Domov, design, rekonstrukce, výzdoba.  Dvůr a zahrada.  Svýma rukama

Domov, design, rekonstrukce, výzdoba. Dvůr a zahrada. Svýma rukama

» Pájecí stanice pro stm32. Pájecí stanice na ovladači STM32 pro hroty T12

Pájecí stanice pro stm32. Pájecí stanice na ovladači STM32 pro hroty T12

Ahoj všichni.

Po přečtení nadšených recenzí jsem se tedy rozhodl vyzkoušet páječky s hroty T12.
Co z toho vzniklo v této recenzi :)

Rozhodl jsem se, že si koupím hotovou stanici, nebo spíš rovnou komplet připravenou k použití: stanice, rukojeť, hrot, kalafuna, pájka :).
Neměl jsem chuť ani čas nakupovat, jak je u nás často zvykem, po dílech a zažívat vzrušení z montáže, čekání na odeslání jednotlivých dílů z různých koutů světa a opětovné zasílání vadných prvků - pájení ve velkém práce byla před námi a nebylo možné ji zdržovat.
Přirozeně byla zvolena stanice založená na STM32 kvůli její větší funkčnosti.

Zde je obrazovka objednávky:

Při pohledu dopředu řeknu, že jde o vzácný případ, kdy fotografie produktu na Ali zcela odpovídá zaslanému produktu. Za to velké plus pro prodejce. Některé fotografie proto budou z webu prodejce - pro mě méně práce.

Zde je například fotografie z webu prodejce:

A tady je moje fotka skutečných vnitřků stanice:

Jak vidíte, nejsou zde žádné zjevné rozdíly, vše je spravedlivé.

Sada také plně odpovídá:

Takto vypadá stanice zvenčí:

A tady je to uvnitř:

Deska ovladače:

Jak vidíte, vše je úhledné, dokonce bych řekl, že krásné :)

Jak to všechno funguje?

Ano, řekl bych, že to funguje jednoduše báječně. Jsem potěšen.

Jaké to bylo obvykle, když jsem si koupil novou sovětskou páječku?
Přinesete, zapnete, první půlhodinu se z toho valí bílý dým jako na papežském konkláve, je smrad, během této doby zuhelnatí měděný hrot, zahřeje se rukojeť atd.

V tomto případě tomu tak není. Hrot se zahřeje z pokojové teploty na 280 C za 12 sekund, to je něco fantastického, po běžné páječce. Uvnitř hrotu, pokud někdo ještě neví, je termočlánek, který je ve skutečnosti zodpovědný za měření teploty hrotu.

Rukojeť má snímač vibrací/pohybu/náklonu:

Díky tomu si můžete v nastavení nastavit například 1 minutu a automaticky přepnout páječku do pohotovostního režimu s teplotou sníženou na 150 stupňů, aby se hrot nespálil. K návratu do provozního režimu dochází také automaticky, jakmile vezmete rukojeť do rukou a při přenášení k dílu se hrot zahřeje na provozní teplotu. To byl můj sen celý život, myslel jsem si, že se to nemůže stát, nestalo a nestane. A je :) Jednoduše cool!

Hrot se zahřeje jen o několik centimetrů, v důsledku toho se snižuje riziko popálení při náhodném dotyku hrotu a rukojeť se vůbec nezahřívá!

Drát k rukojeti je vyroben ze silikonu, měkký a netaví se, když se ho hrot dotkne při rozumných teplotách (~300, nechtěl jsem to dále testovat). Délka cca 1,1m.

Stanice je ovládána pomocí kodéru s funkcí push. Stanice má spoustu režimů a nastavení, na internetu je popis tohoto ovladače, nebudu to opakovat.

Budu psát jen o kalibraci - velmi užitečná věc. Umožňuje kalibrovat teplotu pro každý konkrétní hrot pomocí tří bodů.

V důsledku kalibrace jsem dostal toto:

Nyní o samotném bodnutí. Sada obsahovala hrot typu K.
Zde je foto obalu pro zájemce:

Moje zkušenost s „trvanlivými“ tipy byla extrémně negativní. Vůbec jsem nechápal, jak je lidé pájeli. V kupovaných páječkách jsem vždy vyměnil hroty páječek s dlouhou životností za měděné, je to prostě nebe a země. Nejvíc mě proto zmátla přítomnost „trvanlivého“ bodnutí.
Ale zřejmě kvalita zpracování a správné provozní teplotní podmínky dělají své - hrot drží pájku a pájky v pohodě!
Tady je fotka pocínovaného hrotu:

Ne všechny moje jsou měděné a ne vždy tak drží pájku.

Obecně je vše skvělé.

Nyní pojďme k dalším bodům.
Rukojeť je velmi pohodlná. Po dlouhých, těžkých, horkých klasických páječkách je tato radost používat, jen nechcete přestat pájet.

Hrot v této rukojeti se neotáčí, drží bezpečně a není zde vůbec žádná vůle.

Pouzdro stanice obecně není špatné, dokonce se mi líbí, že je plastové, ale zadní deska je příliš chatrná, výrobce ji potřebuje vyztužit.

Po stisknutí se rukojeť kodéru opře o přední panel, dovnitř můžete vložit kus papíru.

Při demontáži pozor - jsou 4 šrouby nejen vzadu, ale i za předním panelem (ten je přilepen lepicí páskou) a pozor na zadní desku skříně, jak jsem psal je příliš chatrná.

Na pájení velkých dílů (například drátů o průřezu 4 mm2) hrot K nestačí, zkuste koupit něco masivnějšího.

Na internetu je mnoho recenzí, že teplota neznačkových čepelí T12 často kolísá, zejména při prvním zapnutí, ale zde tomu tak nebylo, při prvním zapnutí teplota rychle a s jistotou odešla na nastavenou hodnotu bez hysterie nebo jiných katastrof.

No, to je v podstatě vše. Popsal jsem hlavní body. Celkový dojem je velmi pozitivní. Pájení se stalo potěšením. Nastavení stanice je intuitivní a rychle zapamatovatelné.

Prodejce je společenský a ochotný navázat kontakt.

Mám v plánu koupit +42 Přidat k oblíbeným Recenze se mi líbila +34 +64
  • Cena: 44,90 USD
  • Od dětství jsem se zajímal o radioelektroniku. Za celou tu dobu se obzory zájmů změnily z multivibrátorů a detektorových přijímačů na mikroprocesory. Co však každého radioamatéra na jeho cestě fascinujícím světem radiotechniky vždy provází, je páječka.

