Mən kiməm? Özümü bilirəm və dostlarım haqqında nə bilirəm? Mən həmişə onları başa düşürəm və onlar məni? Özünüzü və digər insanları başa düşməyi necə öyrənmək olar? Bu və digər suallar üçün, bir psixoloqun köməyi ilə bir gənc, təklif olunan kitabda təqdim olunan təlimlərin cavablarını tapmağa kömək edəcəkdir. Nəşr, yeniyetmənin öz-özünə bilik, özünü tanıma, özünü inkişaf etdirməyə, özünü inkişaf etdirməyə, özünü inkişaf etdirməsinə yönəlmiş təlim formasında olan psixoloji işlərin xüsusiyyətlərini açıqlayır. Müxtəlif üsullar və praktik üsullar təqdim olunur, dərslərin ətraflı inkişafı, məşqlərin ardıcıllığı və yeniyetmələr ilə müzakirə üçün metodologiya verilir. Kitabda praktik psixoloqlar, müəllimlər, müəllimlər və psixoloji fakültələrin tələbələri, habelə uşaq praktik psixologiyası problemlərinin inkişafı ilə məşğul olan mütəxəssislər.
Məqsəd: Emosional sahəyə aid təcrübənin və biliklərin aktuallaşdırılması. Emosional vəziyyətlərini ifadə etmək üçün təlim bacarıqları.
1. Ritual salamları
2. Barmaqlar
Uşaqlar bir dairə təşkil edir. Hər kəs əlini yumruq içində sıxır və bütün "atın" barmağının əmri ilə. Qrup, eyni sayda "atılan" bir-birindən müstəqil olaraq bütün iştirakçılara çalışır.
İştirakçılara danışıqlar aparmaq, yoxlamaq və ya digər "qanunsuz" yollarla razılaşmağa çalışmaq qadağandır. Oyun məqsədinə çatana qədər davam edir.
Təhlil.
Liderləri (daim "barmaqlarının sayını) və onlara düzəldilənləri" atanları "qovuranları aşkar edə bilərsiniz. "Mənfi" nin görünüşü, digər iştirakçılar arasında müəyyən bir razılığından sonra da onun xəttini israrla əyildi.
3. Duyğular
- duyğular (Latın dilindən) emoveo - Mən şok, dalğalar) müxtəlif ehtiyaclarımızın məmnun olması səbəbindən fenomen və vəziyyətlərin birbaşa təcrübəsi şəklində dünyanın dünyanı əks etdirir.
Hər hansı bir yeni vəziyyət, ehtiyacların ödənilməsinə kömək edən məlumatlar (və ya məmnuniyyət ehtimalını artırır), müsbət emosiyalara səbəb olur və bu ehtimalın azaldılmasına səbəb olan məlumatlar qaçılmaz olaraq mənfi duyğulara səbəb olur. Buna görə, bəzi hallarda, sevinc, heyranlığını, marağını, təkrarlamağa kömək edən belə bir davranışı seçirik; Başqalarında, qorxu, chagrin, qəzəbi zəiflədir və ya qarşısını alır. Beləliklə, duyğular davranışımızı tənzimləyir.
Ümumi emosional fonunu dəyişdirin, əhval-ruhiyyəni çağırırıq.
Duyğuların ən yüksək inkişaf forması bir insanın ən yüksək ehtiyacları ilə müvafiq olaraq bir şeyə qarşı hisslərdir. Daha mürəkkəbdirlər və hətta ziddiyyətli ola bilərlər. Sevgi hissi, sevimli bir insan üçün qürur və onun üçün mərhəmət, onun üçün təəssüf hissi ilə birləşməsindən qürur və sevgisindən qorxmaq və sevgisini itirmək qorxusu da ola bilər. Bəzən insanlar bəzən sevgilisinə münasibətdə qəzəb və nifrət hiss etdiklərini görəndə təəccüblənirlər.
Emosional insan təcrübəsi, ilk növbədə digər insanlarla ünsiyyətdə olan empatiya yolu ilə şəxsi böyümə prosesində zənginləşdirilmişdir. Duyğular və hisslər insan rabitəsinin ən vacib nəzarətçisidir.
4. Hisslərin "adları"
Hər bir yeniyetmə, bacardıqları qədər hisslərin çox "adlarını" qeyd edir. Ən böyük məbləği qeyd edən bir gəncin oxunduğu və bu zaman psixoloq lövhədə sözləri qeyd edir. Sonra bu sözlərin təsadüf sayı və digər uşaqların sözləri hesablanır.
Ən məşhur (və buna görə də ehtimal ki, ən çox istifadə olunan) duyğular və emosional vəziyyətlər yenilənir, duyğu və emosional vəziyyət arasındakı fərq izah olunur.
Uşaqlar bunlar üçün xarakterik olan hisslər masasına və bu gün sınaqdan keçirildiyi hisslər.
Birinci sütun hisslərin "adları" verilir. Sonra hüceyrə bu hissin baş verdiyi yerə uyğun seçilir (bir neçə yer ola bilər), çarxlarda crossbarlar yapışdırılır.
Cədvəlin ilk hissəsində, son altı ayda ən çox yaşanan hisslər, ikinci hissədə bu gün yaşanan hissləri yaşanan hisslər yazılmışdır.
5-10 ballıq sistemdəki hissin intensivliyini qiymətləndirmək mümkündür.
Uşaqların insanların duyğularımızı necə başa düşdüyünü öyrənməyə dəvət olunur.
5. Güzgü
Bir nəfər qonşu üçün hər hansı bir qəmhəti göstərir. O, öz növbəsində, mümkün qədər dəqiq olaraq "cavab vermir" və daha da qonşusuna. "Grimas" bir dairədə ötürülür.
Grimace ilk iştirakçıya qayıdanda məşq başa çatır.
Eyni şəkildə, daha bir neçə duyğu "ötürülür".
Müzakirə.
Hisslərin tanınması mexanizmi nədir?
Hansı əzələlər cəlb olunur?
Emosiya pozğun bir görüntüsünü görəndə nə hiss edirsən?
6. piktoqram
- İndi bəzi emosional dövlətləri müəyyən edən bəzi kartlar tərəfindən paylandım. Alınan kartlar onlara yazıldığını oxuyacaq, ancaq kitab səsi qrupun digər üzvlərini görməməsi üçün bu vəziyyəti öz növbəsində təsvir etsin. Hamımıza baxacağıq və hansı dövlətin təsvir olunduğunu başa düşəcəyik.
7. Duyğuların faydaları və zərərləri
AMMA. Müzakirə.
Yararsız və ya yüz faiz zərərli hisslərsiniz?
Heç bir zərər verməyən hisslər varmı?
B. İştirakçılar cüt və tək işləmək istəyən 3-5 nəfərdən ibarət qruplara bölünür və masanın doldurulur:
- Tədqiqat üçün iki hiss təklif edirəm: sevmək və tənbəllik. Qrup işləməyə davam etmək istəyirsə, istəyinizlə istənilən üçüncü hissi seçin.
8. Heykəltəraş - gil
Bütün uşaqlar cüt-cüt bölünür. Hər cütlük kimin "heykəltəraş" olacağına və "gil" olanı qəbul edir. Hər "heykəltəraş" bəzi hissləri düşünməlidir, kartda yandır, cibində gizlət və heç kimə göstərməmək lazımdır.
Heykəl heykəltəraşlığı adından sonra, "Heykəltəraş gil yoğurur": Yumşaq, şamlı gildən planlı bir heykəl hazırlamaq üçün "yüngül masaj" edir.
