Ev, dizayn, təmir, dekorasiya.  Həyət və bağ.  Öz əllərinizlə

Ev, dizayn, təmir, dekorasiya. Həyət və bağ. Öz əllərinizlə

» Barmaq gimnastikası. "Atlar" ikinci kiçik qrupunda plastinoqrafiya dərsi "Açar atlılar" açıq oyunu

Barmaq gimnastikası. "At" ikinci kiçik qrupunda plastinoqrafiya dərsi "Atlıkarınca atları" açıq havada oyunu

Bölmələr: Məktəbəqədər uşaqlarla iş

Məqsəd: Atın bədən hissələrini və xarakterik xüsusiyyətlərini vurğulamaq və adlandırmaq qabiliyyətini möhkəmləndirmək. Səsin ifadəli ifadə olunmasını, onomatopeya bacarıqlarını formalaşdırmaq. Qeyri -ənənəvi bir rəsm texnikası ilə tanışlıq - çanaq üzərində bir barmaqla rəsm çəkmək.

Material. Bir oyuncaq - bir at, taxta bir hasar, qablarda yulaf dənələri.

Dərsin gedişi

Uşaqlar üçün klassik musiqi "Ölkədəki uşaq" səslənir.

Tərbiyəçi. Bu gün bizi ziyarətə kimin gəldiyini düşünün.

"Yol boyunca qaçır, ayaqları çırpınır. Çınqıltı, çırpın, çınqıl! Bu kimdir?"

Uşaqlar. At.

Müəllim atları uşaqlarla birlikdə araşdırır, bədən hissələrini göstərir və adlar verir.

Tərbiyəçi. At qaçanda ayaqlarını yuxarı qaldırır və dırnaqlarını çırpır. Bunun kimi - dilini sıxır. İndi göstərəcəksən.

Uşaqlar müəllimdən sonra təkrarlayırlar.

Tərbiyəçi. Atlar güclü heyvanlardır, insan və mal daşıya bilirlər. Atlar evlərdə yaşayır - "tövlələr". Atlar çəmənlikdə və ya tarlada gəzir. Söylə, atlar nə yeməyi sevirlər?

Uşaqlar. Ot, ot.

Tərbiyəçi. Doğru və onlar da atları sevirlər, yulaf yeyirlər.

Müəllim yulaf taxıllarının bir qabını göstərir və ata yem verməyi təklif edir.

Tərbiyəçi. At yemək yeyərkən bir şeir danışaq.

Uşaqlar şeir söyləyirlər "At" A. Barto.

Tərbiyəçi. Gəlin ata necə oynayacağımızı göstərək.

"Hadi, uşaqlar, biz at olacağıq.

Döndü, döndü
Və atlara çevrildilər! "

Müəllim bir şeirdən bir parça söyləyir "Bizi gəzdir, atımız!" N. Mixaylovavə uşaqlar atın hərəkətlərini təqlid edir, düz bir qaçışla qaçırlar.

"Çınqıl-çınqıl-çınqıl-çınqıl,
Mən atam, boz tərəfim,
Dırnağımla vuracağam
İstəyirsənsə, pompalayacağam! "

Oyundan sonra atlar uşaqlara çevrilir.

Müəllim uşaqları yulaf dənələri olan qabların yerləşdiyi masalara getməyə dəvət edir.

Tərbiyəçi. Yulaf dənələri üzərində barmağımızla at üçün bir hasar çəkək. Ancaq əvvəlcə barmaqlarımızı yoğuraq.

Barmaq oyunu "Atlar"

"Kağız üzərində ağ, hamar,
Barmaqlar atlar kimi tullanır.
Çınqıl-çınqıl, çınqıl-çınqıl, çılğın bir sürü qaçır "

Uşaqlar barmaqları ilə yulaf taxıllarına hasar çəkirlər. Atlı müəllim rəsmləri araşdırır, uşaqlardan nə çəkdiklərini, kimlər üçün, nə çəkdiklərini soruşur. Müəllim uşaqları şəkillərə görə tərifləyir.

Tərbiyəçi. At, belə gözəl çitler üçün təşəkkür edirəm deyir və sizə şirniyyat - şirniyyat gətirdi.

Uşaqlar və müəllim ata təşəkkür edir və evini müşayiət edir.

Biblioqrafiya.

  1. Bondarenko T.M. Birincisində kompleks dərslər gənc qrup uşaq bağçası... Məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin tərbiyəçiləri və metodistləri üçün praktiki bələdçi. - Voronej: "Müəllim" nəşriyyatı, 2003. - 270 -ci illər.
  2. Uşaq bağçasının birinci kiçik qrupunda təhsil və təlim. Proqram və təlimatlar / Komp. S.N. Teplyuk. - M.: Mosaika Sintez, 2008.- 144 s.
  3. Gerbova V.V. Uşaq bağçasının birinci kiçik qrupunda nitqin inkişafı ilə bağlı dərslər. Dərs planları. - 2 -ci nəşr, Rev. və əlavə edin. - M.: Mozaika-sintez, 2008.- 112s.