    Pamatujete si, jak jste pilníkem brousili spálený hrot? Jak jsi vyrobil tyristorový regulátor výkonu, nebo připájel diodu tlačítkem, aby se pájení nepřehřálo? Takové časy jsou, bohužel nebo naštěstí, minulostí. To vše nahradily věčné žihadla a chytré regulátory výkonu.

    Sám jsem uživatelem Lukey 936D asi tři roky a neměl jsem na něj téměř žádné stížnosti. Ale při lezení přes rozlohy Aliexpressu jsem viděl TOHLE. A esence v podobě gnóma ve mně tiše, ale velmi vytrvale šeptala: „Tvoje noha. PODÍVEJTE SE NA TOTO. TADY JE DOKONCE ČAS."

    S tímto argumentem jsem nemohl nesouhlasit, a tak jsem o měsíc později šel domů z práce nejen unavený, ale také šťastný a s balíčkem pod opaskem.

    V popisu produktu vypadá balení takto:

    Ve skutečnosti jsem dostal:

    Ale dnes byla Ruská pošta bezmocná! Bez ohledu na to, jak moc s tímto balíčkem hráli fotbal, nedokázali v sobě něco rozbít.

    Uvnitř balíku:

    Zajímavé je, že součástí sady je zástrčka pro připojení vodní dýmky - zřejmě je to dárek :)

    Když jsem začal s montáží, všiml jsem si zajímavé věci: na zdroji není konektor na 220V.

    OK. Jsme prostí lidé, budeme si rozumět. Podíval jsem se na desku, na označení na ní a našel kontaktní plošky na 220V. Připájel jsem se přibližně stejnými emocemi

    A kdo je zná, Číňané? Zašel jsem za roh a rozsvítil. Hurá! Červené svorky mají 24,5V – přesně tolik, kolik je potřeba.

    A to není jediný problém, který se vyskytl kvůli částečně aktualizované konfiguraci balíku. Deska se do pouzdra prostě nevejde.

    Bylo obtížné jej zasunout napůl, ale chladič leží těsně nahoře.

    Možná si myslíte, že „toto není chyba, to je vlastnost“, ale ne – při takovém zneužití se tělo trochu roztáhne, což dále komplikuje montáž.

    Pár slov o pájení – tady je to docela na úrovni. Nebereme v úvahu věčné skvrny toku, které lze nalézt v jakémkoli čínském zařízení. Podívejte se na zadní stranu ovládacího panelu:

    Přední část se montuje jednoduše a bez námahy. Řídicí deska je k ní připevněna pomocí upevňovacího jazýčku kodéru a jeho matice. Deska nestojí dostatečně rovně, což znamená, že obrazovka je mírně pokřivená. Na moji práci to nemá vliv; já, protože jsem trochu perfekcionista, si toho nevšimnu. Popíšu postup montáže přední části:

    1. Umístěte řídicí desku na místo. Matici příliš neutahujte. (později pochopíte proč)

    2. Vložte pětikolíkový kabel, připájejte jej ke konektoru páječky (k tomu můžete rozebrat zástrčku páječky, vložit ji do konektoru a připájet vodiče podle barvy. Všechny barvy sladěné pro já, ale stejně jsem to zkontroloval a radím vám, abyste udělali totéž )

    3. Upevněte konektor, připájejte napájecí vodiče, upevněte patici páječky na přední část, sestavte přední část s hlavním tělem, utáhněte šrouby.

    4. A teprve poté odšroubujeme matici z enkodéru, nalepíme na líc nálepku s kouskem skla displeje a nápisy a poté enkodér řádně zafixujeme.

    5. Jste vynikající!

    Zásuvkový konektor páječky a zástrčka páječky

    Chtěl bych říci, že usazení pouzdra je zde prostě vynikající. Přední část, jak to bylo, „absorbuje“ horní a spodní části těla a jejich jednoduché vložení dovnitř nebude fungovat. Musíte vložit spodní část, položit horní část na její drážky pod úhlem, přivést ji do přední části pod stejným úhlem a teprve poté ji spustit. V tomto případě musíte držet přední část.

    Zadní část také není bez chybičky. To bylo provedeno bez zohlednění stěn otvorů pro šrouby; po sešroubování vše vypadá takto:

    Ale to nevadí, přebytečný plast obrousíme a vše je vyřešeno s malým úsilím.

    Moji pozornost také upoutala štípne. Jsou zde použity hroty typu HAKKO-T12. Požádal jsem prodejce o zaslání T12-KL, s ostřením pro leváky. Ale pošlete mi univerzální T12-K a kuželový T12-ILS pro všechny druhy SOIC a SMD. Ne to, co jsem si objednal, ale může to fungovat.

    Prodejce píše, že tip si můžete vybrat sami - tady je talíř těch, které má. Google vyvolá svůj obrázek podle jména.

    Po sestavení jsem do páječky vložil kuželovitý hrot, zapnul stanici a... CHYBA. Pár minut kontroly ukázalo, že vše bylo smontováno správně - problém byl v bodnutí. Nemohl jsem se zbavit myšlenky, že nebudu moci použít toto žihadlo – příliš se mi to líbilo. Sbírání žihadla mě zavedlo na tajné místo:

    Jedná se o krytku, která skrývá dva kontakty ohřívače připojené k páru kontaktů. Na tomto místě prostě nebyl žádný kontakt. Zmáčkl jsem je kleštěmi a problém zmizel.

    Páječka.

    Samotná páječka je pro mě nezvyklá. Srovnejme se stejným Lyukeevským, který viděl svět:

    Nevím jak vy, ale já mohu takové páječce říkat jen píča. Vtipy stranou, opravdu mi vadilo, že žihadlo sedí v plastové šachtě a dříve nebo později se tam teplo dostane. Je tento plast tepelně odolný nebo ne? A kdo ví, čas ukáže. Na dotek působí lacině, je tak vratký a lesklý. Ale kupodivu je pro ně pohodlné pracovat.

    Zástrčka je pohodlnější než ta Lyukeev - neustále se snažila vyklouznout z konektoru, ale tady by takové číslo nefungovalo - utáhl jsem zámek a na tento problém jsem úplně zapomněl.

    Závit rukojeti

    Páječka uvnitř

    Začněme tím, že páječka může:

    1. Ochlaďte své zápaly pomocí funkce Standby na daný počet stupňů, zatímco se majitel prohrabuje krabicí s odpory;

    2. Přejít do spánku - režim, ve kterém není do páječky vůbec dodáváno napětí, zatímco majitel zapomněl na zapnutou páječku a věnoval se své práci;

    3. Zahřejte páječku s funkcí Boost na určený počet stupňů;

    4. Sledujte pohyby páječky - pro tento účel je uvnitř rtuťová kulička (jak je uvedeno). Pokud nedojde po určitý počet minut k žádnému pohybu, stanice přejde do pohotovostního režimu nebo spánku. Za sebe řeknu, že koule je velmi citlivá, reaguje, i když něco jako sklenici položíte na stůl mírnou silou;

    5. Zobrazit čas. Velmi důležité!

    6. A drť, to nejdůležitější - do této stanice můžete nastavit HESLO! Pájka na heslo je něco nového 🙂 Vlastně si neumím představit používat tuto funkci.