Sonra heykəltəraş heykəlini istədiyiniz duruşa qoyur, üzünü düzgün ifadə və sehrli bir formula verir: "Şedeve bitdi!" "Heykəltəraşlıq" dan yalnız bir şey tələb olunur: özünüzü zəng etmək üçün, yəni bu poza və üz ifadələri ilə hansı hissin ifadə olunduğunu göstərin. Cavabı "heykəltəraşlıq" dan alaraq, "heykəltəraş" kartı gizli bir qeydlə çəkir. Cavab ideyaya təsadüf edirsə, "heykəltəraşlıq" şah əsərlərin sərgisinə gedəcəkdir.
Ayaqlar stullara xidmət edir və heyranedici tamaşaçılar heykəlin adını tapmaq istəyənlərin hamısı ola bilər. İzləyicilər də adını taparsa, şah əsərinin müəllifi "ən yaxşı ifadəli hisslər" adını alır.
Hər bir iştirakçı həm "heykəltəraş", həm də "gil" kimi təcrübə edə bilməlidir.
9. Ev tapşırığı
Güzgüdən əvvəl, "canlı, inam, güc, şənlik" adlı heykəlini kəsin. Yaradan və mimicu xatırlayın. "Geyimi və geyin" bu poza gündə üç dəfə yaradır.
Yuri Burlanın sistem vektoru psixologiyası izah edir: uşağın inkişafının birtərəfli və qüsurlu olmadığını təmin etmək, onun zəkası, hisslərin eyni həcmli inkişafı ilə tam balanslı olmalıdır ...
Emosional inkişaf üçün oyunlar - Puzzle, bəzən bir uşağı böyüdükdə gözdən qaçır. Niyə bu oyunlar lazımdır? Onların xüsusiyyəti nədir?
Uşaqlarımız böyük məlumat yükləri dövründə böyüyür, buna görə uşaq klublarında inkişaf etməkdə olan texnika və dərslərin köməyi ilə kəşfiyyatın inkişafı ilə təmin etmək üçün erkən çalışırıq. Ancaq tez-tez əsas şeydən qaçırırıq: körpə digər insanlar arasında yaşamalıdır. Bu o deməkdir ki, duyğuların adekvat inkişafı olmadan uşaq qaçılmaz olaraq sosial uyğunlaşma çətinliyi ilə üzləşəcəkdir.
Yuri Burlanın sistem-vektor psixologiyası izah edir: uşağın inkişafı birtərəfli və qüsurlu deyil, zəkası hisslərin eyni həcmli inkişafı ilə tam balanslı olmalıdır.
Eyni zamanda, maksimum effekt əldə etmək üçün, uşaqların emosional sahəsinin inkişafı üzrə oyun müəyyən bir uşağın psixoloji xüsusiyyətləri əsasında seçilir.
"Əhvalınızı tapın." Oyunun məqsədi duyğuları, ifadələrini hərəkətlər vasitəsilə tanımaqdır. Uşaqlar arı rolunu oynayırlar. Hər bir arı öz əhvalı var. Komandada "Arılar uçdu!" Bir uşaq və ya uşaq qrupu, hərəkətlərdə duyğu və əhval-ruhiyyəni ifadə edir. Komandada "arılar endi!" Uşaqlar dondurur. Təqdimatçı (uşaqlardan biri) hər bir "arı" və zəng edənlərin hər bir "arı" və çağırışlarına yaxınlaşır. Buna cavab olaraq, "Arı" hekayəsini (onunla baş verdi və niyə belə əhval-ruhiyyə oldu) deyə bilər. Uşaqlara duyğuları daha dəqiq müəyyənləşdirməyə kömək edəcəkdir.
Rol "heykəltəraşlıq" rolu. Bir və ya daha çox uşaq "gil" rolunda seçilir. Qalanları "heykəltəraşlar" dır. Heykəltəraşların məqsədi uşaqların müəyyən duyğularını ifadə edən bir rəqəm və ya tərkibi "kor" etməkdir. Məsələn, ananı itirən və ağlayan bir uşağın rəqəmi. Və ya iki uşağın tərkibi (birinin vurduğu, digəri onu sakitləşdirir). Seçimlər çox fərqli ola bilər. Duyğuların inkişafına əlavə olaraq, bu oyun danışıq qabiliyyəti kimi, belə bir sosial bacarıqın meydana gəlməsinə kömək edir. Uşaqlar qrupda əməkdaşlıqdan müsbət təcrübələr yaşayırlar.
"İnsan və əks." İştirakçılardan biri oyundakı duyğuları göstərir, fəal şəkildə hərəkət edir ("insan rolunu oynayır"). Digəri birincinin hərəkətlərini tam şəkildə təkrarlayaraq "əks" olur. Bir çox uşaq varsa, onlar cüt-cüt qırıla bilər. "STOP" əmri üçün cütlər dayanır. "Yansıtma" rolunu oynayan, "İnsan" uşağın hiss və duyğularını çağırmalıdır. Sonra iştirakçılar rolları dəyişdirirlər.
Bu cür oyunların ümumi xarakterik xüsusiyyəti hərəkət, hərəkət yolu ilə duyğuların ifadəsidir. Ən çox, təbiətdən gələn uşaqlara, bədənin xüsusi rahatlığı və çevikliyi, hərəkəti və məşqlərə sahib olan uşaqlara dadı. Yuri Burlanın sistem-vektor psixologiyası onları dəri vektorunun daşıyıcıları kimi təyin edir.
Belə uşaqlar, duyğuların inkişafı ilə bağlı kitab və lövhə oyunlarını keçirmək daha çətindir. Daşınar oyunda duyğuları ifadə etmək üçün daha asan olacaq. Bundan əlavə, onların "gutta oxuyucusu" orqanı bizə müxtəlif hisslərin nüanslarını hərəkət vasitəsilə ötürməyə imkan verir.
Uşaq bağçası qruplarında məktəbəqədər uşaqlar üçün duyğular üzrə bu cür oyunlardan istifadə edə bilərsiniz. Və məktəblilər üçün - uşaqların asudə olması zamanı. Bundan əlavə, təsvir olunan oyun seçimlərindən hər hansı biri "uşaq-yetkin" bir cütdə evdə asanlaşdırıla və istifadə edilə bilər.
Uşaqların emosional inkişafı üçün digər oyunlar var - sakit, masada oturub, çünki hər uşaq qaçmaqdan məmnun deyil. Didişik sahələrin inkişafı üçün didaktik faydaları və lövhələr Xilasetmə üçün gəlir:
"Səhnə şəkilləri." Uşaqlar şəkillər, ümumi bir hekayəni təmsil edən ümumi ardıcıllığı paylayır. Hər şəkil uşağın müəyyən duyğularını - əsas xarakter olduğunu ifadə edir. Yetkinlər hekayəni izah edir və uşaqlar hekayədən təxmin etməlidirlər, hansı şəkil ilk, bir saniyədə və s. Məqsəd süjetdəki tək ardıcıllığı qatlamaqdır. Oyun zamanı, əsas xarakterin duyğularını və hisslərini, əhval-ruhiyyəsindəki dəyişikliklərin səbəblərini müzakirə edir. Oyunun bu versiyası uşaq bağçasının hazırlıq qrupu üçün uyğundur. Fərdi olaraq 5-6 ildir bir körpə ilə istifadə edə bilərsiniz.
"Üzü tapın." Duyğuların inkişafı üçün bu seçim daha gənc (2 ildən) tətbiq edilə bilər. Dəstə süjet şəkilləri və əlavə olaraq - fərqli üz ifadələri olan "ifadeler" olmalıdır. Uşaq üçün problem: qəhrəmanın duyğularını müəyyənləşdirdi və uyğun bir "smiley" seçin. Öz əllərinizlə çox asanlıqla oxşar oyun edin.