Detallar

Qeyd: bu dərs Yapon professoru Makato Shichida metodologiyasının elementləri ilə aparılır. Onun metodologiyasının xarakterik xüsusiyyətlərindən biri, beynin sağ yarımkürəsini inkişaf etdirən, uşaqlara sevgi, özünəməxsusluq hissi və insanlar arasında qarşılıqlı əlaqə yaratmağa kömək edən oyunlardır.Shichida metodu dərsində bir çoxumuz üçün qeyri -adi olan öyrənmə elementləri ilə qarşılaşacaqsınız. qucaqlayır, intuisiyanın inkişafı üçün oyunlar, təsəvvürlər və əlbəttə ki, yaddaşın, məntiqin, diqqətin inkişafı üçün ənənəvi oyunlar da mövcuddur.

Mən də daxil olmaqla bir çox insan atları sevir, amma bu başa düşüləndir, çünki çox gözəl və zərif heyvanlardır. Əgər siz də onları sevirsinizsə və uşağınıza bunları oynaq şəkildə izah etmək istəyirsinizsə, onda məni izləyin!

Həm sizin, həm də körpənin içindəykən uşağınızla oynamaq çox vacibdir yaxşı əhval və uşağın marağını itirərsə oynamağı dayandırın.

2 ilə 3 yaş arası uşaqlar üçün "Atlar" mövzusunda dərsin xülasəsi.

Bir qucaqlaşmadan başlayırıq, uşağınıza onu nə qədər çox sevdiyinizi söyləyin! Oynamağa dəvət edin və əmin olun: "Biz oynayacağıq, siz də uğur qazanacaqsınız!"

1. Atlarla tanışlıq.

Başlamaq üçün atların fiqurları ilə tanış olaq - atın nə cür yel, dırnaqları və quyruğu olduğunu diqqətlə nəzərdən keçirək. Və bunları harada tapa biləcəyinizi söyləyəcəyik.

Dərsin bu hissəsi üçün bir hiss qutusu hazırladım. Tam bir tövləmiz var! Burada samanla oynadıq, atları suladıq və yedizdirdik. Hər atın öz çırpıntısı vardı, onlara su verməzdən əvvəl bütün atları saydıq və eyni miqdarda vedrə su götürdük, hər biri su tökdü, amma yeməklər ümumi bir yemə töküldü.

Eyni zamanda nəfəs alaraq işlədik - otları əlimizə alıb üstünə üfürdülər.

2. İntuisiyanı inkişaf etdiririk.

Sezgi hər hansı bir körpənin fitri qabiliyyətlərinə aid olduğu üçün onu inkişaf etdirməkdən xoşbəxtik. Bu gün tayın üç ot otundan hansının altında gizləndiyini axtarırdıq - gizləndim, oğlum da təxmin etdi.

3. Motor bacarıqlarının inkişafı.

Motor bacarıqları üçün bir az vaxt sərf etdilər: çubuqlardan padok düzəltdilər.

Baza duzlu xəmirdən hazırlanmışdı və içinə "hasar" ilişmişdi.

Bir atlı ilə bir at etdi. (Yenə motor bacarıqlarının inkişafı).

4. Axtarış oyunları (diqqəti və yaddaşı inkişaf etdirin):

4.1. "Solda kimin hissəsi var?" Tapın.

(Hər bir xəttin sol cərgəsində yerləşən hissəyə (ayaq, quyruq, yal və s.) Hansı atın aid olduğunu müəyyən edirik).

4.2. Cüt axtarış:

Atların kölgəsini axtarırdıq, çünki vəzifə çətindir atların siluetləri fərqlidir, amma biz bunu etdik.

4.3. Dominoları düzürük.

4.4. Atlar yenidən qidalanırdı.

Menyuya baxdıq, atların nə yediyini öyrəndik.

Sonra evin ətrafında "at üçün yemək" əşyaları topladılar (ot və yulaf kartlardakı şəkil şəklində təsvir edildi, alma, kraker, yerkökü və su gerçək idi).

Bütün əşyaları gözə çarpan bir yerdə, məsələn, rəfdə, masada gizlətdim - yəni. gözlərinizlə tapa biləcəyiniz üçün.

4.5. Yaddaşı inkişaf etdiririk.

Yaddaş şəbəkəsi oyunu oynadıq - bu bir obyektin vəziyyətini əzbərləmək üçün bir oyundur. Oyunun mahiyyəti belədir:

Ardıcıl olaraq 3 ədəd 2 satır kart qoydum, hər bir şəkli nəzərdən keçiririk, tələffüz edirik və sonra hər şeyi tərsinə çeviririk. Sonra əşyalardan birinin adını çəkirəm və uşağa kartı tapmasını xahiş edirəm, oğul istəklərimi yerinə yetirir, səhv etdiyimizi yoxlayırıq, kart çevrilməmiş qalır, lazım olan kartı axtarmağa davam edirik.

5. Dizayn və təxəyyül:

Tangramlardan bir at topladı. Vərəqdə fiqurların konturlarını təsvir etdim, Azamat onları qatladı.

6. Rəng qavrayışı.

6.1. Şal və yəhər rənginə görə hər bir kovboyu bir at tapın.

6.2. At kartlarını (qırmızı, qara, boz, qəhvəyi) şaquli olaraq 3 hissəyə kəsdim. Uşaq atı tamamilə bükür. Bir az oynadım, atları səhv sıraya düzdüm, oğluma hər şeyi düzəltməyi təklif etdim.


7. Bulmacalar - məntiq və diqqəti inkişaf etdiririk.

7.1. Məntiqi bir sıra topladı. Mən özüm yazdım, oğlu təkrarladı.

7.2. Tapmacanı bir yerə qoyun, 4 elementi yığılmadı, Azamat bütün şəkli sona qədər bir araya gətirdi.


8. Barmaq gimnastikası: "At qaçdı".

Uşağı qarşınıza qoyun, açıq ovuclarınızla ovuclarınıza toxunun, yüngülcə vurmağa başlayın və deyin:

At tarlada, tarlada qaçdı.