    Verze softwaru v tomto návrháři je 2.1S, Číňané napsali, že „V3.0 je novější, ale 2.1S je nejlepší“. Věřte nebo ne, nevím. 🙂 Ale rozhodně můžu říct, že co se týče pohodlí a komfortu, tato stanice je před stejným Lukey 936D. Můžu být duchem nepřítomný, a proto někdy byla páječka ponechána zapnutá 4-5 hodin. Tady se prostě půjde spát a šance, že se stane něco špatného, ​​se sníží.

    Mimochodem, o pohodlí: porovnejte velikosti těchto stanic

    Tento rozdíl mě velmi zaujal, protože místa na ploše je vždy málo. Rozhodně +++ v karmě tvůrců spínaných zdrojů :)

    Další fotografie menu pájecí stanice:

    Fotky











    Užitečná informace: pro přechod z čínštiny do angličtiny je třeba stisknout kodér (3 sekundy), najít 15. položku v nabídce. Našla jsem to dotykem :)

    Podle měření multimetrem se rozdíl mezi skutečnou a zobrazovanou teplotou pohybuje od 7-10 stupňů.

    Epilog

    Rád sbírám věci vlastníma rukama. Ale nerozumím sadám ve stylu „zašroubujte dva šrouby, vložte je sem, buďte hrdí – teď jste DIVISIONER“. Přesto ideologie „udělej si sám“ implikuje určitý druh složitosti, zájmu, procesu, z něhož vy a Bavíš se.

    Toto je nepochybně stejný případ. Ale to je zřejmé není to koncept výrobce, je to výsledek nedůslednosti ve výrobě a nedostatečné pozornosti k detailům. Pokud váš soubor „kouří“ z možnosti něco dodělat, vyřešit problém, opravit, mohu doporučit zakoupení takové sestavy, zejména proto, že na elektroniku a software ode mě stanice nevznesla žádné stížnosti. A užil jsem si proces montáže. Od této chvíle zaujímá místo hlavní páječky.

    Jinak je lepší se blíže podívat na jiné soupravy, nebo co by bylo přesnější, na již sestavené stanice.

    Hodnocení produktu: 6/10. Mínus dva body za pochybnou páječku, další dva za problémy s pouzdrem. To je vše, co jsem chtěl říct. Děkuji za pozornost :)

    Produkt byl poskytnut k napsání recenze obchodem. Recenze byla zveřejněna v souladu s článkem 18 Pravidel webu.

V prodeji nová verze ovladače pájecí stanice Ve2.1S STM32 s OLED1.3. Rozhodl jsem se zjistit, co to bylo za „zvíře“, a zároveň sestavit pájecí stanici pro mého bratra.
Co z toho vzešlo pod CAT (hodně textu a fotek - provoz)

V obchodech prodávajících produkty KSGER (jako např Ali, a dále), již zhruba druhý měsíc je v prodeji nový řadič pro pájecí stanici Ve2.1S STM32 OLED1.3.
Díval jsem se na to ke koupi. Chtěl jsem vědět, co nového vytvořili čínští vynálezci a inovátoři. A pak mě můj bratr, aka , požádal, abych mu postavil pájecí stanici. A jako by vyslyšel naše přání, obchod sám nabídl, že tento ovladač vezme k recenzi. Říct, že mi trvalo dlouho, než jsem se rozhodl, zda to vzít nebo ne, znamená nic neříkat. Ovladač byl ihned zakoupen za symbolické 2 dolary a do 3 týdnů doručen kurýrem na adresu mého bydliště.
Balíček je nenápadná bílá poštovní taška s poštovními informacemi


Obsahuje kartonovou krabici s logem KSGER a číslem stavebnice


Rozměry krabice 17x9x11cm


Hmotnost 218 gramů


Uvnitř samotné sady


Vše je velmi dobře zabaleno, komponenty jsou pevně zajištěny zmačkaným papírem a bublinkovou fólií.
Co tedy dorazilo:


- deska ovladače pájecí stanice Ve2.1S STM32 OLED1.3 + 2 kabely s konektory pro připojení napájecího zdroje a konektorem GX12-5
- Montáž rukojeti páječky HAKKO FX-9501
- konektor GX12-5
- a jako bonus z obchodu - pájecí hrot KSGER T12-BL

Podívejme se na přicházející komponenty podrobněji.

Začněme deskou ovladač pájecí stanice Ve2.1S STM32 OLED1.3


Deska má rozměry 62x30mm


Šířka je o 2 mm širší než deska v2.1S
Oboustranná instalace.
Na jedné straně jsou: řadič, EEPROM, obvody stabilizace napětí a výkonová část a také konektory.
Na zadní straně je OLED_1,3" displej a kodér.

Deska ovladače v detailu

Schéma zapojení regulátoru


Montáž boční desky


Srdcem desky je ovladač U1
Stabilizované napájení mikrokontroléru a jeho zapojení zajišťuje IC U2 v pouzdře SOT-223, výstupní napětí 3,3V
Signál z termočlánku pájecího hrotu je zesílen operačním zesilovačem U3
Pro uložení PID koeficientů používá pájecí hrot EEPROM U4
Silová část obsahuje:
- Řídicí kanál ohřívače páječky: MOSFET Q1 a tranzistor Q2, který jej řídí
- Kanál ovládání motoru čerpadla/elektromagnetického ventilu: MOSFET Q3
Pro dodatečné napájení ovladače je použita 3V lithiová baterie. Buď se připojí ke konektoru na desce, nebo se připáje přímo do desky.
Pro aktualizaci firmwaru má deska plošných spojů kontakty SWD konektoru, její rozložení C-D-G-V = Hodiny, Data, GND, +3,3V.
K zobrazení informací slouží 1,3” OLED displej.
K ovládání regulátoru se používá kodér.
Kvalita pájení je dobrá, SMD prvky jsou umístěny celkem rovnoměrně, ale v místech pájení enkodéru a displeje je nesmyté tavidlo.

Schéma zapojení

Řídicí deska pájecí stanice Ve2.1S podporuje pájecí hroty JBC a T12.
Při použití pájecích hrotů JBC je nutné ořezat vytištěnou dráhu mezi kontakty


Pokud je poté nutné použít pájecí hroty T12, musíte propojku připájet.