"Bir cüt tapın." Belə bir oyun üçün bir çox seçim var, baxmayaraq ki, bunu öz əllərinizlə də edə bilərsiniz. Kartlar cütdür. Hər cütlük müəyyən hisslər, duyğuları ifadə edir. Uşaq kartına bir cüt götürür (qəhrəmanın hisslərinin eyni olduğu kimi tapılır).
Kartlarla taxta oyunlarından maksimum müsbət emosiyalar anal vektoru olan uşaqlar əldə edir. Yavaş və çox ölürlər. Daşınar oyunda utanc verici hiss edə bilərlər. Onların bədəni heç bir çevik və ağıllı, dəri kimi və fiziki məşqlər onlar üçün asan deyil.
Ancaq lövhə oyunlarında belə bir uşaq özünü yaxşı göstərə bilər. Diqqətli, ağılın analitik anbarına sahibdir. Ən kiçik detalları qeyd edir, məlumatları diqqətlə və düşüncəli şəkildə təhlil edir.
Emosional sahənin inkişafı üçün mobil və masaüstü oyunlarından fərqli olaraq, teatrlaşma qəhrəmanın maksimum yaşayışını, uşağın öz vəziyyətini hiss etməsi və dəqiq şəkildə hiss etməsi üçün psixoloji qabiliyyətini tələb edir. Daha doğrusu, təbiətin xüsusi həssaslığı olan uşaqlar üçün mümkündür. Sistem vektoru psixologiyası onları daşıyıcı kimi təyin edir.
Duyğuların tanınması və dəqiq ifadəsini öyrətmək üçün bu uşaqlar bu cür oyunlar təklif edə bilərlər:
"Uşaq bağçasında nə oldu." Uşaq "səhnə" oynayır. Ananın uşaq bağçasından aldığı körpənin vəziyyətini tələb edir. Bir şeydən narahatdır? Yoxsa qorxdu? Yoxsa yoldaşlardan kiminsə tərəfindən inciyir? Tamaşaçılar qəhrəman yaşadığı duyğuları təxmin etməli və çağırmalıdırlar.
"Mənə və kömək söyləyin." Uşaq müəyyən duyğular oynayır. Övladların qalan hissəsi məsləhətlərə kömək edir. Məsələn, belə bir əhval-ruhiyyəsi olan bir insan həkimə aparmaq lazımdır: bir şeyin acıyor olduğunu görmək olar. Başqa bir vəziyyətdə, o, sadəcə bir şeydir - təsəlli verilməlidir. Qorxursa - sakit və s.
"ETUDES". Vizual, bəxş edilən və - o, doğulmuş bir aktyordursa. Oyun vasitəsilə belə bir uşaq duyğuları təkcə uğursuz deyil, həm də bədəni də ifadə edir. Bu vəziyyətdə, o, bir süjet olan Etude hər hansı bir səhnə tamaşaçı üçün oynaya bilər. Tamaşaçıların vəzifəsi bir hekayə ilə gəlmək və qəhrəmanın hisslərini təsvir etməkdir.
Bəzi oyunların duyğularının adekvat inkişafı üçün uşaq kifayət etməyəcək. Məktəbəqədər uşaqlar və məktəblilər, hisslərin xüsusi təhsilini tələb edir - empatiya və şəfqət mövzusunda ədəbiyyat oxumaqla (aşağıda bu barədə danışacağıq). Təbiət digərindən, emosional diapazonun olduğundan, teatr dairəsinə əlavə olaraq bir optik uşaq verilə bilər.
Musiqi vasitəsilə duyğuların tanınması bütün uşaqlar üçün müsbət təsir göstərir. Ancaq xüsusən də musiqiyə həssas olanlar. Onlar təbii introverts, düşüncələrinə yönəlmişlər. Hisslərin qasırğası ruhda qəzəblənsə də, Mimikika zəif ifadə edildi.
Emosional sahənin inkişafında oyunlar bu cür uşaqlar üçün uygundur:
"Əyləncə - kədərlidir." Alternativ olaraq kədərli, sonra əyləncəli musiqi səslənir. Hər bir uşağın əlində bir oyuncaq var. Əyləncəli musiqi oyuncaqları altında "Dance". Kədərli oyuncaq altında silkələmək və ya vuruş etmək (sakit) etməlisiniz. Bu oyundan istifadə edin, uşaq bağçası gənc qrupundakı duyğuları tanımaq üçün istifadə edin.
"Şəkili götür." Uşaqlar qəhrəmanların fərqli əhval-ruhiyyəsi ilə şəkillər paylayır. Vəzifə səslənən musiqi altında uyğun bir şəkil seçməkdir. Klassik əsərlərdən istifadə etmək üstünlük verilir. Məsələn, "Uşaq albomu" TCHAIKOVSKY.
"Əhval çəkin." Bu oyundakı duyğular rəsm vasitəsilə ifadə edilməlidir. Müəyyən bir əhval-ruhiyyəni ifadə edən musiqi səslənir. Bir uşaq emosional musiqi məzmununu çatdıran bir şəkil çəkir. Oyun hazırlıq qrupu, 5-6 yaşlı uşaqlar üçün uygundur.
Səs vektoru ilə duyğularının demək olar ki, zahiri ifadə etmədiyini xatırlamaq vacibdir. Aligmentary Mimica, onların psixoloji xüsusiyyətidir və duyğuların olmaması əlaməti deyil. Belə bir uşaq üçün oyunlar mənada tanınmaya yönəldilməlidir. Yuxarıda təsvir olunan musiqi, kartlar və masaüstləri ilə yanaşı kömək edə bilər.
Uşaq bağçası qrupunda və ya məktəb sinifində uşaqlar vektorların ən fərqli birləşmələrinə gedirlər. Buna görə müxtəlif oyunlar uşaqların duyğularının inkişafı üçün alternativ ola bilər. Daşınan və aşağı sürətlə, interaktiv və rol oynayan, bulmacalar və musiqi məşqləri. Əsas odur ki, uşaqların psixoloji xüsusiyyətlərini nəzərə almaq, onların xüsusiyyətlərinə uyğun bir tapşırıq verməkdir.
Məsələn, yavaş sahiblər yayma oyunlarına səy göstərməyəcəklər. Səslər də onlardan çəkinin. Səs-küy, həssas eşitmə üçün çox uzun bir yükdür. Ancaq emosiyaların inkişafına mobil tapşırıqları yerinə yetirərkən, bu uşaqlar analitiklərin və müşahidəçilərin rolunun öhdəsindən gələcəkdir. Qəhrəman hisslərini təxmin edə bilər, baş verənləri şərh edə bilər.
Musiqi dərsləri zamanı bir dəri vizual birləşməsi olan uşaqlara duyğuların inkişafı ilə əlaqədar olaraq, rəqs etmək və ya hadisə yerində oynamaq imkanı vermək daha yaxşıdır. Anal optik uşaqlar rəsm çəkməyə üstünlük verəcəklər. Səsli uşaq musiqi dinləmək üçün gedə bilər. Üz ifadələrinin xarici olmaması ilə, dərin bir musiqi şəkilləri yaşayır. Psixoloji cəhətdən, səlahiyyətli müəllim onu \u200b\u200b"çəkməyəcək" və bu konsentrasiyanı dayandırmayacaqdır.
Məktəbəqədər uşağın aparıcı fəaliyyəti budur, buna görə uşaqların emosional inkişafı üçün bu, çox əhəmiyyət kəsb edir. Ancaq hisslərin tam hüquqlu təhsili üçün kifayət deyil. Klassik ədəbiyyat uşaqlarının oxunması ilə empatiya bacarığını və şəfqətini inkişaf etdirmək çox vacibdir:
Kiçik tamaşaçılar üçün Klassik Ədəbiyyatı oxumaq taleyüklü bir sualdır. Onların nəhəng həssas diapazonu oyunla doymur. Hisslərin inkişafı kifayət olmalıdır, əks halda uşaq şəfqət, isterik, fobiya və çaxnaşma hücumlarından əziyyət çəkə bilər.
