrdə yaşayan insanlar tərəfindən bütün hallar üçün müdrik məsləhət kimi qəbul edilir. Onları dinləyirsən, yenidən düşünürsən və onların ürəyinə və ruhuna çox yaxın olduğunu anlayırsan.

    Yenilik seçilmiş mövzu qavrayış, təfsir olacaq.

    4. Tədqiqatın məqsədi və vəzifələri

    Hədəf iş - Vladimir Monomaxın böyük şahzadə, cəsur döyüşçü, müdrik siyasətçi və yazıçı olduğunu göstərmək.

    Tapşırıqlar:

    2. Kitabxana fondunun mənbələri, internet resursları əsasında yazıçının tərcümeyi-halını öyrənmək.

    3. Əsərin janr orijinallığına diqqət yetirin.

    Bu mövzu ilə bağlı məlumat topladım və işdə qaldırılan problemi üzə çıxarmağa kömək edən aşağıdakı ədəbiyyatı tapdım:

    1. N.V. Vodovozov Qədim rus ədəbiyyatının tarixi. - M., 1968.
    2. Hruşevski M. Yaroslavın ölümündən XIV əsrin sonuna qədər Kiyev torpağının tarixinə dair esse. - Kiyev, 1891.
    3. Qədim rus ədəbiyyatı. Cəmiyyətin görüntüsü. - M., 1991.
    4. Eremin I.P. Qədim rus ədəbiyyatı üzrə mühazirələr. - M., 1968.
    5. Lixaçev D.S. Qədim rus ədəbiyyatının tədqiqi. - L., 1986.
    6. Qədim Rusiyanın ədəbi abidələri. - M., 1978.
    7. Pereverzeev V.F. Qədim rus ədəbiyyatı. - M., 1971.
    8. N.V.Ponyrko Qədim Rusiyanın epistolyar irsi. - SPb., 1992.

    Əsas hissə.

    Monomaxın hakimiyyəti, bir tarixçinin fikrincə, "Kiyev vilayətinin tarixinin ən çiçəklənən səhifələrindən biridir". Monomax polovtsiyalılara qarşı mübarizədə populyarlıq qazandı və Monomaxın Kiyevdə hakimiyyətinin bütün dövründə rus torpaqlarına bircə dənə də olsun Polovtsiyalı basqının adı çəkilmədi.

    “Təhsil” 1096-cı il hadisələrinin ardıcıl və ayrılmaz povestini kəsərək salnaməyə süni şəkildə daxil edilir. 1117-ci ildən tez deyil, Monomaxın artıq 64 yaşı olanda yazılmışdır.

    Onun “Təlim”inin birinci hissəsini yazmasına səbəb qardaşlarından bir təkliflə elçilərin gəlməsi olub:

    Tanrının iradəsini aydınlaşdırmaq üçün Vladimir, demək olar ki, o dövrlərin ənənəvi üsulundan istifadə edir: dua etdikdən sonra Zəburu açır və ilk sözləri oxuduqdan sonra onları hərəkət üçün bələdçi kimi istifadə edir.

    Elə ilk sətirlərdə biz şahzadələrin onu təhrik etməyə çalışdıqları qanunsuzluğun pislənməsinə rast gəlirik: “pislərlə yarışma, qanunsuzluq edənlərə həsəd aparma”. Beləliklə, Monomax o dövrdə Rusiyanı tez-tez parçalayan daxili müharibələrin bütün zərərliliyini göstərmək istəyir.

    Belə ki, bu səfərdən mənəviyyat bəhanə edərək, Monomax şahzadələrə dərs verməkdən ümumən xristian həyatı haqqında öyrətməyə keçir, öz “Təlimini” ilk növbədə öz övladlarına, sonra isə bu sətirləri oxuyan hər hansı digər xristiana müraciət edir:

    O, gənclərə tövsiyə edir:

    pak və təmiz ruha, arıq bədənə, həlim söhbətə sahib olun və Rəbbin sözünə əməl edin: “Çox səs-küysüz yeyin-için, qocalarla susun, müdriklərə qulaq asın, bir sözlə, söhbətdə küfr etməyin. , çox gülmə, ağsaqqallardan utan, gülməli qadınlarla danışma, gözünü dik, ruhunu dik tut, təlaşdan çəkin, hakimiyyət həvəskarlarını öyrətməkdən çəkinmə, hər şeyə ümumbəşəri namus qoy. fayda versin, mükafatını Allahdan umsun və əbədi nemətlərdən yararlansın”.