Řídicí deska pájecí stanice V2.1S má schopnost připojit jak motor čerpadla, tak elektromagnetický ventil

.
Nová deska Ve2.1S poskytuje možnost ovládat buď motor čerpadla (není třeba provádět žádné změny na desce) nebo ovládat elektromagnetický ventil (změny desky je třeba provést podle obrázku)

V tomto provedení je na konektor PUMP připojen elektromagnetický ventil s napájecím napětím 24V.

Součástí desky jsou také 2 kabely.


jeden z nich slouží k připojení konektoru páječky k desce, druhý k připojení desky k napájení.

Po analýze schématu zapojení můžeme předpokládat, že tato deska je dalším vývojem nebo modifikací desky v2.1S.
Zjištěné rozdíly v návrhu obvodu:
- za stabilizátorem U2 není ochranná zenerova dioda D2 na 3,3V a elektrolytický kondenzátor C3 na 100mF*6V;
- místo odporové sestavy R11 při 4,7 kOhm jsou instalovány samostatné rezistory R2, R6 se stejnou jmenovitou hodnotou;
- řídicí kaskáda motoru čerpadla/elektromagnetického ventilu Q3, D3, R14, R15 je umístěna na desce;
- zajištěna možnost použití pájecích hrotů JBC a T12.

Nyní uvažujme rukojeť páječky HAKKO FX-9501


Rukojeť je neznačená, bez nápisu HAKKO FX-9501, bez nálepky KSGER. Přirozeně ne originální.
Odlitek je kvalitní, bez záblesků a otřepů. Černá gumová manžeta je poměrně elastická.
Rukojeť je pečlivě sestavena, snímač polohy SW200 a termistor NTC (smršťovací) jsou již připájeny


Standardní kabeláž:
- modrý vodič, snímač polohy SW200
- bílý vodič, NTC termistor
- zelený vodič, uzemnění hrotu a obecný snímač polohy
- černý vodič, mínus napájení pro hrot T12 a společné pro termistor
- červený vodič, plus napájení pro hrot T12
V konektoru GX12-5 nejsou pájené vodiče izolované, což je špatné, protože... samotný konektor je kovový a existuje možnost zkratu


Drát od rukojeti páječky ke konektoru GX12-5 je silikonový, tepelně odolný a docela měkký. Když to porovnáme s tím, na co jsem koukal v předchozím, tak tento je pružnější. Podobné tomu, co kupuji.
Délka drátu 112 cm.


Průměr 5mm


Drát odolal teplotě 350℃ bez následků, pouze zmizel lesk v místě kontaktu s vyhřívaným hrotem


Hrot v rukojeti je dobře upevněn, ale stále se otáčí podél osy.
Výhody a nevýhody tohoto pera jsou dobře známé, myslím, že nemá smysl to opakovat.

Bonusový tip KSGER T12-BL nebudu zvažovat. Neexistují jasná kritéria pro stanovení jeho kvality, vše je značně subjektivní. Někomu se tato žihadla líbí, jiní s nimi nejsou spokojeni.

Abych pochopil fungování nového ovladače, rozhodl jsem se na jeho základě sestavit plnohodnotnou pájecí stanici (dále jen PS).

K sestavení PS budu potřebovat ještě pouzdro a zdroj.

K tomuto PS jsem ho koupil v černé barvě se stříbrným předním panelem. Momentálně nejsou v prodeji žádná pouzdra o délce 130 mm, jsou k dispozici 120, 150 a 180 mm. Cena v době nákupu byla 66¥ ( yuan), což odpovídá 10 USD.
Sada obsahuje:
- 2 kusy duralového profilu ve tvaru U o rozměrech 130x88x19
- přední panel s tónovaným sklem (sklo se většinou nelepí, na fotce už bylo vlepené mnou)
- zadní panel s otvorem pro instalaci prodlužovacího kabelu 3v1
- montážní šrouby: 4 ks. M3 se zápustnou hlavou a 4 ks. M3 s ozdobnou šestihrannou hlavou


Abych se neopakoval, nebudu podrobně popisovat karoserii a její úpravy, zájemce si to může přečíst. Jediný rozdíl: v předchozí recenzi bylo pouzdro zakoupeno s komponenty v různých obchodech, ale v tomto případě jsem již koupil kompletní sadu.

Byl zakoupen ve stejném obchodě. Cena v době nákupu byla 3,5 jenů, což odpovídá 0,53 USD.


Blok je nejrozšířenější, s pojistkou a vypínačem, myslím, že nemá smysl to podrobně popisovat. Jediné, co jsem s tím musel udělat, byla výměna 5A pojistky za 1A.

Navíc byl zakoupen ve stejném obchodě. Tento zdroj je speciálně navržen pro použití v duralových pouzdrech o průřezu 88x38mm (foto z obchodu)

Cena tohoto napájecího zdroje v obchodě je 39 jenů, což odpovídá 5,92 USD.
Uvedené vlastnosti:
- výstupní napětí: 24V
- výstupní proud: 4A
- výkon: 96W
- rozměry 83x83mm.

Deska napájecího zdroje v detailu

Zdroj je sestaven podle klasického flyback pulzního obvodu na bázi PWM regulátoru s externím tranzistorem.
FBI12 IC se používá jako PWM regulátor (IC3).


O tomto ovladači jsem nenašel žádné informace. Analýza obvodů ukázala, že jeho spojovací obvod je podobný mnoha dalším čínským řadičům (například PWM 63D39 v jedné z recenzí).
Deska plošných spojů je oboustranná, ale všechny rádiové prvky jsou umístěny na horní straně desky a jsou poměrně husté


Na spodní straně desky je pouze pájení. Také ze spodní strany jsou jasně viditelné zářezy v desce plošných spojů mezi vysokonapěťovými a nízkonapěťovými prvky desky


Nebudu kreslit schematický diagram tohoto napájecího zdroje, ale zvážím hlavní kaskády a prvky:
- na vstupu je instalována pojistka 3A (FS1).