Uşaqlar üçün duyğuların və hisslərin inkişafının inkişafı, uğurlu sosial uyğunlaşmanın, digər insanlarla ortaq bir dil tapmaq, sevinc və zövq verən münasibətlər qurmaq bacarığıdır.
Yetkinlərin psixoloji savadlılığı müxtəlif vəzifələrin öhdəsindən gəlməyə kömək edir. Məsələn, uşaqlar üçün oyunlar, yaddaş inkişaf etdirmək, nə də körpələrin diqqətini inkişaf etdirən uyğun oyunlar istifadə etməyi başa düşməyə imkan verir. Uşaqın xüsusiyyətlərini başa düşmək hər şeyin açarıdır və məşqdən keçən valideynlərin rəylərini dinləməkdir.
Unikal bilik, Yuri Burlanın sistem-vektor psixologiyasında pulsuz bir onlayn təlimdə sizi gözləyən bir uşağı qaldırmaq lazım deyil. .
Məqalə təlimin materialları üzərində yazılmışdır " Sistem-vektor psixologiyası»Uşaqlar üçün psixoloji təlimlər və oyunlar
Bölmələr: Məktəb psixoloji xidməti
Məqsədlər:
Tapşırıqlar:
Lazımi materiallar:
Quruluş işğalı
Salamlama.
- Əziz həmkarları! Bu gün biz duyğularımız və hisslərimizdən, onların faydaları və zərərləri haqqında danışacağıq, duyğularınızı tanımağı və əhvalınızı idarə etməyi öyrənin.
1. Giriş.
Təkamül, yəqin ki, bizi özlərinə qayğı göstərmək və sevdiyimiz insanları anlamaq istəyinə həvəsləndirmək üçün bizə duyğular verdi.
Duyğular bütün bədənin təcrübəsi, o cümlədən hisslər, düşüncələr və bədən hissləridir.
6 unikal duyğu var: kədər, qəzəb, iyrənclik, qorxu, xoşbəxtlik və sürpriz. Ancaq onları və onları ifadə etdiyimiz zaman, təhsildən, ailəsindən yaşadığımız mədəniyyətdən asılıdır. Hamımız uşaqlıqdan gəlirik və bir çox şeyimiz və əməllərimizdən keçmişimizdəki köklərdən çıxan hisslər və duyğular səbəb olur.
İşlədiyimiz yeniyetmələr, yaşlarına görə yetkinliyi, yetkinliyi, duyğularını düzgün idarə edə bilmirlər. Sevgi episentrində, mübahisələr, münasibətlərin aydınlaşdırılması, onların köməyi və dəstəyimizə, fərdi yanaşmada və ya siniflə işləməyimizə ehtiyac duyur.
Yetkinləri daha yaxşı başa düşmək üçün bəzən bu yaşda özlərini təqdim etmək lazımdır.
Dərsə hazırlıq müddətində sorğu anket suallarını cavablandırdınız:
"Duyğu və hisslər haqqında nə düşünürəm?"
Cavab analizi:
1. Heç bir duyğu yoxdur?
Cavab: "Bəli" - cavab yoxdur, "Xeyr" - 10 nəfər.
2. Duyğularınızın qarşısını alanda həyatınızda hər hansı bir hal varmı?
3. Digər insanlar duyğulara müdaxilə etdikdə həyatınızda hər hansı bir hal varmı?
Cavab: "Bəli" - 10 nəfər, "Xeyr" - cavab yoxdur.
4. Başqa insanlar hisslərinizi başa düşmədikləri baş verdinizmi?
5. Başqalarının hisslərini başa düşmədiyiniz üçün baş verdinizmi?
Cavab: "Bəli" - 8 nəfər, "Xeyr" - 2 nəfər.
6. Bəzi duyğuların gizlətməsi, yatmaması, yatmaması, içərisində, heç bir halda ifadə edilməməsi üçün razısınızmı?
Cavab: "Bəli" - 9 nəfər, "Xeyr" - 1 nəfər.
Nəticə: İlk beş suala görə, ən çox qoşula bilərsiniz, çünki hiss edirəm ki, hisslər sahəsində qarşılıqlı anlaşılmazlıq son dərəcə yayılmış fenomendir. Düzdür, istisnalar var. İnsanlar arasında anlaşmanın dahiləri var, digər insanların hisslərini başa düşmək üçün çox yaxşı öyrənənlər də var.
Belə bir konsepsiya var - emosional zəka, digər insanların hisslərinizi və hisslərinizi və bu hisslərin məntiqini izləmək bacarığınızı həyata keçirmək qabiliyyətidir.
2. Test: "Duyğularınız".
Özünüzü "duyğularınız" mənzərəli testində özünüz haqqında öyrənməyi təklif edirəm.
İş vaxtı 2 dəq.
Bu vərəqdə dörd nəfəri, daha doğrusu, dördüncü bir oval, bütün xarici əlamətlərdən məhrumdur. Yalnız burnunuzu, gözlərinizi və dodaqlarını bu şəxslərə çəkməməlisiniz, eyni zamanda müəyyən bir işi yerinə yetirməlisiniz. Birinci şəxs şən, ikinci kədərli, üçüncü - pis və dördüncü - incikdir. Yəni vəzifə sadədir: dörd nəfər dörd fərqli insan duyğularını ifadə etməlidir.
Testin açarı.
Yenidən xatırlayın. Birinci şəxs sevincli, ikinci şəxs kədərdir, üçüncü şəxs qəzəb və dördüncü - təhqirdir.
Diqqətlə baxın, üzlərə bir və ya başqa bir duyğu keçməyə çalışdığınız şeylə bu çox vacib bir məqamdır. Diqqəti çəkdiyiniz xüsusiyyətlər sizin xarakterimiz və hissləriniz barədə sizə məlumat verəcəkdir.
Nəticə: Bu mənzərəli test, emosional vəziyyətinizi nə qədər düzgün keçirdiyinizi və xarakterinizin əsas xüsusiyyətlərini göstərdiyini görməyə imkan verdi.
- Cavablarınıza görə, anket, demək olar ki, hər şeyi yaşamaq istədiyiniz hisslərin olduğunu, ancaq daha yaxşı olmayacağını hiss edən hisslər var. Bütün mənfi hisslər xüsusilə istifadə olunur: qorxu, təhqir, hirs, tənbəllik və s., Bu duyğuların bir-biri ilə ünsiyyətdə olmasına mane olan bu duyğular.
Mütləq faydasız hisslər varmı? Zərər verməyən hisslər varmı?
Öz təcrübəsi nümunəsində duyğuların zərər və faydalarını müstəqil bir araşdırma keçirək. Qruplardakı tədqiqat üçün iki duyğu təklif etmək istəyirəm: "Sevgi" və "tənbəl" və hörmətli qonaqlarımızın hirs, qorxu, sevinc kimi işləməyi və bu kimi duyğularımızı seçmək istəyərəm.
3. Məşq: "Duyğuların faydaları və zərərləri."
Tapşırıq: Zəhmət olmasa iki qrupa daxil olun. Hər qrup duyğuların qeyd olunduğu bir kart alır. Bu yaxşı və pis bir duyğu ilə əlaqəli olduğunu qeyd etməlisiniz. Birinci qrup "sevgi" emosiyasına faydaları və zərərini nəzərdən keçirir. İkinci qrup "tənbəllik" faydalarını və zərərini düşünür
İş vaxtı 2-3 dəqiqə.