At sərbəst, sərbəst gəzirdi.

At sürdü və külək uçdu

Sürətli atla ayaqlaşmaq istədim!

Sonra əllərinizə kiçik bir çəhrayı barmağınızı götürün və barmaqlarınızı ucdan ovuca qədər yoğurun:

At qaçırdı

Kiçik bir çay boyunca.

Üzük barmaqlarının istiləşməsinə davam edirik:

Ardınca qaçdılar

Bir dəstə qoyun.

Sırada orta barmaqlar var:

Körpüdə oldu

At qaçışı

Onlardan sonra indeksləri istiləşdirməyə davam edirik:

Arxasında qurbağalar var

Gəzməyə qərar verdik!

Oyunun ən sonunda növbə baş barmaqlara gəlir:

At, at, gözəl gəzinti,

Birlikdə istirahət etməyin vaxtıdır!

9. Logo ritmi: "At"

Dərsin bu hissəsi üçün bizə lazımdır bu mahnı .

Mahnını dinləməzdən əvvəl yenidən at heykəlciyinə fikir verin. Bir atın yelinin, nə dırnağının, quyruğunun olduğunu xatırlayaq.

Birlikdə oxumaq üçün hecanı "məşq et": "amma" (uşaqla birlikdə onomatopeyanı tələffüz edirik).

De: "İndi ata minəcəyik", uşağa taxta qaşıq verin (yaxşı ki, evdə taxta qaşıq yoxdursa, başqası edəcək).

Bir mahnı oxuyarkən uşağı dizlərimizə atırıq (at sürürük) və qaşıqlarla ritmik olaraq vurmağa kömək edirik (dırnaqları çırpır). "Xeyr-yox" xoruna, uşağın ayaqlarına qaşıqla üç dəfə vurmasına kömək edirik, atı "uyğunlaşdırmağa" çağırırıq.

Biz gedirik - atla gedirik, amma, amma, amma!

Bütün uşaqlar xoşbəxtdir, amma, amma, amma!

Sürməkdən məmnunam, amma, amma, amma!

Dırnaqlar yüksək səslə qışqırır: Amma, amma, amma!

(Bu gimnastikanın necə ediləcəyi ilə bağlı bir videoya baxa bilərsiniz).

Qaçdı və atlarımız yenidən ac qaldı:

10. Motor bacarıqları və hərəkətlərin koordinasiyası:

Anaları bir bala ilə bəsləyirik (menyu kartları), çubuqlarla yeməyə bir yol hazırlayırıq (qapaqlar, muncuq və ya lobya istifadə edə bilərsiniz). Əvvəlcə soldan sağa, sonra sağdan sola.

11. Yaradıcılıq.

Ertəsi gün yaradıcılıq işinə başladıq. Həndəsi fiqurlardan "At" aplikası hazırladıq.


Bir at üçün yele düzəltdik.

Evdə hazırladığımız atı yaşıl bəzəmək qərarına gəldik:

Demək olar ki, hər şeyin yaşıl olduğu, atlar da daxil olmaqla, insanların və buna görə də minicilərin qırmızı olduğu yaşıl bir ölkədən olduğunu bir az xəyal etdik.

Bu iki gün ərzində atlar haqqında çox şey öyrəndik, onlarla canlı ünsiyyət qurmaq qalır və bunu mütləq edəcəyik! Bütün yaxşı əhval -ruhiyyə, xoş və maraqlı oyunlar! Diqqətinizə görə təşəkkür edirik!

Dərs materialları saxlanılır bu link vasitəsilə.

“Uşaqların qabiliyyət və hədiyyələrinin mənbəyi parmaklarınızın ucundadır. Barmaqlardan, məcazi olaraq desək, yaradıcı düşüncənin qaynağını qidalandıran ən gözəl axınlar var "(V. A. Suxomlinsky)

Uşağın həyatı dünyanı öyrəndiyi, öyrəndiyi, inkişaf etdiyi, böyüdüyü bir oyundur. Barmaq gimnastikası barmaq oyunlarıdır. Barmaq gimnastikası uşaq doğulandan bəri vacibdir. Artıq həyatın ilk həftələrindən bir uşaqla ünsiyyət quraraq, onunla danışmalı, uşaq bağçalarına qafiyələr və zarafatlar etməlisiniz. Uşaqla əlaqə qurmağınıza və bir çox müsbət emosiyalara səbəb olmağınıza imkan verir.

Motor bacarıqlarının inkişafı ilə səs tələffüzü, səslərin avtomatlaşdırılması yaxından əlaqələndirilir, intonasiya, səsin ifadəliyi, həm də üz ifadələri, plastiklik, həm ümumi, həm də incə motor bacarıqlarının dəqiqliyi və koordinasiyası formalaşır. Gündəlik olaraq həyata keçirilən barmaq gimnastikası, darıxdırıcı fəaliyyətləri həyəcanverici hallara çevirməyə imkan verir, kortikal beyin strukturlarının funksional vəziyyətini, incə motor bacarıqlarını və nitq fəaliyyətini yaxşılaşdırmağa kömək edir.

Elm adamları barmaq hərəkətlərinin uşaqların nitqinin inkişafına müsbət təsir etdiyini sübut etdilər.