V budoucnu ho možná nahradím propojkou, protože... na zdroji již jedna pojistka je a přístup k ní pro výměnu je mnohem pohodlnější
- termistor (NR1)

- varistor (VR1)


- vstupní šumový filtr (L3)

- na výstupu filtru je instalován kondenzátor X2 0,047mkFx275V

- vysokonapěťový diodový můstek (D9-D12) při 800V a 8A


Deska má lůžka pro instalaci diskrétních SMD diod


- vyhlazovací kapacitní filtr se skládá ze dvou paralelně zapojených kondenzátorů (C17, C18) 22mkFx400V


Celková kapacita je 44mk, což je na deklarovaný výkon 96W málo.
Pro páječku s hrotem T12 je výkon 70W v zásadě dostačující, tím spíše, že špičkový výkon se využívá pouze při prvotním zahřátí pájecího hrotu.
V případě potřeby jej můžete nahradit kondenzátory větší kapacity, sedačky umožňují.
- výkonový tranzistorový N-kanálový MOSFET (N1) 650V a 10A, umístěný na radiátoru


- v blízkosti radiátoru je proudový rezistor (R27) 0,18Om 2W
- pulzní transformátor je velikostí podobný těm, které se používají u spínaných zdrojů notebooků.

Topologie desky plošných spojů umožňuje instalaci pulzních transformátorů jiných velikostí


- vysokonapěťové vinutí je odděleno proudovým chráničem: paralelně jsou zapojeny diody (D7, D8), paralelně zapojen vysokonapěťový kondenzátor (C10) 10nFx630V, rezistory (R13-R16) 200kOm


- na výstupu pulzního transformátoru je instalována sestava diody 200V 10A (D2). Samotná sestava je umístěna na radiátoru, obě diody jsou zapojeny paralelně


- sestava diody je přepojena řetězem R1C2

- dva elektrolytické kondenzátory (C3, C4) na 680mkFx35V jsou instalovány za sestavou diod

- pak máme dvouvinutí induktor (L2)

- na výstupu zdroje je instalován další elektrolytický kondenzátor (C7) 47mkFx50V, je bočníkovaný keramikou (C5) a zatěžovacím rezistorem (R3) 10Om


- obvod stabilizace výstupního napětí je proveden podle klasického schématu s použitím IC (IC1)


a optočleny (IC2)


- mezi vysokonapěťovou a nízkonapěťovou částí zdroje je instalován propojovací kondenzátor (C13) 1,0nF, na rozdíl od „lidového“ zdroje je správný, s charakteristikou Y1


Externí kontrola napájecího zdroje zanechala pozitivní dojem - byl kvalitně smontován, pájení bylo čisté, tavidlo bylo smyto.

Vzhledem k tomu, že v případě byly napájecí zdroj a napájecí zdroj 3v1 zakoupeny ve stejném obchodě, dodávka v Číně do skladu dopravce byla běžná; činila 8¥, což odpovídá 1,21 dolaru.

Proces montáže je poměrně jednoduchý a nemá žádné speciální funkce. Podrobně jsem to popsal ve svém.
Ve zkratce:
- nejprve k desce napájecího zdroje při dodržení polarity připájejte vodič vedoucí k desce ovladače
- přišroubujte zadní stěnu do spodní poloviny pouzdra, vložte napájecí zdroj 3v1
- vložte napájecí zdroj do vodítek pouzdra, připájejte vodiče od napájecího zdroje k napájecímu bloku
- tónovaná skla připevníme na přední panel pomocí horkého lepidla
- připojte konektor GX12-5 na přední panel, připájejte kabel k desce ovladače, nezapomeňte izolovat vodiče
- upevněte řídicí desku na přední panel pomocí matice kodéru, připojte konektor kabelu k řídicí desce
- přišroubujte přední panel ke spodní polovině předního panelu skříně
- připojte řídicí desku ke zdroji napájení
Mám to takhle


V této poloze již můžete připojit napájecí kabel a vyzkoušet vypínač na PS.
Nezapomeňte na baterii. V zásadě není nutné používat baterii CR2032, postačí jakákoli 3V lithiová baterie. Výběr baterie CR2032 čínskými inženýry je dán její dostupností, ve většině případů se používá v notebookech pro napájení IC BIOSu.
Jak je uvedeno výše, řídicí deska umožňuje použití jak baterií s konektorem, tak baterií s vývody pro pájení do desky


Ke konektoru jsem připojil baterii CR2032.
Celkově lze ovladač používat bez baterie. V takovém případě ztratíte údaj hodin na displeji. Pokud někdo může žít bez hodin na displeji PS, pak nemusí být připojena baterie;-).

Pokud se během zkušebního provozu rozsvítí indikátor PS a jsou na něm viditelné informace


poté můžete pouzdro zavřít, připojit rukojeť páječky a pokračovat v dalším testování a konfiguraci.

Pohled na obrazovku nového ovladače Ve2.1S ve mně vyvolal mírné déjà vu, to už jsem někde viděl ;-)


Informace na obrazovce jsou zcela totožné s informacemi na desce v2.1S. Což opět potvrzuje předpoklad, že nová deska je buď dalším vývojem nebo modifikací desky v2.1S.
Pokud přejdete do nabídky nastavení, položka 19 a podíváte se na Sys Info, uvidíte


- Verze HW - verze vydání desky.
- Verze SW - verze firmwaru.

Firmware verze 2.10 jsem nikdy předtím neviděl. Můj ovladač měl původně 2.09, z 0,96" na 1,3" jsem ovladač flashnul na verzi firmwaru 2.11. A díky snaze soudruha jsme před rokem dostali i nejnovější firmware od autora, 2.12.

Při testování nového ovladače pájecí stanice Ve2.1S zjistil, že jeho ovládání je zcela shodné s verzí v2.1S. V nabídce nastavení nejsou žádné rozdíly. To znamená, že je to stále stejný řadič v2.1S s trochu jiným plošným spojem.

Shrňme si některé subjektivní závěry:
- nová deska je dalším vývojem nebo modifikací desky v2.1S. Mohu předpokládat, že se jedná o vlastní vývoj obchodu
- její parametry a technické možnosti jsou podobné desce v2.1S
- přidána možnost používat pájecí hroty JBC
- přidána možnost připojení motoru čerpadla nebo solenoidového ventilu pro odpáječku.

Při testování a kontrolách výkonu se PS na novém ovladači Ve2.1S choval adekvátně, v provozu nebyly nalezeny žádné nuance ani problémy.
Doporučil bych tuto desku někomu?
Možná ano. Pro ty, kteří se chystají pořídit odpáječku s odpájecím čerpadlem nebo používají pájecí hroty JBC, je tato deska více než vhodná. Pro ostatní není výběr řídicí desky Ve2.1S nebo v2.1S důležitý, pájecí stanice na nich založené budou fungovat stejně.

Jako vždy vám všem děkuji za pozornost, těším se na konstruktivní kritiku a komentáře.

PS Připomínám, že mám na disku veškerý firmware co znám pro pájecí stanice, fény a combo 2v1. A tam jsou schémata mně známých pájecích stanic, napájecích zdrojů a také pokyny pro nastavení a ovládání pájecí stanice v2.0-2.1S a vysoušeče vlasů.