Nəticə: Bu ifadələr, belə bir analizin asanlıqla verilməsini təklif edir, çünki təcrübələrin subyektiv təcrübəsi və bu hissi və hissi ifadə etməyin yolları da var. Digər duyğuları nəzərdən keçirsək, bunun səbəbi üçün hər bir duyğuya ehtiyacın lazım olduğuna əmindir (bizə deyir).
Məsələn: Qorxmaq - buzda ehtiyatlı olun. Kəskinlik etmək üçün tənbəllik - mağazada satın alındı, vaxt qurtardı.
6 anket üçün, demək olar ki, hamınızın hisslərimizi gizlədə, yatırmağı və xarici ifadə etməməsi lazım olduğunu cavablandırdı. Müasir mədəniyyətdə media, hisslər və xarici təzahürləri haqqında qadağalar da mövcuddur. Bu qadağalar, bir insanın müəyyən emosional dövlətlərin (kədər, inciklik, qorxu), şüurundan qovur, çünki zəif, əmin deyil, səssiz, uğursuz görünmür.
Özlərini özlərini hiss etməyə qadir olan insanlar, bir qayda olaraq, müxtəlif, rasional əsaslandırmalarla qadağandır.
Misal üçün:
"Əsl kişilər ağlamır" (kədərə qadağa);
"Qorxu zəifliyin əlamətidir" (qorxuya qadağa);
"Yaxınlarınızdan qəzəblənmək qəbuledilməzdir" (qəzəblə qadağa);
"Mən heç vaxt uğurlu və sevincli olmayacağam" (sevinc qadağası).
Yalnız indi bizim üçün hər hissin niyə lazım olduğunu bildik. Bir insan hisslərini geri tutursa nə baş verir?
Bir illüstrasiya olaraq, bir qaynayan bir çaydanı ilə bir bənzətməyə səbəb ola bilərsiniz: möhkəm bağlanıb və hələ də bir spout varsə, nəticədə yayılacaq, batanlara və özünə zərər verərək partlayacaq. Beləliklə, və şəxs: duyğuları yelkən edir və sonra "partlayır" və hətta başqalarına və özünə zərər verir.
Əslində, hisslərin yerdəyişməsi üçün müxtəlif variantlar mümkündür: xəstəliklərə, həsrətə, depressiyaya və ya kəskin aqressiv flaşlara məruz qalmasına diqqət yetirin.
Necə davam etmək olar?
Emosional dövlətlərinizi necə dəyişdirməyi öyrənmək istəyirsinizsə, vəziyyətdən kənara çıxmaq, özünüzdən baxmaq, duyğuların yaşaması, fərqli bir nöqtədən, digərinin gözü ilə baxmalısınız.Bu, emosional vəziyyəti dəyişdirmək üçün yeganə, lakin ilkin və zəruri şərt deyil. Duyğularımızdan görünməyin bir çox yolu var. Ən əlverişli yollardan biri -
4. "Emosional termometr" oyunu. (Əlavədə Şəkil)
Bu oyun, hamısını birlikdə oynaya bilsəniz, fərdidir.
Oyun qaydaları: Oyun formalarında, günümün emosional portretini etməyə çalışın. Oyanışınızdan bəri günün hadisələrini qiymətləndirin. Səhər, gündüz və axşam rifahınıza uyğun zonaya dairəni (xaç) yoxlayın
Məsələn, səhər:
- Oyandıqda əhval-ruhiyyəniz ...
- Səhər yeməyiniz və ya iş üçün geyindiyiniz zaman hiss etdiniz ...
- Məktəbdə əhvalınız ....
Günortadan sonra və axşam emosional rifahınızın analizini davam etdirin.
İş vaxtı 2-3 dəqiqə.
Müzakirə.
Emosional qrafiklərinizi təhlil edin:
- Emosional portretlərinə baxın. Nə qədər əhval-ruhiyyəni dəyişdirdiniz? Və ya əksinə, sabit idi və nadir hallarda dəyişdi?
- Günün bütün emosional hadisələrinə baxın və digər insanların səbəb olduğu bu hissləri dairəyə çevirin.
- Dairəyə baxın. Bütün emosional rifahlı olsa,%,
neçə əhval-ruhiyyə digər insanlardan asılı oldu? Sizcə, nəyə görə? Əhvalınızdan asılıdırsa və ya başqa bir insanın əhval-ruhiyyəsindən asılı olmadıqda hansı üstünlüyünüz var?
- "Ekstremal" əhval-ruhiyyələr çox pis və çox yaxşıdır, digər insanlardan da orta əhval-ruhiyyədən daha çox asılıdır. "Ekstremal" əhval-ruhiyyəyə meyllisiz?
- Görün, günün ortasından günün başlanğıcından əhval-ruhiyyə ilə fərqlənirmi? Niyə? Düşüncə, rifahınızı yaxşılaşdırmaq üçün nə edilə bilər?
Nəticə: İnsanlar əhval-ruhiyyənin davamlılığında, digər insanların davranışından əhval-ruhiyyənin asılılığı ilə kəskin şəkildə fərqlənir. İnsanlarla birlikdə olmaq üçün, emosional həyatının xüsusiyyətlərini nəzərə almalısınız. Hisslərinizi sahibi olmaq və idarə etmək üçün öz emosional cihazınızı çox yaxşı bilməlisiniz.
Duygusal vəziyyətinin idarə olunmasında ilk addım onun şüurudur. Sonra xoşagəlməz əhval-ruhiyyədən qurtulmağınıza kömək edən yolları xatırlayın, aktiv iş vəziyyətinə keçin.
- Duygusal xoş fəaliyyətlər edin;
- avtotraining etmək;
- çalışmaq;
- Ziyarətə, meşəyə gedin.
5. "Ancaq" məşq edin
Bu səmərəli məşq həyatımızda yaranan xoşagəlməz duyğulardan sizə qurtulmağa kömək edəcəkdir.
Standart məktəb vəziyyəti:
Məktəbə gələn zaman hansı hissləri yaşayırsınız, planlaşdırılmamış 2 "Windows" cədvəlinizdə tapırsınız?
Bizim vəzifəmiz müsbət emosiyalarda "lakin" qəbulundan istifadə edərək mənfi duyğuları tərcümə etməkdir: (Bir dairə işləyirik)
Ancaq notebooku yoxlamaq üçün vaxtım var;
Ancaq yemək otağına gedə bilərəm;
Ancaq istirahət edə bilərəm;
Ancaq qəhvə içə bilərəm;
Ancaq mənim sinifə gedə bilərəm;
Ancaq başqa bir dərsə hazırlaşa bilərəm və s.
Müzakirə. Qavrayışınız mənfi vəziyyətlə dəyişdi?
6. Yansıtma dərsi.
Görülən işlərin hissi və təəssüratları.
Məqsəd: Valideynlərin pedaqoji mədəniyyətinin artırılması, emosional sferanın inkişafı barədə biliklərinin arsenalını artırır.
Tapşırıqlar:valideynlərin əlverişli emosional münasibətini yaratmaq; Məktəbəqədər yaşda olan uşağın emosional-könüllü sektorunun inkişafının xüsusiyyətləri ilə tanışlıq; Uşaqların emosionalını inkişaf etdirmək və başqalarının duyğularını, emosional və əzələ gərginliyini azaltmaq bacarığını, vəziyyətlərini və davranışlarını tənzimləmək bacarığını azaltmaq bacarığını bildirmək bacarığını öyrətmək üçün məşqlərin köməyi ilə öyrətmək
Hamımız daim müxtəlif duyğular yaşayırıq: sevinc, kədər, kədər və s. Duyğuların sinfində hisslər, təsirləri, ehtirasları, stress var. Duyğular bir-birimizi daha yaxşı başa düşməyə kömək edir. Müxtəlif millətlərə aid olan insanlar insanın üzünün ifadələrini dəqiq bir şəkildə qəbul edə bilirlər.