    ruh safdır, murdar deyil, bədəni arıqdır, zərif söhbətdir və dünyada Rəbbin sözü: "Ye və için şeytan böyükdür, köhnə sükutla, müdrik qulaq asır, ən yaşlı tövbə, dəqiqliklə. və ən kiçik sevgi imhti; kamansız nəfəssizdir, amma çox ağıl var; sözə çatmayın, qəzəblə küfr etməyin, çaşqınlığa qapılmayın, böyüklərə utanmayın, arvadlara utanmayın. bədbəxt, gözünlə şeytan olma, ürəyinlə qal, nur gücü öyrətmək üçün danlama, heç bir şəkildə, hətta bütün şərəfdən. səni kim dinləyə bilər, mezda tanrısından , bəli və böyük nemətlər həzz alacaq."

    Çıxışına davam edərək, Monomax ən yüksək xristian fəzilətlərinə davam edir: düşmənlərə sevgi və günaha nifrət:

    O, hakimiyyət sahiblərinə hamı ilə mərhəmətli davranmağı tövsiyə edir:

    Əvvəlcə deyir:

    Əgər Allah qəlbinizi yumşaldırsa, günahlarınıza görə göz yaşı tökərək deyin: “Fahişəyə, quldura və vergi alana rəhm etdiyiniz kimi, biz günahkarlara da rəhm edin”. Və kilsədə bunu et və uzan. Bir gecəni də qaçırma - bacarırsansa, yerə əyil; xəstələnsəniz, üç dəfə. Bunu unutma, tənbəllik etmə, çünki o gecə rüku və dua ilə insan şeytana qalib gəlir və bir gündə günah işlətsə, bu insan ondan qurtulur.

    Əgər sən, Allah, ürəyini yumşaldırsansa, günahkarların üçün göz yaşlarını axıdırsan, çay: fahişəyə, soyğunçuya və vergiyığana rəhm edirsənsə, biz də günahkarlara rəhm et! Və kilsədə gedib uzanırsan. Bir gecə də günah etmə, bacarırsansa, yerə səcdə et; və sidik deyil, üç dəfə başlayacaqsınız. Və unutma ki, aldanma, gecənin qaranlığı və insan səsi şeytanı udacaq və gündüz günah etmək, o da insan olmaqdır.

    Monomax kasıblara, dullara, yetimlərə kömək etməyi də unutmur. Onun ölüm hökmü ilə bağlı fikirləri bu gün də aktualdır:

    Əxlaqın inkişafında müxtəlif təlimlərin böyük əhəmiyyəti vardır. O, səni ölümlülüyünü xatırladaraq, ürəyində qürur duymamağa çağırır. O, qocaya ata, gənclərə qardaş kimi hörmət etməyi tövsiyə edir. Evdə tənbəllik etməyin, ev sahiblərinə güvənməyin və hər şeyə özünüz baxın.

    Monomax təlimlər və hərbi xarakter təklif edir - qubernatora güvənməmək, içki və yeməklə məşğul olmamaq və ya yatmaq, özünü hər tərəfə keşikçi qoymaq; əsgərlərin yanında yatıb tez dur.

    O, həmçinin yalandan, sərxoşluqdan və zinadan çəkinməyə çağırır ki, bunlardan həm ruh, həm də bədən həlak olur. Təlimlərdə xəstəyə ziyarətə getməyə, mərhumu müşayiət etməyə çağırış görürük. Bir insana salam vermədən darıxmayın.

    Beləliklə, köhnə rus ədəbiyyatının "Vladimir Monomaxın Tədrisi" əsərinə dair mövcud ədəbiyyatı, İnternet resurslarını öyrənərək aşağıdakıları edə bilərsiniz. nəticələr:

    • "Vladimir Monomaxın təlimi" - ədəbi parlaqlıqla yazılmış əsər 11-ci əsrin sonu - 12-ci əsrin əvvəllərinin mühüm hadisələrini əks etdirir: Qədim Rusiyanın qəddar düşmənə - polovtsiyalılara qarşı mübarizəsi və onlar üzərində qələbə.
    • Monomax böyük knyaz, qədim rus dövlət xadimi, sərkərdə, cəsur döyüşçü, qanunverici kimi təqdim olunur. O:

    Ağıllı siyasətçi knyazlıq çəkişmələrinə son qoymaq və Polovtsıları dəf etmək üçün Rusiya qüvvələrini toplamaqda maraqlıdır;

    Sülhməramlı , Vətənə sülh və yaxşılıq arzulayaraq:“Biz rus torpağını məhv etməyəcəyik”;

    Əsl vətənpərvər: "Mən pislik istəmirəm, amma qardaşlara və rus torpağına yaxşılıq istəyirəm";

    Vicdan Adamı onun atəşində yanmaq istəməyən;

    İnsan səxavətli, ədalətli, səmimi, səmimi, mehriban;

    Nəticə

    Tədqiqat Abstraktları

    Nəzarətçi : Zagidullina G.M., tarix və ictimai elmlər müəllimi,MBOU "Tatarıstan Respublikasının Buinsky bələdiyyə rayonunun Starostudenetskaya orta məktəbi"

    Mövzu tədqiqat işi diqqətimi ona görə cəlb etdi ki, XI əsrin sonu – XII əsrin əvvəllərində yaşayıb-yaratmış Qədim Rusiyanın həm istedadlı hökmdarı, həm də yazıçısı Vladimir Monomaxın hakimiyyətinin yeni faktlarını öyrənmək imkanı yarandı. o dövrdə mənəvi dəyərlər kimi xidmət edən və indi aktual olan göstərişlər ...

    Bunun üçün tarix dərslərində az vaxt verilən “Vladimir Monomaxın təlimi” əsərini seçdim.

    Problem tədqiqat keçmişlə indinin qarşılıqlı əlaqəsini dərk etməkdən, mədəniyyət abidəsinin məzmununun dünyagörüşünə, müasir ətraf aləmin dünyagörüşünə təsirindən ibarətdir. Mən başa düşmək istərdim ki, Qədim Rus ədəbiyyatının unudulmuş səhifələri bizə, yeni minilliyin gənc Rusiya vətəndaşlarına nə öyrədə bilər.

    Hipotez araşdırma aşağıdakı ifadə ilə ifadə edilir. Əgər siz "Vladimir Monomaxın təlimlərini" hərtərəfli öyrənsəniz, onu yaradanın mənəvi-əxlaqi şücaətinin böyüklüyünü, onun tarixi şəxsiyyətinin əhəmiyyətini və müasir Rusiya xalqının şüuruna təsirini başa düşəcəksiniz.

    Uyğunluq Mövzu demək olar ki, on əsr əvvəl yazılmış əsərin hələ də müasir olması ilə izah olunur. Vladimir Monomaxın məsləhəti 21-ci əsrdə yaşayan insanlar tərəfindən bütün hallar üçün müdrik məsləhət kimi qəbul edilir. Onları dinləyirsən, yenidən düşünürsən və onların ürəyinə və ruhuna çox yaxın olduğunu anlayırsan.

    işin məqsədi - Vladimir Monomaxın böyük şahzadə, cəsur döyüşçü, müdrik siyasətçi və yazıçı olduğunu göstərmək.

    “Vladimir Monomaxın mühazirəsi” Qədim Rusiyanın hər bir xristianının və müasir Rusiyanın hər bir vətəndaşının can atdığı idealı, gələcək nəsillər üçün faydalı məsləhət və müdriklik anbarını, hər kəsin can atmalı olduğu idealı təsvir edən əsərdir.

    Və bu gün "Vladimir Monomaxın Tədrisi" böyük əhəmiyyət kəsb edir. Şübhəsiz ki, Böyük Dükün irəli sürdüyü əbədi həqiqətlər bu gün də yaşayır. İnsanlar bir-birini öldürür, qarət edir, fırıldaq edir, müharibələri qızışdırır. Bütün bunlar allahsız, qeyri-təbii, anti-insanidir. Monomax yaxşılıq və itaətkarlığı, düzlük və xeyriyyəçiliyi, vətəndaşlıq borcuna sədaqəti, Allaha inamı öyrədirdi.

    Mən onun yaradıcısının mənəvi-əxlaqi şücaətinin böyüklüyünə əmin oldum və Vladimir Monomaxın məsləhətləri ruhən yaxın oldu.