Produkt byl poskytnut k napsání recenze obchodem. Recenze byla zveřejněna v souladu s článkem 18 Pravidel webu.

Plánování nákupu 0 Přidat k oblíbeným Recenze se mi líbila +3 +3

Od dětství jsem se zajímal o radioelektroniku. Za celou tu dobu se obzory zájmů změnily z multivibrátorů a detektorových přijímačů na mikroprocesory. Co však každého radioamatéra na jeho cestě fascinujícím světem radiotechniky vždy provází, je páječka.
Pamatujete si, jak jste pilníkem brousili spálený hrot? Jak jsi vyrobil tyristorový regulátor výkonu, nebo připájel diodu tlačítkem, aby se pájení nepřehřálo? Takové časy jsou, bohužel nebo naštěstí, minulostí. To vše nahradily věčné žihadla a chytré regulátory výkonu.
Sám jsem uživatelem Lukey 936D asi tři roky a neměl jsem na něj téměř žádné stížnosti. Ale při lezení přes rozlohy Aliexpressu jsem viděl TOHLE. A esence v podobě gnóma ve mně tiše, ale velmi vytrvale šeptala: „Tvoje noha. PODÍVEJTE SE NA TOTO. TADY JE DOKONCE ČAS."
S tímto argumentem jsem nemohl nesouhlasit, a tak jsem o měsíc později šel domů z práce nejen unavený, ale také šťastný a s balíčkem pod opaskem.
V popisu produktu vypadá balení takto:


Ve skutečnosti jsem dostal:


Ale dnes byla Ruská pošta bezmocná! Bez ohledu na to, jak moc s tímto balíčkem hráli fotbal, nedokázali v sobě něco rozbít.
Uvnitř balíku:


Zajímavé je, že součástí sady je zástrčka pro připojení vodní dýmky - zřejmě to byl dárek :)
Když jsem začal s montáží, všiml jsem si zajímavé věci: na zdroji není konektor na 220V.


OK. Jsme prostí lidé, budeme si rozumět. Podíval jsem se na desku, na označení na ní a našel kontaktní plošky na 220V. Připájel jsem se přibližně stejnými emocemi

A kdo je zná, Číňané? Zašel jsem za roh a rozsvítil. Hurá! Červené svorky mají 24,5V – přesně tolik, kolik je potřeba.


A to není jediný problém, který se vyskytl kvůli částečně aktualizované konfiguraci balíku. Deska se do pouzdra prostě nevejde.


Bylo obtížné jej zasunout napůl, ale chladič leží těsně nahoře.


Možná si myslíte, že „toto není chyba, to je vlastnost“, ale ne – při takovém zneužití se tělo trochu roztáhne, což dále komplikuje montáž.
Pár slov o pájení – tady je to docela na úrovni. Nebereme v úvahu věčné skvrny toku, které lze nalézt v jakémkoli čínském zařízení. Podívejte se na zadní stranu ovládacího panelu:


Přední část se montuje jednoduše a bez námahy. Řídicí deska je k ní připevněna pomocí upevňovacího jazýčku kodéru a jeho matice. Deska nestojí dostatečně rovně, což znamená, že obrazovka je mírně pokřivená. Na moji práci to nemá vliv; já, protože jsem trochu perfekcionista, si toho nevšimnu. Popíšu postup montáže přední části:
1. Umístěte řídicí desku na místo. Matici příliš neutahujte. (později pochopíte proč)
2. Vložte pětikolíkový kabel, připájejte jej ke konektoru páječky (k tomu můžete rozebrat zástrčku páječky, vložit ji do konektoru a připájet vodiče podle barvy. Všechny barvy sladěné pro já, ale stejně jsem to zkontroloval a radím vám, abyste udělali totéž )
3. Upevněte konektor, připájejte napájecí vodiče, upevněte patici páječky na přední část, sestavte přední část s hlavním tělem, utáhněte šrouby.
4. A teprve poté odšroubujeme matici z enkodéru, nalepíme na líc nálepku s kouskem skla displeje a nápisy a poté enkodér řádně zafixujeme.
5. Jste vynikající!
Zásuvkový konektor páječky a zástrčka páječky


Chtěl bych říci, že usazení pouzdra je zde prostě vynikající. Přední část, jak to bylo, „absorbuje“ horní a spodní části těla a jejich jednoduché vložení dovnitř nebude fungovat. Musíte vložit spodní část, položit horní část na její drážky pod úhlem, přivést ji do přední části pod stejným úhlem a teprve poté ji spustit. V tomto případě musíte držet přední část.
Zadní část také není bez chybičky. To bylo provedeno bez zohlednění stěn otvorů pro šrouby; po sešroubování vše vypadá takto:


Ale to nevadí, přebytečný plast obrousíme a vše je vyřešeno s malým úsilím.

Moji pozornost také upoutala štípne. Jsou zde použity hroty typu HAKKO-T12. Požádal jsem prodejce o zaslání T12-KL, s ostřením pro leváky. Ale pošlete mi univerzální T12-K a kuželový T12-ILS pro všechny druhy SOIC a SMD. Ne to, co jsem si objednal, ale může to fungovat.
Prodejce píše, že tip si můžete vybrat sami - tady je talíř těch, které má. Google vyvolá svůj obrázek podle jména.


Po sestavení jsem do páječky vložil kuželovitý hrot, zapnul stanici a... CHYBA. Pár minut kontroly ukázalo, že vše bylo smontováno správně - problém byl v bodnutí. Nemohl jsem se zbavit myšlenky, že nebudu moci použít toto žihadlo – příliš se mi to líbilo. Sbírání žihadla mě zavedlo na tajné místo:


Jedná se o krytku, která skrývá dva kontakty ohřívače připojené k páru kontaktů. Na tomto místě prostě nebyl žádný kontakt. Zmáčkl jsem je kleštěmi a problém zmizel.




Páječka.
Samotná páječka je pro mě nezvyklá. Srovnejme se stejným Lyukeevským, který viděl svět:


Nevím jak vy, ale já mohu takové páječce říkat jen píča. Vtipy stranou, opravdu mi vadilo, že žihadlo sedí v plastové šachtě a dříve nebo později se tam teplo dostane. Je tento plast tepelně odolný nebo ne? A kdo ví, čas ukáže. Na dotek působí lacině, je tak vratký a lesklý. Ale kupodivu je pro ně pohodlné pracovat.
Zástrčka je pohodlnější než ta Lyukeev - neustále se snažila vyklouznout z konektoru, ale tady by takové číslo nefungovalo - utáhl jsem zámek a na tento problém jsem úplně zapomněl.