Bir tərəfdən duyğular, digər tərəfində, digər tərəfində, özləri özləri öz-özünə idrak proseslərinə və davranışlarına, ətraf mühitin diqqətini, ətraf mühitin qavranılmasının xüsusiyyətlərini, məntiqini əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir hökmlərin.
Psixoloji seminar: "Davam et" oyunu
Məqsəd. Öz duyğularını ifadə etmək qabiliyyətinin inkişafı.
Uşaqlar bir dairədə topu bir dairədə keçir, nə vaxt və hansı vəziyyətin nə vaxt və nə olacağını söylədikdə, "mən sevinirəm ...", "nə zaman qəzəblənirəm ...", "Mən nə vaxt əsəbiləşirəm .. . "Mən nağıl edirəm, nə vaxt ...", "mən" nə vaxt kədərlənirəm ... "və s. (" Chagrin "və" cinayət "sözlərindəki fərqə diqqət yetirin. Nə? Nə? Nə? Nə Onların hər biri deməkdirmi?)
Əksər elm adamları, adi insanlar, qeyri-spialistlər, duyğularını bölüşürlər müsbət və mənfi, müsbət və mənfi. Duyğuların bir qədər ümumiləşdirilmiş təsnifatı ümumiyyətlə düzgün və faydalıdır və hələ də "müsbət", "mənfi", "mənfi" və "mənfi" anlayışı bəzi aydınlaşdırma tələb edir. Qəzəb, qorxu və utanc kimi duyğular çox vaxt qeyd-şərtsiz mənfi və ya mənfi kateqoriyasına aiddir. Eyni zamanda, qəzəbin başlanğıcının fərdi və ya daha çox yaşamasına töhfə verə bilər - şəxsi üstünlüklərin qorunması, fərdi bütövlüyün qorunması, sosial ədalətsizliyin düzəldilməsi. Qorxu yaşamaq üçün faydalı ola bilər; O, həm də utanc, aqressivliyin tənzimləyicisi rolunu oynayır və sosial sifariş haqqında açıqlama rolunu oynayır. Lazımsız, hirs və ya qorxudan yararsız baş verənlər, həm də mənfi nəticələrə, həm də mənfi nəticələrə səbəb ola bilər, hər ikisi də qəzəb və ya qorxu yaşayır, amma sevinc, şən bir təcrübə varsa, şən bir təcrübə əsasında eyni nəticələrə səbəb ola bilər həddindən artıq həyəcan və ya gizli motivlər səbəb olduğu üçün.
Duyğular bir insanın bədəninə və ağlına təsir göstərir, bir insanın bioloji, fizioloji və sosial fəaliyyətinin müxtəlif aspektlərinə təsir göstərir. Emosiya yaşayan bir insanda üz əzələlərinin elektrik fəaliyyətindəki dəyişikliyi həll edə bilərsiniz. Bəzi dəyişikliklər beynin elektrik fəaliyyətində, qan dövranı və tənəffüs sistemlərinin (Simonov, 1975) fəaliyyətində müşahidə olunur. Qəzəbli və ya qorxmuş bir insanın nəbzi dəqiqədə 40-60 atış ola bilər. Somatik göstəricilərdəki bu cür kəskin dəyişikliklər güclü duyğuların yaşadığı zaman bu müddətdə demək olar ki, bütün neyro fizioloji və somatik orqanizm sistemlərinin iştirak etdiyini göstərir. Bu dəyişikliklər, fərdin qavrayışı, düşünmə və davranışına, həddindən artıq hallarda və psixi və psixi pozğunluğa səbəb ola bilər. Bir səbəb və ya digəri üçün kifayət qədər duyğu davranışı varsa, bir şəxs üçün, psixosomatik pozğunluqlar təhdid olunur.
Yaddaşınızda qazansanız, şübhəsiz ki, qorxu yaşamalı olduğunuz anları xatırlayacağam və ürəyimi bir dəlicəsinə vurduğunuz, nəfəsim kəsildi, ayaqları titrəyirdi və ayaqları aradan qaldırıldı. Bəlkə qəzəbin necə işıqlandığını xatırlaya biləcəksiniz. Belə anlarda, bir gulko döyən hər zərbəni, qan töküldü və bütün əzələlər gərgin və hərəkətə hazır oldu. Bu gərginliyi vermək üçün yumruqla cinayətkarın yanına qaçmaq istədin. Kədər və ya kədər anlarını xatırlayın ", şübhəsiz ki, bütün üzvlərin içindəki anlaşılmaz, izaholunmaz cazibə qüvvəsini və əzələlərinizin ləng və cansız olduğunu hiss etdiniz. Sinəmdə axmaq, roman hiss etdiniz, göz yaşları üzünüzdə və ya siz onları saxlamağa çalışaraq, oyandırarcasına sobalardan sarsıldı.
Bir insanın yaşadığı hər hansı bir duyğu güclü və ya çətinliklə tələffüz olunur - həmişə bədənindəki fizioloji dəyişikliklərə səbəb olur və bu dəyişikliklər bəzən o qədər ciddi olur, bəzən o qədər ciddidir, bəzən o qədər ciddi olur, bəzən o qədər ciddi olur, bəzən o qədər ciddi olur, bəzən o qədər ciddidir ki, onlar göz ardı edilə bilməz. Əlbətdə ki, hamarlanmış, qeyri-adekvat duyğuları ilə somatik dəyişikliklər o qədər də tələffüz edilmir, - şüurun astanasına çatmır, tez-tez diqqətdən kənarda qalırlar. Ancaq bədən üçün oxşar müxtəlif, alt addım proseslərinin ən kiçik dəyərlərinə dəyər deyil. Orta dərəcədə emosiya üçün somatik reaksiyalar, parlaq bir emosional təcrübəyə fırtınalı reaksiya kimi o qədər də sıx deyil, ancaq eyvan emosiyasının təsirinin müddəti çox uzun ola bilər. "Əhval" adlandırdığımız şey ümumiyyətlə belə duyğuların təsiri altında formalaşır.
Buna görə uşağın emosional iradəli həcmini inkişaf etdirmək çox vacibdir.
Hal-hazırda, təəssüf ki, təhsil və tədris prosesində böyüklərin dartılması məktəbəqədər uşaqların intellektual inkişafı üstünlük təşkil edir? Ancaq iki sistemin - kəşfiyyat və emosional sahənin yalnız razılaşdırılmış fəaliyyəti - hər hansı bir fəaliyyət növünün uğurla həyata keçirilməsini təmin edə bilər.
Daxili mütəxəssislərin araşdırmaları göstərdi ki, beş-yeddi il arasında dəyişən yaş dövrünün emosional sahənin inkişafı üçün həssasdır (həssasdır). Aparıcı fəaliyyət növü (fəaliyyət, uşağın inkişafı, "yeddi dünya addımları") bu yaşda oyun, bu, bir uşağın emosional sektorunu inkişaf etdirmək məqsədəuyğundur- məktəbəqədər uşaq.
Psixoloqlar "Uşaq başqalarını başa düşməyi öyrənir və yalnız sonra özünü başa düşməyi öyrənir." Buna görə, uşağın emosional sahəsinin inkişafı uşağın öz duyğuları ilə tanış olmaması, ancaq müxtəlif duyğularla tanış olmaqla, körpənin tədricən öyrənməsi ilə tanış olmaq, ona yaxın insanların vəziyyətini tutmaq lazımdır . Yetkinlərin uşaqlara vəzifəsi digər insanların duyğularını başa düşmək üçün başqa bir açardır.