    Bələdiyyə büdcəli təhsil müəssisəsi

    "Buinsky Starostudetska orta məktəbi

    Tatarıstan Respublikasının bələdiyyə rayonu "

    Araşdırma:

    "Vladimir Monomaxın Təlimlərinin mənəvi dəyərləri"

    Nəzarətçi : Zagidullina Gulnar Maxmutgareevna, tarix və ictimai elmlər müəllimi

    Önizləmə:

    Təqdimatların önizləməsindən istifadə etmək üçün özünüzə Google hesabı (hesabı) yaradın və ona daxil olun:

    Kiyevin Böyük Hersoqluğu Vladimir Monomax, Vladimir Yaroslaviçin oğlu və Bizans şahzadəsi, İmperator Konstantin Monomaxın qızı idi. Vladimir Monomaxın əsərləri 11-12-ci əsrin əvvəllərində yazılmışdır və "Təlimat" adı ilə tanınır. Onlar Laurentian Chronicle'ın bir hissəsidir. "Mühazirə" şahzadənin yazılarının bir növ toplusudur, o cümlədən Mühazirənin özü, avtobioqrafiyası və Monomaxın Şahzadə Oleq Svyatoslaviçə yazdığı məktub. Dərs şahzadənin təkcə oğullarına deyil, həm də geniş oxucu kütləsinə ünvanlanmış siyasi və mənəvi vəsiyyəti idi.

    “Tərbiyə”nin əvvəlində Monomax bir sıra əxlaqi nəsihətlər verir: Allahı unutma, qəlbində və ağlında qürur duyma, qocalara hörmət et, yetimə, dul qadına özün hökm et, güclülərə yol vermə. insanı məhv et.Qocaya ata,kiçiyə qardaş kimi hörmət et.Hər şeydən əvvəl qonağa hörmət et.Onu salamlamadan darıxma,ona xoş söz söylə"1. doğma yurdun şöhrətini, şərəfini düşünən şahzadə idealını təcəssüm etdirən insan.

    Qarşımızda əbədi əhəmiyyət kəsb edən və bu günə qədər dəyərli olan əxlaqi göstərişlər, yüksək əxlaqi əhdlər dayanır. Onlar bizi insanlar arasında münasibətlər haqqında düşünməyə vadar edir, mənəvi prinsiplərimizi təkmilləşdirir. Amma “Təlimat” təkcə gündəlik əxlaqi tövsiyələr toplusu deyil, həm də şahzadənin siyasi vəsiyyətidir. O, ailə sənədinin dar çərçivəsindən kənara çıxır və böyük ictimai əhəmiyyət kəsb edir.

    Vladimir Monomax dövlətin rifahının, onun birliyinin qayğısına qalmağı knyazın vəzifəsi hesab edərək ümumi dövlət nizamının vəzifələrini irəli sürür. Daxili çəkişmələr dövlətin iqtisadi və siyasi gücünü sarsıdır, yalnız sülh ölkənin çiçəklənməsinə səbəb olur. Ona görə də dünyanı qorumaq hökmdarın üzərinə düşür.

    Tədricən, "Təlimat" avtobioqrafiyaya çevrilir, burada şahzadə 82 böyük hərbi yürüşün iştirakçısı olduğunu söyləyir. O, öz həyatını oğullarına yazdığı qaydalara uyğun qurmağa çalışıb. Monomax öz yaradıcılığında qeyri-adi fəal insan, qeyrətli maarifçi kimi görünür. O hesab edir ki, şahzadə gündəlik həyatda ətrafındakılara nümunə olmalı, ailə münasibətləri hörmət üzərində qurulmalıdır. Monomax “Təlimlər”də həyat hadisələrini geniş əhatə edir, dövrünün bir çox sosial-mənəvi suallarına cavab verir.

    Vladimir Monomaxın üçüncü əsəri döyüşdə Oleq tərəfindən öldürülən öz oğlu İzyaslavın ölümü haqqında əmisi oğlu Oleq Svyatoslaviçə yazdığı məktubdur. Məktub müdrik və sakitdir. Oğlunun ölümünə acı təəssüflənən şahzadə buna baxmayaraq hər şeyi başa düşməyə və hər şeyi bağışlamağa hazırdır. Müharibə müharibədir. Oğlu öldü, çoxları döyüşdə öldü. Problem başqa bir şahzadənin döyüş meydanında ölməsində deyil. Problem ondadır ki, knyazlıq çəkişmələri və çəkişmələri rus torpağını məhv edir. Monomax hesab edir ki, bu qardaş qırğınlarına son qoymağın vaxtı çatıb. Şahzadə Oleqə sülh təklif edir: "Mən sizin düşməniniz deyiləm, qisasçı da deyiləm... Və sizə sülh təklif edirəm, çünki cəsarətli olmaq istəmirəm, amma bütün qardaşlarımız və rus torpağı üçün yaxşılıq istəyirəm."