Závit rukojeti


Páječka uvnitř


Systém.
Začněme tím, že páječka může:
1. Ochlaďte své zápaly pomocí funkce Standby na daný počet stupňů, zatímco se majitel prohrabuje krabicí s odpory;
2. Přejít do spánku - režim, ve kterém není do páječky vůbec dodáváno napětí, zatímco majitel zapomněl na zapnutou páječku a věnoval se své práci;
3. Zahřejte páječku s funkcí Boost na určený počet stupňů;
4. Sledujte pohyby páječky - pro tento účel je uvnitř rtuťová kulička (jak je uvedeno). Pokud nedojde po určitý počet minut k žádnému pohybu, stanice přejde do pohotovostního režimu nebo spánku. Za sebe řeknu, že koule je velmi citlivá, reaguje, i když něco jako sklenici položíte na stůl mírnou silou;
5. Zobrazit čas. Velmi důležité!
6. A drť, to nejdůležitější - do této stanice můžete nastavit HESLO! Pájka na heslo je něco nového :) Vlastně si neumím představit používat tuto funkci.
Verze softwaru v tomto návrháři je 2.1S, Číňané napsali, že „V3.0 je novější, ale 2.1S je nejlepší“. Věřte nebo ne, nevím. :) Ale rozhodně můžu říct, že co se týče pohodlí a komfortu, tato stanice je před stejným Lukeym 936D. Můžu být duchem nepřítomný, a proto někdy byla páječka ponechána zapnutá 4-5 hodin. Tady se prostě půjde spát a šance, že se stane něco špatného, ​​se sníží.
Mimochodem, o pohodlí: porovnejte velikosti těchto stanic




Tento rozdíl mě velmi zaujal, protože místa na ploše je vždy málo. Rozhodně +++ v karmě tvůrců spínaných zdrojů :)
Další fotografie menu pájecí stanice:

Fotky












Užitečná informace: pro přechod z čínštiny do angličtiny je třeba stisknout kodér (3 sekundy), najít 15. položku v nabídce. Našla jsem to dotykem :)
Podle měření multimetrem se rozdíl mezi skutečnou a zobrazovanou teplotou pohybuje od 7-10 stupňů.
Epilog
Rád sbírám věci vlastníma rukama. Ale nerozumím sadám ve stylu „zašroubujte dva šrouby, vložte je sem, buďte hrdí – teď jste DIVISIONER“. Přesto ideologie „udělej si sám“ implikuje určitý druh složitosti, zájmu, procesu, z něhož vy a Bavíš se.
Toto je nepochybně stejný případ. Ale to je zřejmé není to koncept výrobce, je to výsledek nedůslednosti ve výrobě a nedostatečné pozornosti k detailům. Pokud váš soubor „kouří“ z možnosti něco dodělat, vyřešit problém, opravit, mohu doporučit zakoupení takové sestavy, zejména proto, že na elektroniku a software ode mě stanice nevznesla žádné stížnosti. A užil jsem si proces montáže. Od této chvíle zaujímá místo hlavní páječky.
Jinak je lepší se blíže podívat na jiné soupravy, nebo co by bylo přesnější, na již sestavené stanice.
Hodnocení produktu: 6/10. Mínus dva body za pochybnou páječku, další dva za problémy s pouzdrem. To je vše, co jsem chtěl říct. Děkuji za pozornost:)

Produkt byl poskytnut k napsání recenze obchodem. Recenze byla zveřejněna v souladu s článkem 18 Pravidel webu.

Plánuji koupit +9 Přidat k oblíbeným Recenze se mi líbila +22 +39

KSGER- společnost vyvíjející pájecí stanice, obchod na stránkách Aliexpress funguje již více než 3 roky. Ve svém internetovém obchodě prodávají stanice jak sestavené, tak jako sadu. Sestavenou stanici jsem dostal k recenzi, o které vám chci říct ve své recenzi.

Přišel tedy obyčejný bílý balík, od objednání (balíček odeslal China Post) do přijetí uběhlo něco málo přes týden. A přesně 9 dní.

Po rozbalení balíčku jsem v něm našel:

  • Dva pájecí hroty T12 (T12-KU a T12-BC2)
  • Napájecí kabel

Pojďme se blíže podívat na samotnou pájecí stanici

Na přední straně vidíme 1,3″ displej, ovládací knoflík (který má na starosti přepínání všech režimů pájecí stanice), konektor pro připojení rukojeti pájecí stanice a 4 montážní šrouby.

Zadní strana: tlačítko napájení, napájecí konektor a 4 montážní šrouby

tělo je kompletně kovové, jak vidíme na fotce, na spodní straně jsou čtyři pogumované nožičky

Dva pájecí hroty T12(KU a BC2). Nic nenasvědčuje tomu, že by patřily k pájecí stanici Hakko T12. Jak vidíme, jedná se o tipy naší vlastní konstrukce od KSGER.




Stručné technické specifikace:

Značka: KSGER
Displej: OLED 1,3″
Provozní teplota: 150°C-480°C
Teplotní odolnost: 5°C
Vstupní napětí: 220V
Výstupní výkon: 75W
Ovladač: Verze STM32 - 2.1S
Napájení: 24V, 5A
Materiál pláště: hliníková slitina
Typy zástrček: EU
zástrčka: T12

Rozměry zařízení: 15,5 x 9 x 4 cm

Demontáž pájecí stanice

Po odšroubování čtyř šroubů vpředu a vzadu sejměte horní kryt z pájecí stanice, kde vidíme desku pájecí stanice, a pečlivě připájejte všechny součástky systémové desky. Samotné pouzdro je výkonný chladič pro chlazení desky pájecí stanice. Jak jsem již psal dříve, pájecí stanice běží na moderním řadiči STM32 s verzí firmwaru 2.1s.

Provoz zařízení

Chcete-li vstoupit do nabídky pájecí stanice, musíte stisknout ovládací knoflík pájecí stanice na předním panelu a zobrazí se nám seznam nabídky s 21 položkami.