Bir uşaq barmaq gimnastikası edərkən nə olur.

1. Barmaqların ritmik hərəkətlərini induktiv olaraq yerinə yetirmək beynin danışma mərkəzlərində həyəcana və nəticədə nitqin inkişafını stimullaşdıran nitq zonalarının əlaqələndirilmiş fəaliyyətinin artmasına səbəb olur.

2. Barmaqları olan oyunlar böyükləri təqlid etmək qabiliyyətini inkişaf etdirir, diqqətlə dinləməyi və nitqin mənasını anlamağı öyrədir, uşağın nitq fəaliyyətini artırır.

3. Uşaq diqqətini cəmləməyi və düzgün paylamağı öyrənir.

4. Uşağın nitqi daha aydın, daha ritmik, parlaq olur, yerinə yetirilən hərəkətlərə nəzarət artır.

5. Uşağın yaddaşı inkişaf edir, çünki əlin müəyyən mövqelərini və hərəkətlərin ardıcıllığını əzbərləməyi öyrənir.

6. Körpə təxəyyül və təxəyyül inkişaf etdirir.

7. Barmaqlar güc və elastiklik qazanır ki, bu da yazı bacarıqlarının mənimsənilməsini daha da asanlaşdıracaq.

Barmaq gimnastikası "Yağış yağdıüzərində gəzmək ". I. V. Nişcheva

Yağış gəzintiyə çıxdı. "İndekslərimizlə masada gəzirik * və
orta barmaqlar.
Küçədən aşağı qaçır. Bir anda bir barmağınızı bükün
Pəncərədə zərb alətləri hər bir xətt üçün.
Böyük pişiyi qorxutdu
Yoldan keçənlərin çətirlərini yudum
Yağış damları da yudu.
Şəhər dərhal islandı. Sanki ovuclarımızı silkələyin
sonra suyu onlardan silin.
Yağış bitdi. Yorğun. Avuçlarımızı masanın üstünə qoyuruq.

Barmaq gimnastikası "Köməkçilər".

Bir iki üç dörd,
Qabları yuduq:
Çaynik, fincan, kepçe, qaşıq

Və böyük bir qaşıq.

Yeməyin hər adı üçün barmaqları bükürük.
Qabları yuduq Bir ovuc digərinin üzərində sürüşür.
Yalnız kuboku sındırdıq,

Çömçə də parçalandı,

Çaydanın burnu qopdu,

Qaşığı bir az qırdıq.

Barmaqları yenidən bükün.
Anama belə kömək etdik. Alternativ olaraq, ritmik olaraq kameranın üstündəki kamı vurun və əllərimizi çırpın.

Barmaq gimnastikası "Mənzildə çox mebel."

Barmaq gimnastikası "Neçə ayaqqabı at ABŞ ".

Alternativ olaraq masaya vurub əl çalırıq.

Ayaqqabının hər bir adı üçün, böyük ayaqlardan başlayaraq ayaq barmaqlarını eyni anda hər iki əlinizə bükün.

İlk dəfə sayaq

Neçə ayaqqabımız var.

Ayaqqabılar, terliklər, çəkmələr

Natasha və Sırğalar üçün,

Həm də ayaqqabı

Sevgililərimiz üçün,

Amma bu çəkmələr

Körpə Galenka üçün.

Barmaq gimnastikası"Əlcək taxıram."

Barmaq gimnastikası "Kompot".

Barmaq gimnastikası "Payız yarpaqları".

"Yağış" hərəkətli məşqi.

Barmaq gimnastikası "Moruq üçün".

Barmaq gimnastikası "Giləmeyvə üçün".

"At" barmaq gimnastikası

Barmaq gimnastikası ən asan və eyni zamanda biridir təsirli yollar Bebeğinizə əllərin incə motor bacarıqlarını öyrətməsinə və danışma bacarıqlarını inkişaf etdirməsinə kömək edin. Psixoloqlar, pediatrlar və nevroloqlar zehni və fiziki inkişafda geridə qalan uşaqlar üçün hərəkətlərin koordinasiyasını yaxşılaşdırmaq üçün məşqlər etməyi məsləhət görürlər: axı onların köməyi ilə danışma mərkəzləri işə düşür və ümumi intellektual inkişaf da stimullaşdırılır. Ancaq uşağınız tamamilə sağlam olsa belə, barmaq oyunları onun üçün əla əyləncə rolunu oynayacaq, yeni obyektlərin, heyvanların, fəsillərin, təbiət hadisələrinin adları ilə tanış edəcək. Buna görə də, bu gün "Ev heyvanları" mövzusunda barmaq gimnastikasını diqqətinizə təqdim edirik.

"Ev heyvanları" məşqlər dəsti, əllərin və barmaqların ritmik hərəkətləri ilə müşayiət olunan qısa bir qafiyədir. Bir qayda olaraq, uşaqlar bu məzəli uşaq bağçalarını asanlıqla xatırlayır və böyüklərdən sonra zövqlə təkrarlayırlar. Ancaq uşaqların diqqətindən sui -istifadə etməyin və beş dəqiqədən çox vaxt sərf etməyin. Sizin və körpənizin qələmlərin incə motor bacarıqlarını öyrətmək istəyiniz varsa, uşağınızı gündə bir neçə dəfə buna dəvət etmək daha yaxşıdır.