Duyğuları (öz və həmyaşıdları) başa düşmək bacarığı, bir oyun şəklində olan uşaqlar müxtəlif emosional vəziyyətlər nümayiş etdirə və digər duyğu və hisslərin ("qatar emosiyalarının", "Lotto əhval-ruhiyyələri" tərəfindən təsvir olunan duyğuları təxmin edə bilərlər "ifadələrini davam etdirir "). Mütəxəssislərin fikrincə, müxtəlif emosional dövlətlərin uşaqlarının təqlidi psixoprofilaktik bir agent kimi xidmət edə bilər, çünki mimik və pantomimik məşqlərin həyata keçirilməsi bəzi duyğuların patologiyasına qarşı birləşməsinin qarşısını alır. Bundan əlavə, uşaqlar tez-tez öz duyğularını şifahi şəkildə şifahiləşdirmək olduqca çətin olduğundan, onlara onlara şifahi olmayan səviyyədə duyğulara cavab vermək imkanı vermək lazımdır.
Psixoloji seminar: "Lotto sentiments" oyunu (və ya ETUDES)
Məqsəd. Digər insanların duyğularını anlamaq və öz duyğularını ifadə etmək qabiliyyətinin inkişafı.
Masanın üstündə, duyğuların sxematik şəkilləri şəkli ilə qatlanır. Uşaq bunu heç kimə göstərmədən bir kart alır. Sonra uşaq emosiya öyrənməli və üz genişləndirilməsi, pantomimiklər, səs intonasiyalarının köməyi ilə bunu təsvir etməlidir. Qalanları təsvir olunan duyğuları təxmin edin. (Eyni şey böyüklər ilə aparılır).
Uşağın duyğularını və hisslərini başa düşməsinə kömək etmək, xoşagəlməz dövlətlərin öhdəsindən gəlmək, təcrübələrinə uyğun sözlərin kənarını genişləndirmək lazımdır. Müəllim və valideynlər belə bir işin öhdəsindən gələ bilər.
Uşaqla ünsiyyət qurmağın yollarından biri də empatiyanın meydana gəlməsi üzərində işləyir. Empatiya (yunan - empatiyadan) - bir insanın özünü başqa bir şəxsin yerində təsəvvür etmək, vəziyyətini, təcrübələrini başa düşmək bacarığı.
Psixoloqlar bir uşaqla birgə fəaliyyət prosesində empatiyanı inkişaf etdirə biləcəklərinə inanırlar. Xüsusilə faydalı birgə oxumaq olar. Müzakirə oxumaq, böyüklər hissi və təcrübələrinin uşağı tərəfindən ifadəni təşviq edir. Uşağa, hissələrini oyatmaq üçün, hisslərini gözləyənləri deyil, ondan gözləyənləri göstərmək imkanı vermək çox vacibdir. Uşağa, onun fikrincə, onun fikrincə, nağılların qəhrəmanları və nəinki əsas personajlar və nəinki müsbət personajlar barədə danışmaq üçün uşaqla danışmaq faydalıdır.
Empatiyanı inkişaf etdirmək üçün başqa bir yol, uşağın özlərini başqasının yerinə qoymaq, davranışlarını qiymətləndirmək üçün fürsət aldığı rol oyunudur.
Bu cür metodlar (oxumaq, söhbətlər, oynamaq vəziyyətləri) uşaqlara niyə bunu niyə etdiyini və əksinə niyə etdiyini anlamaq üçün cinayətkarın saytında nə qədər vacib olduğunu başa düşməyə kömək edəcəkdir. Başqalarına münasibət göstərməyi öyrənən uşaq, hərəkətlərini başa düşməyi, hərəkətlərinə görə məsuliyyət daşımağı və həmyaşıdların günahını gözləməyi öyrənəcək.
Emosional uşaqlar (qorxmaz və ya səs-küylü) motor fiziki fəaliyyətə ehtiyac duyur. Siz "aqressiv oyunlar" ("məzuniyyət, qəzəb, ayrılmaq", "Qəyyum döyüşləri", "qeyri-adi döyüş", "adlar" və digərləri) istifadə edə bilərsiniz. Evi "sükut saatı" və "bir saat edə bilər" (ritual olaraq) tətbiq edin.
Psixoloji seminar: Oyun "ROMS"
Məqsəd. Emosional bir dövlət tənzimlənməsi bacarığını meydana gətirən mənfi duyğuları sıçrayan təlim.
Uşaqlar bir-birlərinə fərqli bir anamik sözlərlə bir-birlərini bir dairədə bir dairədə keçirlər. Bu (qrupla razılaşdırmaqla) ağacların, meyvə, mebel, göbələk, tərəvəz və s.
Hər bir müraciət "və sən ..." sözləri ilə başlamalı və ortağına bir baxışla müşayiət olunmalıdır. Məsələn: "Və sən yerkəsən!". Son dairədə, oyunçular xoş bir şey söyləməlidirlər, məsələn: "və sən - günəş!"
Son dairəni keçdikdən sonra qulaq asmaq və niyə daha xoş nəyi xoşdur. Çox vaxt uşaqlar bir dostunuzla danışmaq üçün daha xoş olduğu qənaətinə gəlirlər, bu vəziyyətdə yaxşı oldu. Bundan əlavə, uşaqlar, bəzən ləzzətli bir söz, kobud bir səslə deyilirsə və ya təhlükə ilə müşayiət olunursa, insanlar üçün xoşagəlməz ola bilər.
Yetkinlər üçün oyun "Kağız Boom". 2 komanda, bir-birinə qarşı, kağız vərəqələri alın, səhv başa düşdük. Tapşırıq: Toplarınızı əks istiqamətə köçürün. Oyun, motor fəaliyyətinin qeyri-aqressiv formalarından istifadə edərək təcavüz, gərginlik atmağa imkan verir.
Bu oyun, bir tərəfdən çox zərərsiz və əylənir, ancaq bu oyun müddətində həm şifahi, həm də şifahi, həm də şifahi, həm də şifahi olaraq yayımlanmalarına diqqət yetirməyi məsləhət görürük. İştirakçıları belə bir şəkildə yayımlayan bu duyğulara nəzarət etmək vacibdir ki, bir tərəfdən, onları yaşamaq və atmaq fürsətləri var idi, digər tərəfdən bu yaşayış isə yeni birinin yaradılmasına səbəb olmaz Qrupda təəssüf səviyyəsinin artması ilə əlaqədar problemli vəziyyət.
Məktəbəqədər yaş, davranışın özbaşınalığın yaranma müddəti (davranışlarının şüurlu idarə edilməsi, xarici və daxili hərəkətləri). Yetkin və həmyaşıdlarının təsiri altında, yetkinlərin və həmyaşıdlarının təsiri altında uşağında, bir və ya digər tapşırıqla hərəkət etmək, yaranan çətinlikləri aradan qaldırmaq üçün hərəkətlərini bir və ya digər tapşırıqla tabe etmək bacarığı. Məsələn, duruşunu idarə etmək bacarığını mənimsəmək, bir müəllim kimi sakitcə oturmaq, dönmək, atlama tələb etmir. Öz bədəninizin rəhbərliyinə uşağa verilməsi asan deyil. Əvvəlcə, bu, özünüzə xarici nəzarət tələb edən xüsusi bir işdir, - uşaq əlləri, ayaqları, torso, torso, torso, torso, torsonun mövqeyinə baxanda yalnız bir anda nisbətən sabit qala bilər. Yalnız tədricən uşaqlar əzələ sensasiyaları əsasında bədənlərinin mövqeyinə nəzarət etməyə gedirlər.