Uvedu tyto položky nabídky jednu po druhé na fotografii:







Jídelní lístek

1. Pohotovostní nebo pohotovostním režimu. Zde můžete nastavit teplotu hrotu v pohotovostním režimu, dobu v minutách, po které stanice po nečinnosti přejde do pohotovostního režimu, a také provozní režim čidla zodpovědného za probuzení. Můžete si vybrat ze 4 režimů – Shake (vibrace), Switch (spínač), Manual (manuální), Auto (automatický). Režimy nebudu podrobně popisovat, abych nelhal, protože... Nyní nemám snímač vibrací ani spínač v rukojeti páječky.
2. Spát nebo spánkový režim. Zde můžete nakonfigurovat dobu nečinnosti v minutách, po které stanice přejde do režimu spánku.
3. Posílit nebo zvýšit. Zde můžete nastavit hodnotu, o kterou chcete dočasně zvýšit teplotu hrotu a dobu trvání nárůstu v minutách. Přeložil jsem to křivě, ale zrychlení také není úplně správné.
4. Studený konec. Logicky je tato položka menu zodpovědná za korekci teploty v závislosti na okolní teplotě, zde lze vybrat typ termistoru (NTC, PTC) a nastavit kontrolní bod (výchozí 24 stupňů Celsia).
5. Spropitné nebo knihovní žihadla. Zde můžete vybrat ty tipy, které jsou k dispozici, následně se v nabídce přepínání tipů bude vybírat mezi těmi označenými v knihovně. Seznam je rozsáhlý, asi 80 položek, plus vlastní buňky, pokud konkrétní typ tipu není v knihovně.
6. Krokování nebo krok změny teploty. Zde můžete nastavit krok ve stupních Celsia, se kterým se bude teplota měnit při zvyšování nebo snižování v provozním režimu.
7. Heslo nebo ochranu heslem. Zde nastavíte heslo pro vstup do menu nastavení a také aktivujete jeho použití.
8. Spořič obrazovky nebo spořič obrazovky. Zde můžete nakonfigurovat zahrnutí spořiče obrazovky a také dobu nečinnosti, po které se spořič obrazovky aktivuje.
9. Bzučák nebo piskot. Zde můžete zapnout nebo vypnout pípání, které signalizuje jakékoli akce. např. hlásí dosažení provozní teploty, varuje před nízkým napětím atp.
10. Napětí nebo napětí. Zde můžete povolit nebo zakázat zobrazení aktuální hodnoty napětí dodávaného do hrotu na obrazovce.
11. LowVol Protect nebo nízkonapěťovou ochranu. Zde můžete povolit ochranu a signalizaci nedostatečného napájecího napětí. Prahové hodnoty pro varovný signál a vypnutí stanice se nastavují samostatně.
12. Zapnutí nebo provozní režim, do kterého se stanice spustí po připojení napájení. Zde volíte provozní režim při zapnutí, volíte mezi provozním režimem, pohotovostním režimem a režimem spánku.
13. Odpájet nebo režim odpájení
V této položce nabídky vyberte:
- Ventil - ventil
- Krokování - běhání
14. Nastavení čerpadla. Nastavení doby provozu čerpadla čerpadla. V této položce nabídky můžete nastavit dobu provozu čerpadla čerpadla (10÷60 sekund).
15. Jazyk nebo menu výběru jazyka. Zde si vyberete jazyk systému, čínštinu nebo angličtinu.
16. Čas schůzky- aktuální datum a čas jsou nastaveny
17. RTC Adj- nastavení přesnosti hodin. V této položce nabídky konfigurujete:
- Day Error - opravný faktor ovlivňující přesnost hodin (-60÷+60 sekund)
18. RTC Init- resetovat nastavení data a času do původního stavu.
19. Informace o systému nebo systémové informace. Zde je zobrazena verze softwaru a revize řídicí desky.
20. Init nebo inicializace. Proběhne počáteční kalibrace systému. Ještě jsem nepřišel na to, o co jde.
21. Výstup nebo odejít. Můžete vybrat tuto položku a vstoupit do provozního režimu, nebo můžete jednoduše dlouze stisknout knoflík kodéru, efekt je stejný.

HAKKO T12 hroty nemají teplotní čidlo a teplota se zjišťuje měřením odporu topného tělesa. Díky monolitickému designu hrotu je stupeň udržení teploty velmi vysoký. Nevýhodou tohoto řešení je poměrně vysoká cena těchto hrotů a malá přesnost měření teploty.

Existují dva způsoby kalibrace: analogová (potenciometr na desce) a softwarová. Ke kalibraci HAKKO T12 budete potřebovat speciální teploměr. Nastavte potenciometr na střed. Pomocí kodéru nastavte požadovanou teplotu (například 320 stupňů), poté dlouhým stisknutím vstoupíme do nabídky. Změříme skutečnou teplotu hrotu a zadáme ji. Uložte dlouhým stisknutím. Kalibrace je dokončena.

Řízení

Stanice se ovládá knoflíkem kodéru. Ovládací kombinace jsou následující:
1) Otáčejte knoflíkem kodéru
2) Krátce stiskněte knoflík kodéru
3) Dlouze stiskněte knoflík kodéru (asi 2 sekundy)
4) Stiskněte knoflík kodéru a současně otočte knoflíkem.
Otáčením knoflíku kodéru v závislosti na provozním režimu nebo položce nabídky se ovládá změna provozního režimu, hodnot nebo pohyb v položkách nabídky. Krátké stisknutí knoflíku odpovídá výběru nebo potvrzení. Dlouhé stisknutí knoflíku má dvě funkce: pokud je stisknuto v jednom z provozních režimů, pak vede k přechodu do nabídky nastavení stanice; pokud je stisknuto v nabídce nastavení, pak je to ekvivalentní opuštění nebo zrušení.
Stisknutí knoflíku kodéru při otáčení knoflíkem má dvě akce v závislosti na směru otáčení kodéru; pokud otočíte knoflíkem proti směru hodinových ručiček, uživatel se dostane do nabídky výběru tipu.

Pokud jím otočíte ve směru hodinových ručiček, uživatel se dostane do nabídky nastavení pro dříve vybraný tip. Zde se hrot kalibruje a inicializuje.

Obvod regulátoru

závěry

Klady:
-Určitě je cena 70 $ za špičkové zařízení s nejnovějším ovladačem s verzí firmwaru 2.1s
- rychlé zahřátí
- polohový senzor (páječka přejde do režimu spánku a sama se probudí)
- obrovská paměť pro předvolby (kalibrované, uložené a zapomenuté)
- velmi skladná a lehká (hodí do batohu a jede)
- stabilní teplota - s termočlánkem a kapkou pájky na konci kolísání v rozmezí 1-2 stupňů po kalibraci

z minusů (menších):
- na některých místech není tavidlo smyto
- standardně čínština v menu, kterou si můžete zkusit přepnout i do angličtiny (měl jsem to v bodě 15, i když lidi píšou, že ty s 13 a ty s 11 mají zřejmě různé verze firmwaru)
- velmi snadno znečištěný plášť z profilovaného lakovaného hliníku (rychle se poškrábe)