Quzu, Susuz buzovlar, Qobi, Pişik balası, Balalar

Quzu
Səhər tezdən axtarılır
İki qoçla mübarizə aparın.
(iki əlin ovucları aşağı, dirsəklər ayrı)
Buynuzlarını ataraq,
(hər iki əlin şəhadət barmağı və kiçik barmaqları halqada bükülür və irəli çıxır, quzuların buynuzları təsvir edilir, qalan barmaqlar ovuclara basıldı)
Mübarizəyə başladılar.
Uzun müddət dayandılar,
(bir tərəfdən şəhadət və çəhrayı barmaqlarını əyilmiş göstərici ilə, digər tərəfdən də çəhrayı barmaqları ilə yüngülcə vuran itburnu buynuzları)
Hamı bir -birinə yapışdı.
Ancaq nahar vaxtı, birdən yorğun,
Ayrıldı, buynuzlar qaldırıldı.

Susuz buzovlar
Güclü buzov böyüdü,
(sağ tərəfdən, kiçik barmaq və göstərici istisna olmaqla, bütün barmaqlar bükülür və ovuca basılır)
Digər buzov da belədir.
(kiçik barmaq və göstərici istisna olmaqla, bütün barmaqları sol əlinizlə bükün)
Hər gün yellədilər.
Onları ayırmağa kim kömək edəcək?
(hər iki əlin açıq barmaqları "popo")

Qobi
Bir goby gəzirdi
(buynuzları göstər: bunu etmək üçün yumruqlarınızı baş barmağınızla ön barmaqlarınızla irəli çəkin)
Çit boyunca
(ovuclarınızı göğsünüzün önünə qoyun, barmaqlarınızı uzadın, ovuclarınızı dik olaraq qoyun),
Bir pıçıltı gördüm -
(ovuclarınızı rahatlayın ki, gücsüz yerə asılsınlar)
Hekayəni yenidən başladın.
(qollarınızı yanlara uzatın, uşaq bağçasını bir neçə dəfə təkrarlayın)

Pişik çıxacaq
Pişik bağçaya çıxacaq,
(yumruq sıxılmış, orta və şəhadət barmağı masada "gəzir")
Bütün insanlar təşvişə düşəcək.
(qollarınızı yanlara uzadın və çiyinlərinizi çəkin)
Həm xoruz, həm də toyuq
(baş barmaq və barmaq bağlanır - "gaga", qalanları əyilmiş - "tarak")
Kənd küçəsindən.
(sonra baş barmağına orta, üzük, kiçik barmaq - kiçik bir "tarak" bağlayın)
Pişiyi ziyarətə çağıracaqlar,

Pişiyi müalicə edəcəklər.
(əllərinizi göstərin - ovuclarınızı yuxarı qaldırın)

Balalar
Bu evdə balalar yaşayır.
Anaları çağırılır - dərhal qaçırlar.
(gənc ev heyvanlarına ad verərkən, baş barmağından başlayaraq barmaqlarını uzadırlar)
Tay sürətlidir
Tüklü pişik balası,
Dana güclüdür,
Kukla oynaqdır
Buynuzlu keçi,
Bütün uşaqlar qaçdı.
(bütün barmaqlar - yenidən yumruğa)

Ev heyvanları, uşaq, keçi, pişik, pişik, at

Ev heyvanları
Atam mənə kartpostal alıb
(uşaqlar hərəkətləri təqlid edirlər - ritmik olaraq "kartpostalları masaya qoyun")
Gördüklərimi söyləmək istədim.
(barmaqları növbə ilə bağlayın)
Mən donuz balaları olan bir donuz görürəm.
("Dürbünlə baxır")
Dana ilə inək görürəm
("Dürbünlə baxır")
Pişikləri olan bir pişik görürəm
("Dürbünlə baxır")
Uşaqlarla bir keçi görürəm
("Dürbünlə baxır")
Və quzuları olan bir qoyun görürəm.
("Dürbünlə baxır")
Gördüyüm ev heyvanları
("Dürbünlə baxır")
Həmişə sənə içmək üçün bir şey verəcəyəm, səni yedirəcəyəm, incitməyəcəyəm.
("Su tökmək", "bir qab yemək" vermək, ütüləmək)

Uşaq
Bir uşaq otun üstündə uzanır.
"Mən-mən-mən!" - uşaq qışqırır.
(keçini göstərir)
Ayaqları əyri
(ayaqları döymək)
Buynuzları darıxdırıcıdır.
(buynuzları göstərir)
Mənə süd vermədi,
Bir parça pendir vermədim.
Hələ heç nə verməyib.
(çiyinlərimizi çəkirik)
O, acgöz deyil, sadəcə kiçikdir.
(balaca uşağın nə olduğunu göstərir)

Kozonka
Buynuzlu keçi,
Kiçik keçi dirəklənir.
(başına "buynuzlar" qoyduq)
Çitin arxasına qaçdı
Bütün gün rəqs etdi.
(əyləncəli rəqs)
Ayaqları keçi üstdən!
(ayaqları döymək)
Keçi buynuzları əl çaldı!
(əllərimizi başımızın üstünə çırpırıq)

Pişik
Ağ, tüklü pişik
Qarnını dili ilə yuyur.
(uşaq sol ovucunu sağ ovucuyla vurur)
Qulaqları yuyur, pəncələrini yuyur,
(uşaq sol xurma ilə sağ ovucunu vurur)
Və pəncələrdə - caynaq cızıqları.
(uşaq indeksi, orta, adsız, kiçik barmaqlarını növbə ilə kilidləyir və əllərini iki dəfə fərqli istiqamətlərə çəkir)