    D.S.Lixaçev qeyd edib ki, "Monomaxın məktubu heyrətamizdir. Mən dünya tarixində Monomaxdan gələn bu məktuba bənzər heç nə bilmirəm. Monomax oğlunun qatilini bağışlayır. Üstəlik, ona təsəlli verir. Knyazlığın mirası, şikayətlərini unutdurmağı xahiş edir " 3.

    Qədim rus ədəbiyyatını öyrənərkən biz Vladimir Monomaxın oğullarına müraciət etdiyi təlimlərinə rast gəlirik, lakin məlum oldu ki, təlimlərin əhəmiyyəti böyükdür və buna görə də onlar bizim dövrümüzdə də aktualdır. Bu, şahzadənin təkcə öz övladlarına deyil, biz oxuculara da qoyub getdiyi vəsiyyət kimidir. İndi də, əsrlər keçdikdən sonra Monomaxın təlimi hər kəsi doğru yola yönəldir, mənəvi-siyasi məsələlərə toxunur. 7-ci sinif üçün inşa sayəsində biz təlimatlar və Oleq Svyatoslaviçə məktubla şahzadənin qısa tərcümeyi-halı haqqında məlumat əldə edirik. İndi isə mövzuya yazaq: Vladimir Monomaxın təlimləri.

    Vladimir Monomax tədris edir

    Vladimir Monomax - Kiyev şahzadəsi, rus torpağının ən nüfuzlu knyazı idi və 11-12-ci əsrlərin sonunda hökm sürdü. Bu zaman o, göstərişlərini yazır. İlk növbədə, mənim yazımda - əsaslandırmada əxlaqi göstərişləri qeyd etmək lazımdır. Şahzadə Allahı unutmamağa, qürur duymamağa, mehriban olmağa, böyüklərə hörmət etməyə çağırır. Monomax tənbəl olmamağa, yalandan yan keçməyə, zəiflərə, imkansızlara kömək etməyə, dullara, yetimlərə dəstək olmağa çağırır. Vladimir öz təlimlərində çoxlu əməli məsləhətlər verir, o cümlədən başqalarının məhsullarını tapdalamamaq, dil öyrənmək və s. Şahzadə qonaqlara xüsusi diqqət yetirməyə çağırır.

    Monomakh nə öyrədir? Mənə elə gəlir ki, ilk növbədə, şahzadə insanlar arasında münasibətləri öyrədir, özünü təkmilləşdirməkdən və əxlaqi prinsiplərə riayət etmək lazım olduğundan danışır.

    Eyni zamanda, şahzadə təkcə məişət məsləhətləri haqqında danışmır. Burada həm də siyasi məsələlərə toxunulur, ölkə iqtisadiyyatına ziyan vuran vətəndaş qarşıdurmalarına son qoyulmasının nə qədər vacib olduğu göstərilir. Deyir, bu çəkişmələr dövləti nə qədər zəiflədir. Təlimlərdə şahzadə dövlət asayişinə çağırır. Vladimir həmçinin qeyd edir ki, dövlətin və onun xalqının xeyri knyazların əlindədir. İstənilən dövləti firavanlığa aparan dünyada hökm sürmək çox vacibdir.

    Təlimində Monomaxla tanış olarkən qeyd edirəm ki, şahzadə savadlı, mütaliə edən, arif idi, maarifçilik çempionu idi. O, inanırdı ki, şahzadə başqalarına nümunədir, nümunədir, ona görə də bu yüksək ada layiq olmaq lazımdır.

    Əsərdə Vladimirin oğlunun qatili olan qardaşına yazdığı məktub diqqəti çəkir. Şahzadənin qatili bağışladığını görürük. Mənə gəlincə, bu, güclü hərəkətdir, qatili heç vaxt bağışlaya bilməzdim, halbuki başa düşürəm ki, o vaxtlar müharibələr zamanı ölümlər adi hal idi.

    7-ci sinifdə Vladimir Monomaxın Təlimləri adlı essemi bu fikirlə yekunlaşdıracağam ki, oğullara yazılan təlimlər gözəl, dəyərli və ən vacib şeydir, bu gün üçün aktualdır.