Ayrıca, məktəbəqədər uşağın qavrayışını, yaddaşını, düşüncəsini idarə etməyə başlayır. Yetkinlərin köməyi ilə bir uşaq özlərini xüsusi məqsəd qoymağı öyrənir - yetkinlərin istismara verilməsini xatırlamaq üçün, bu işi bəyəndi, vəzifəni müəyyən bir şəkildə həll etmək və s.
Bununla birlikdə, bir neçə ildir (cavan məktəb yaşı), bir uşağın öz könüllü səyləri və ya əmrləri və böyüklər istəkləri ilə davranışını tamamilə tabe etmək tələb etmək mümkün deyil. Özünü tənzimləmə bacarıqlarını öyrənən uşaq, məktəbəqədər yaşdan əvvəlki oyunların apardığı prosesdə həyata keçirmək istənir. Uşaqların motivləri əməkdaşlıq etməyi öyrənə biləcəkləri oyundadır, ümumiyyətlə qəbul edilən davranış standartlarını izləyin.
Özünü tənzimləməyi inkişaf etdirən oyun tam olaraq oyundur (oyun "təkrar hərəkət", oyun "sükut sükutu - bir saat ola bilər", oyun "sükut", oyun "bəli və yox" oyunu "Bəli" oyunu "Bəli" ) və fiziki məşqlər deyil və oyundan əvvəl görüntünü göstərməli və vəziyyəti şifahi şəkildə təsvir etməlisiniz. Hərəkatın müsbət emosiyalarla müşayiət olunması vacibdir.
Və özünü tənzimləmə bacarıqlarının formalaşması ilə bağlı düzəldici və profilaktik iş üçün başqa bir vacib şərt: Oyundan sonra (yaşlarında və fərdi xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq), baş verən dəyişikliklər barədə danışmaq lazımdır proses və ya oyundan sonra. Əks təqdirdə, oyun qeyri-düzəldici bir vasitə ola bilər, ancaq yalnız əyləncədir (bu vəziyyətdə uşağın istirahət etmək, zövq almaq, vəziyyətini sabitləşdirmək, vəziyyəti var).
Psixoloji seminar: "Bəli və Xeyr" oyunu
Məqsəd. İmpulsiv hərəkətlərə nəzarət etmək qabiliyyətinin inkişafı.
Suallara cavab verərkən "bəli" və "yox" sözü danışa bilməz. Hər hansı digər cavablardan istifadə edə bilərsiniz.
Bir qızsan? Duzlu şirin?
Quşlar uçur? Goose meow?
İndi qış? Pişik quşdur?
Kvadrat top? Qış xəz palto istiləşir?
Bir burnunuz var? Oyuncaqlar canlı?
Öz emosional vəziyyətinizi tənzimləmək qabiliyyəti, hər bir insanın həyatındakı ən vaciblərindən biridir. Psixoloqlar əzələ sıxaclarını aradan qaldırmaq üçün emosional stressi azaltmaq tövsiyə olunur. Əzələ fəaliyyəti emosional sahə ilə əlaqələndirilir və əzələ gərginliyi xoşagəlməz duyğuların (qorxu, qəzəb və s.) İmkan verməsidir. Buna görə əzələ rahatlığı müsbət emosiyaların, bir uşağın sakit bir vəziyyəti, tarazlıq, məmnuniyyətin xarici bir göstəricisidir.
Əzələlərin rahatlanması (istirahət), emosional gərginliyin azaldılmasında, habelə oyanışdan SNU-ya keçid üçün şəraitin hazırlanmasında amildir.
İstirahət üzrə oyunlar və məşqlər əsas sinir proseslərinin hərəkətliliyini öyrətməyə kömək edir və qətiyyətsiz, narahat-sabitlər üçün xüsusilə faydalıdır, insanların uzunmüddətli təcrübələrinə meyllidir.
Bu cür məşqlərin müntəzəm performansı, uzunmüddətli hazırlıq tələb etməyən və uzun müddət çəkməyin, uşaqlara vəziyyətlərini necə tənzimləməyi, sülh və tarazlıq vəziyyətinin necə tənzimlənməsini öyrənməyə kömək edəcəkdir.
İstirahət məşqlərinin daha təsirli olacağına görə, bəzi şərtlər yerinə yetirildikdə müşahidə edilməlidir:
Uşaq məktəbəqədər uşaqları, böyüklər bunlara kömək edərsə, özünü tənzimləmə üsullarını mənimsəməyi, çətin vəziyyətlərdə mənfi duyğuları ifadə etməyin məqbul yollarını tətbiq edə bilirlərsə. Bunu etmək üçün, hirs, qorxu, cinayət və digər mənfi duyğular haqqında danışmaq lazımdır. Bu duyğuların niyə yaşamaq çətindir, niyə özünüz üzərində işləmək, idarə etmək və özləri etmək lazımdır.
Psixoloji seminar. Uşaqla danışma ünsiyyətinin effektiv üsulları.
Məşq "Mən mesajam."
Məqsəd: valideynlərə etibar etmək üçün şərait yaratmağı öyrət, mənfi hisslərini məqbul bir şəkildə ifadə edin.
Məsələn: "Mən səni başa düşürəm, indi hiss edirəm (kədərlənməyə, qorxu, qorxu, qorxursan) və ya istəsəniz (oynayın, gəzin, qışqırın ...), amma məni başa düşürsən, hiss edirəm ...".
Təlimat: "Mən mesajam" texnikasından istifadə edərək, baş verənlərə münasibətinizi, qeyri-universal formada olan hisslərinizi səmimiyyətlə ifadə edərək.
Vəziyyətlər:
Və ya \\ i.təqdimata baxın I. "Valideyn qurğuları" məşqi
Məqsəd eynidir. İştirakçılar çap olunmuş ifadələr - qurğular paylanır. Həm müsbət, həm də mənfi yük daşıyırlar. Yetkinlər özlərini bir-iki "+" və "-" tapmalıdırlar.
Dedi: | Sağ: |
Güclü insanlar ağlamır | Ödəniş - daha asan olacaq |
Yalnız özünüz haqqında düşünün, heç kimə peşman olmayın | Nə qədər verəcəksən - çox və al |
Həmişə atanıza bənzəyirsən (anan) | Bir anamız var - yaxşı!
Baba ən yaxşısıdır! |
Beləliklə, bütün ömrümü atan kimi sürükləyəcəksən (ana) | Hamı onun yolunu seçir |
Ağlınızın işi deyil | Fikiriniz maraqlıdır |
Sənə nə qədər güc verdik və sən ... .. | Sevirik, başa düşürük, sənə ümid edirik |
Kiməsə inanmıram, aldanmışdır | Özünüzü özünüzə dost seçin |
Səhv etsəniz, heç kim sizinlə dost olmaz! | İnsanlara münasibətiniz və onlar üçün necə hiss edirsiniz
Necə olur və cavab verəcək |
Həmişə hamısından daha pis edirsən | Hər kəs səhv ola bilər. Yenidən cəhd elə! |
Qadın axmaq | Hamısı insandan asılıdır |
Sən pissən! | Mən səni sevirəm |
Bir feek olacaqsan - biri qalacaq | Özünüzü sevin və başqaları sizi sevəcək |
Beləliklə, oyunda bir uşağın məktəbəqədər uşağının emosional iradəli sektorunu inkişaf etdirmək tövsiyə olunduğunu ümumiləşdirmək istərdim ki, bu, aparıcı fəaliyyətdir (uşaqların inkişafı zamanı, uşaq inkişafı) yeddi- dünya addımları ").