Pişik
Bir iki üç dörd!
(bir -birinə ovuclarla sürüşmə zərbələri)
Pişiklər evimizdə yaşayırdı
(növbə ilə bir əli, sonra digərini irəli)
Pişiklər topla oynayırdılar
(barmaqları bağlayın)
Pişiklər südlərini qucaqladılar
("nəlbəki" lərin ovuclarını üzünə gətirir və dili ilə çalmağı təqlid edirlər)
Pişiklər pəncələrini itilədilər
(dizləri cızmaq asandır)
Boz siçanları tutduq.
(əl çalmaq)

At
Atımı sevirəm
Xəzini yumşaq bir şəkildə tarayıram,
(əllərini sığallayaraq)
At quyruğunu tarakla hamarlayacağam
(hər barmağını sığallayaraq)
Və ziyarətə atla gedəcəyəm.
(barmaqlarını masaya vuraraq)

Siçan, "Miyav, woof, moo və digərləri", Çoban və qoyun, Donuzlar

Siçan
Siçan bir dəfə çıxdı
(hər iki əlin barmaqları masada "qaçır")
Baxın saat neçədir.
(əllərini ovuclarını yuxarı və aşağı çevirin)
Bir iki üç dörd
(yumruq sıxdı)
Siçan çəkiləri çəkdi.
(barmaqlarını yumruqlarından atın)
Birdən qorxunc bir zəng gəldi
(barmaqlarını bağlayın, ucları bir -birinə yüngülcə basaraq)
Siçan qaçdı.
(əllərini arxasına gizlət)

Miyav, vay, moo və başqaları
Bütün gün şam ağacları tərəfindən otlandı
İki qız yoldaşı - Mən və Mu,
(buynuzları göstər, başını yelləyin)
Miyav çəlləyi günəşdə qızdırdı
(bir əlin baş barmağını və kiçik barmağını yuxarı qaldırın, qalanını ovcunuza sıxın - "pişik")
Bütün gün ona mane olun.
(digər əlin şəhadət və orta barmaqları ilə qoyun buynuzlarını təsvir edin və "pişik" lə yüngülcə güləşin)
Quack çayın yaxınlığında üzdü,
(baş barmağını qalana - "ördək" ə vurun, ördəyin necə daldığını təqlid edərkən barmaqlarını baş barmağına ayırın və bağlayın)
Qarğaya mahnı oxudu,
(baş barmağını və barmağını bağlayın, qalanını düzəldin və geniş yayın - "xoruz"; barmaqlarınızla təqlid edin, xoruz oxuyanda)
Woof eyvanda uzandı
(sağ əlin ovucunu kənara qoyun, baş barmağını yuxarı qaldırın - "qulaq", sonra kiçik barmağınızı aşağı salın, sonra qaldırın - "it hürər")
Burun çalılarının altında ağız.
(ovuclarınızı başınızın üstünə gətirin - "donuz qulaqları")
İndi, dostum, xatırlat
Adla ad verin
Bu isti günortadan sonra olanlar
Gözümüzü tutduq.
(sözügedən heyvanlara ad verin)

Çoban və qoyun
Qoyunların xəz paltolarının üzükləri var
O qoyunlar çayın kənarında otlayırlar.
(barmaqlarınızdan növbə ilə "üzüklər" düzəldin)
İki yaramaz it onları otlayır,
Bu onların tüklü quyruğunu silkələyir.
("itləri" təsvir etmək üçün hər iki əlin barmaqlarından istifadə edin. Əllərinizi quyruq kimi dalğalandırın)
Ağacın yanındakı təpədə çoban
("dağ", sonra "ağac" təsvir etmək üçün əllərinizlə)
Borunu çətinliklə oynayır.
Bacarıqlı barmaqlar sürətlə qaçır.
("Fleyta çal")
Çəmənlikdə dandelionlar çiçək açır.
(əllərinizlə "çiçək" çəkin)
Zəng küləkdə yellənir.
(əl sıxışmaq)
Gözəl bir melodiya eşidirik.
(sağ əlinizi sağ qulağınıza sıxın, qulaq asın)

Donuzlar
Bu kök piglet bütün günü quyruğunu tərpətdi
(kiçik barmağını göstərir)
Bu kök donuz arxasını hasara söykəyirdi.
(adsız göstərilir)

La-la-la-la, lu-lu-li, donuz balalarını sevirəm!

Bu kök donuz burnu ilə torpaq yığırdı,
(orta göstərilir)
Bu kök donuz özü bir şey çəkdi.
(indeksi göstərir)
La-la-la-la, lu-lu-li, donuz balalarını sevirəm!
(kameraları sıxmaq və açmaq)
Bu kök donuz tənbəl və ədəbsizdir
(böyük göstərir)
Ortada yatmaq istədim və bütün qardaşları bir -birindən ayırdım.
(əlimizi yumruğa sıxırıq, baş barmağımızı içəri sıxırıq)

Pişik torjoka getdi, Balıq, Göldən Balıq, Balıq üzdü, İt

Pişik torjoka getdi
Pişik bazara getdi,
(başın üstündə "qulaqları" göstər)
Bir pişik pastası aldım.
(sol ovucunuzu sağın üstünə vurun, sonra əllərinizi dəyişdirin)
Pişik küçəyə çıxdı,
(başın üstündə "qulaqları" göstər)
Pişik bir çörək aldı.
(sol ovucun üstünə sağ yumruqla çırpın, sonra əllərinizi dəyişdirin)
Özünüz yeyirsiz?
(uşaq çiyinlərini çəkir)
Yoxsa bir zainke götürsün?
(sağ əl yumruğa sıxılır. Şəhadət və orta barmaqlar qulaqları göstərir. Barmaqlar əyilə bilər)
Özümü dişləyəcəyəm
(uşaq çiyinlərini çəkir)
Bəli, və mən sökəcəyəm.
(sağ əl yumruğa sıxılır. Şəhadət və orta barmaqlar qulaqları göstərir)

Kiçik balıq
Balıq suda üzür
(uşaqlar ovuclarını bir -birinə bükərək, balıq üzərkən təsvir edir)
Balıq oynamaq əyləncəlidir.
Balıq, balıq, fitnə,
(barmaqlarını silkələyin)
Sizi tutmaq istəyirik.
(yavaş -yavaş ovuclarınızı bir araya gətirin)
Balıq belini əydi
(yenidən üzən balıqları təsvir edin)
Bir qırıntı çörək götürdü.
(iki əlinizlə tutma hərəkəti edin)
Balıq quyruğunu yellədi,
(yenidən "üzmək")
Balıq tez uçdu.

Göldən gələn balıqlar
Balıq göldə yaşayır
Balıq göldə üzür.
(ovuclar bağlıdır və hamar hərəkətlər edir)
Birdən quyruğu ilə vurdu,
(ovuclarınızı ayırın və dizlərinizə vurun)
Və eşidəcəyik - sıçrama, sıçrama!
(ovuclarınızı bazaya bir yerə qoyun və əllərinizi çırpın)

Balıq üzdü
Balıqlar üzdü, daldı
Təmiz, isti suda.
(hər iki əlin barmaqları bir çimdiklə bükülür. Əllər dalğada dalğıc balığını təsvir edərək çiyindən hərəkət edir)
Qısalacaqlar
(barmaqları sıx sıxılır)
Açacaq
(barmaqlar fanat kimi uzanır)
Özlərini qumda basdıracaqlar.
(barmaqlar bir -birinə sıxılır və qumda basdırılmış kimi görünür)

İt
Barmaqlar gəzintiyə çıxdı
(barmaqlar masanın üstündən keçir)
Şən rəqs etməyə başladılar.
Belə, belə
(baş barmaqlarınızı yumruqdan çıxarın)
Şən rəqs etməyə başladılar.
Barmaqlar oynadı
(barmaqlar bir çimdikdə toplanır, açılır və bağlanır)
İt görüldü.
(sol əlin barmaqları bağlanır və düzəldilir. Sağ əlin barmaqları bir çimdikdə toplanır, göstərici əyilir ("it"))
Yüksək səslə hürür
Barmaqlar qorxudur.
("it" rəqəmi. Baş barmaq atlayır)
Barmaqlar birlikdə qaçdı
Hamı yumruğa sıxıldı.
(sol əl yumruğa sıxılır)
Və it gəzir
Barmaq tapmır.
(sol əl yumruğa sıxılır, sağ əl - "it" sol ətrafında hərəkət edir)
Yumruqlar döyünürdü.
(bir yumruq digərini döyür)
İt qorxdu.
(barmaqlar masanın üstündən keçir)
Yaxşı, yenə barmaqlar
Birlikdə rəqs etməyə başladılar.
Rəqs etdi, rəqs etdi
Oh, necə tez yorulduq!
(əllərinizi aşağı salın)
Bir az istirahət edəcəyik
(ovuclar başın altına bükülür - "yatır")
Və yenidən rəqs etməyə başlayacağıq.

Tatyana Yurina
"Ev heyvanları" barmaq oyunları

Pişik və siçan

Pişik mahnı oxuyur, ( Sağ əl barmaqları(pişik) "Gəzmək" masanın üstündə.

Ovçuluğa gedin.

Pəncələri sərbəst buraxın, hər iki əlinizin yumrularını masanın üzərinə qoyun.

Boz siçan qorxudur. Yavaş -yavaş düzəldilir barmaqlar pişik kimi göstərir

pəncələri buraxır.

Sonra barmaqlar yenidən yumruğa yığ.

Hərəkətlər edərkən əllərinizi masanın üstünə qaldırın.

Kiçik pişik daha sakit sürünür Sağ əl barmaqları(pişik) yavaş -yavaş "Gəzmək" masanın üstündə.

Evdəki hər səsi eşidir.

Gəl siçan, əsnəmə Sol əl barmaqları(siçan) tez "Qaç".

Tez qaçın.

Gülməli atlar

Arxaya baxmadan açıq sahədə ( Barmaqlar iki əlinizi yastıqlarla masanın üzərinə qoyun,

Sürətli atlar yarışır. Tez sıralayın və masaya vurun (atlar)

Tıkla-tıkla-vur, tıkla-tıkla-dilini vur.

Sürətli bir sürü qaçır. Tez təkrarlayın barmaqlarını çəkin və hərəkət etdirin

Cədvəl (atlar atlayır)

Pişiyimiz kimi Orta, adsız və böyük sağ əlin barmaqları

Pedlərlə əlaqə qurun (pişik burnu)... Kiçik barmaq və barmaq

Barmağınızı yuxarı çəkin (qulaqlar)

Səbətdə yatmaq. Avuçlarınızı bir qab şəklində bir yerə qoyun (səbət).

Bir pişik kürkü kimi Sol əlin ovucunu yumşaq bir şəkildə vur

Yumşaq, sərt deyil. sağ əl (pişik).

Və hər ayaqda Barmaqlar hər iki əl yumruğa sıxılır (pişik pəncələri).

Yavaş -yavaş yumruqlarımı açıram barmaqlarını yaymaq

tərəflərə (pişik pəncələrini açır).

Pişik iki əlinin ovucları ilə yerdə gəzir (pişik) yavaş -yavaş

"Aşmaq" masanın üstündə (pişik gizlədir)

Pişik, pişik, pişik - (Dairəvi hərəkətlərdə, ovucunuzla vurun

İlıq qarın, üzərində qarın.

Bizə yaxınlaşın. Hər iki əlin fırçaları ilə cəlbedici hərəkətlər edin.

Budur bir xama qabı, xurma şəklində bir qab şəklində qoyun (bir qab).

Budur bir boşqab süd. Əllərinizi masaya qoyun, ovuclarınızı yuxarı qaldırın və basın

qabırğalar bir -birinə (boşqab).

Dilinizlə yaxşı qucaqlayın! Xurma (boşqab)üzünüzə gətirin və dilinizlə yalayın.)

Baxın - uşaqlar (hər iki əl yumruğa sıxılır. Kiçik barmaqlar və barmaqlar

Uşaqlarım var. barmaqlarınızı düzəldin(buynuzlar).

Təzə çəmən, orta, adsız və böyükdür hər iki əlin barmaqları

Bir çimdiklə qatlayın (ağız)... Böyük yönləndirmə barmaqlar

Çimdik (keçilər otları dişləyir).

Yivin üstündən tullanın. Çəhrayı və şəhadət barmaqları uzanan yumruqlar

Barmaqlar növbə ilə bir dizdən köçürün

Başqasına (keçilər tullanır).

Və əlbəttə ki, qardaşlar, göstərici ilə sevirlər barmaqlar və bir əlin kiçik barmaqları

"Buynuzlar" digər əlin kiçik barmağına və şəhadət barmağına yüngülcə vurun (keçilər sürünür).

Yaxşı it

Ta-ra-ra, ta-ra-ra- (Avuçlarınızı daxma ilə sıxın (it evi).

Yaxın it evləri.

Ondan, şən bir it Sağ əlin ovucunun kənarında dayanır (itin üzü, böyük

Barmaq yuxarıya işarə edir (qulaq).

Həssas burnunu çıxartdı. Avucunuzu sağa və sola çəkin.

Dostlarını dərhal tanıyır, sağ əlinin kənarı kənardadır (itin üzü, iri

Barmaq yuxarıya işarə edir (qulaq).

"Vay vay!"- xoşbəxt bir şəkildə hürür, çəhrayı olaraq alternativ olaraq aşağı düşür və qaldırır (it hürür)

Köpək quyruğunu yelləyir - Dirsək masanın üstündədir, əl rahatdır (itin quyruğu)

Əlinizi havada dalğalandırın (it quyruğunu yelləyir).

Qonaqları evə daxil edin! Əllərinizlə dəvətli hərəkətlər edin.)

Mənim atım

Yol düzdür, ( Barmaqlar

Onun üzərində bir at qaçır.

Tzok-tzok-tzok, tzok-tzok-tzok-Dilinizi çırpın.

Sahədən meşəyə. Barmaqlar iki əlinizlə masanın üstündəki baraban.

Atımın yeleği var Sağ əlimin kənarı kənardadır (at üzü)

Baş barmağı yuxarıya işarə edir (at gözü).

Digər əlini üstünə qoyun (yele,

Böyük barmaqlar keçdi(at qulaqları).

Küləkdə gözəl küləklər əsir. Qıvrım sol əlin barmaqları(yele küləkdə yellənir).

At qışqırır: "Hoo-hoo!" Barmaqlar hər iki əlinizi masaya vurun.

Və tələsəcək.

Əlaqəli nəşrlər:

"Vəhşi və ev heyvanları" anlayışlarının formalaşması üçün didaktik oyunlar 1 "Kimdən danışıram" Məqsəd: Söz ehtiyatını aydınlaşdırmaq və aktivləşdirmək. Uşaqlara isimlərin ön söz formasını təyin etməyi öyrət.

"Ev heyvanları" mövzusunda didaktik oyunlar və tapşırıqlar. Didaktik oyun"Kim harada yaşayır?" Donuzlar donuzxanada yaşayırlar. İnəklər yaşayır.

"Ev heyvanları və quşları" OHP olan uşaqlar üçün kompensasiya yönümlü böyük qrupdakı oyun dərsinin xülasəsi OHP olan uşaqlar üçün kompensasiya yönümlü böyük qrupdakı oyun dərsinin xülasəsi. Mövzu "Ev heyvanları və quşlar". Tapşırıqlar: 1. Formasiya.

Əziz həmkarlarım, diqqətinizə tematik bir qovluq təqdim edirəm. Çox uzun müddətdir ki, noutbukun nə olduğunu və müəllimlərimizin buna ehtiyacının olub olmadığını öyrəndim.

Barmaq oyunları 0-dan 2 yaşa qədər olan uşaqlar üçün əllərin incə motor bacarıqlarının inkişafı üçün məşqlər 1. "Ağ tərəfli saksağan" Əvvəlcə böyüklər barmağını uşağın ovucunun üstünə keçirirlər.